X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Najpierw komuniści sfałszowali wybory, potem uchwalili Małą Konstytucję

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 07:00
- Ta Konstytucja miała charakter fasadowy. Wszystkie decyzje ustrojowe zapadały de facto na posiedzeniach gremiów politycznych, od 1948 roku na posiedzeniach Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej - mówił historyk, profesor Michał Pietrzak.
Audio
  • Mała Konstytucja 1947 - aud. Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po najnowszej historii Polski" (08.11.1996)
Popularyzacja projektu Ustawy Zasadniczej. PAPCAF
Popularyzacja projektu Ustawy Zasadniczej. PAP/CAFFoto: Podolski

Okoliczności uchwalenia przez Sejm 19 lutego 1947 roku tzw. Małej Konstytucji przedstawiła Katarzyna Kobylecka w audycji z cyklu ”Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej”. Gościem programu nadanego w listopadzie 1996 był profesor Michał Pietrzak.
Nawiązanie do Konstytucji marcowej
Dlaczego dokument nazwano Małą Konstytucją? - Ponieważ uzupełniona była przepisami Konstytucji marcowej z 1921 roku - komentował historyk. - Można powiedzieć, że w zarysie generalnym ona powtarzała pewne zasady ustrojowe ustawy zasadniczej z lat międzywojennych.
W audycji znalazły się nagrania archiwalne z tamtego okresu. - Projekt tej ustawy został opracowany przez specjalną komisję sejmową. Na dzisiejszym posiedzeniu referować go będzie poseł dr Feliks Jarosz - relacjonował sprawozdawca Polskiego Radia. - W jej pracach brały udział wszystkie, bez wyjątku, kluby poselskie.
- To był Sejm, który, co dziś nie ulega żadnej wątpliwości, pochodził ze sfałszowanych wyborów – mówił profesor Michał Pietrzak. - Blok Stronnictw Demokratycznych uzyskał formalnie poparcie ok. 80% mandatów, a w rzeczywistości ta liczba była znacznie mniejsza.
Podział władzy w państwie
Komuniści bez najmniejszych problemów przyjęli projekt Ustawy Konstytucyjnej o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej.
Najwyższym organem ustawodawczym, kontrolującym pracę rządu był Sejm. Powołano prezydenta oraz nowy organ – Radę Państwa. Mieli w niej zasiadać: prezydent, marszałek oraz wicemarszałek Sejmu, prezes NIK-u i trzy osoby wybrane przez parlament.
Władze wykonawczą  miał sprawować rząd powoływany przez parlament. Powołano Najwyższą Izbę Kontroli, istniały sądy i prokuratura. A więc struktura organizacyjna państwa była, poza Radą Państwa, podobna do tej z początków II Rzeczypospolitej, przewidzianych przez Konstytucję marcową.
Prawa i wolności obywatelskie
- Ponieważ nie było w tej Małej Konstytucji zawartych przepisów dotyczących praw i swobód obywatelskich, 3 dni później, 22 lutego 1947 roku, uchwalono Deklarację w przedmiocie realizacji praw i wolności obywatelskich. Teoretycznie gwarantowała ona obywatelom równość wobec prawa, nietykalność osobistą, ochronę życia i mienia, wolność sumienia i wolność wyznania, wolność badań naukowych i głoszenia ich wyników oraz wolność twórczości artystycznej. W deklaracji znalazły się też zapisy o wolności prasy, słowa, stowarzyszeń, zebrań i zgromadzeń publicznych.
Dokument nie posiadał jednak rangi ustawy, nie został też ogłoszony w żadnym wydawnictwie urzędowym, przez co nie miał praktycznie żadnej mocy wiążącej. - To były bardzo ogólne sformułowania - stwierdził prof. Pietrzak. - Prasa podawała informacje o posiedzeniach Sejmu, rządu, ale zasadniczy tygiel sprawowania władzy nie tkwił ani w Sejmie, ani w rządzie.
Decyzje podejmowało ścisłe kierownictwo partii: PPR-u i PPS-u, a po zjednoczeniu w 1948 roku, PZPR-u.
Bierut prezydentem
- Bardzo ważną rolę spełniał prezydent - mówił historyk. - Był on reprezentantem Polski na zewnątrz, przewodniczył też Radzie Państwa, a więc miał uprawnienia ustawodawcze. Bez jego wiedzy nie mogła zapaść jakakolwiek decyzja w najważniejszych sprawach państwowych.
Urząd ten sejm powierzył Bolesławowi Bierutowi dwa tygodnie przed przyjęciem Ustawy Zasadniczej, 5 lutego 1947 roku.
- To była charakterystyczna cecha większości państw socjalistycznych, że one były piękne na zewnątrz, ale rzeczywistość daleko odbiegała od tego, co było zapisane w konstytucji - podsumował profesor Michał Pietrzak.
Mała Konstytucja przestała obowiązywać z wejściem w życie Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, uchwalonej przez Sejm Ustawodawczy w dniu 22 lipca 1952 roku.

Więcej faktów na temat najnowszej historii Polski znajdziesz na platformie internetowej "moje.polskieradio.pl"

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak