Historia

Dominik Merlini – królewski architekt

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2015 06:22
– Był to Włoch pochodzący z Północy, a więc tradycyjnego zagłębia artystycznego, do którego sięgała cała Europa, a Polska szczególnie od XVI wieku – mówił prof. Andrzej Rottermund, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.
Audio
  • Dominik Merlini - archiwalna audycja Marzanny de Latour (03.05.1999)
Pałac na Wodzie w Łazienkach Królewskich, foto: PAPPaweł Brzeziński
Pałac na Wodzie w Łazienkach Królewskich, foto: PAP/Paweł Brzeziński

22 lutego 1730 urodził się Dominik Merlini, polski architekt włoskiego pochodzenia. Był nadwornym architektem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a od 1773 roku architektem Rzeczypospolitej.
Najważniejsze z jego prac to: wnętrza Zamku Królewskiego w Warszawie, Łazienki Królewskie w Warszawie, w tym Pałac Łazienkowski, Biały Domek, Stara Pomarańczarnia, Teatr na Wyspie, Pałac Myślewicki oraz podwarszawskie rezydencje w Jabłonnie i Królikarni.

Przyjazd do Polski
Dominik Merlini całe swoje dorosłe życie poświęcił Polsce. – Wiadomo, że w Warszawie pojawił się już jako bardzo młody człowiek, bo już w latach 50-tych XVIII wieku. Był związany z wpływową rodziną Fontanów - mówił dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Andrzej Rottermund.
Młody Włoch został architektem mimo tego, że nie skończył żadnych szkół ani studiów. Większość ówczesnych architektów zdobywała wykształcenie poprzez praktykę u wybitnych mistrzów. Dominik Merlini uczył się swego fachu u Jakuba Fontany, nadwornego architekta króla Augusta III Sasa, a później Stanisława Augusta, dzięki czemu szybko zdobył sympatię króla.

Współpraca ze Stanisławem Augustem Poniatowskim
Pracował głównie na dworze królewskim w Warszawie. Budował już dla Augusta III, ale jego najważniejsze prace pochodzą z epoki Stanisław Augusta.
– Król, który przez całe życie marzył o podróży włoskiej, właśnie poprzez kontakty z Włochami, ze swoimi agentami artystycznymi, których wysyłał do Włoch utrzymywał duchowy kontakt z tym miejscem, niezwykle ważnym w XVIII wieku, bo przecież tam we Włoszech odkrywano antyk, do którego cała Europa w różny sposób nawiązywała – mówił prof. Andrzej Rottermund.
Stanisław August miał silny wpływ na każdy projekt artystyczny np. malarzom dawał wskazówki jakich mają użyć kolorów oraz jakie gesty maja wykonywać malowane postacie. Według prof. Andrzeja Rottermunda Merlini był artystą posłusznym, który wykonywał królewskie polecenia, architektem dość tradycyjnym i silnie zakorzenionym w poprzednim stylu barokowym.
Dominik Merlini pozostał w Polsce do końca życia, zmarł 20 lutego 1797 w Warszawie. Pochowano go na cmentarzu Powązkowskim, cmentarzu który sam zresztą zaprojektował.

mk

Czytaj także

Ukryty zabytek warszawskich Łazienek

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2012 06:00
- Teatr Stanisławowski to unikat na skalę światową. Jeden z nielicznych w Europie zachowanych XVIII wiecznych teatrów dworskich – ocenia Magdalena Raszewska z Akademii Teatralnej w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konfederacja targowicka – symbol zdrady narodowej

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2022 05:40
Słowo "targowica" jest w języku polskim synonimem najcięższej zdrady narodu i państwa. Przywódcy konfederacji targowickiej dążyli do podziału państwa na samodzielne prowincje i nie zamierzali poddać się prawom ustanowionym przez Konstytucję 3 Maja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatni król Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 06:00
Niewiele było w historii Rzeczpospolitej postaci, które budziły tyle kontrowersji, co Stanisław August Poniatowski.
rozwiń zwiń