Historia

Wanda Wasilewska – "gwiazda" Związku Patriotów Polskich

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 05:00
- Nie uważałam się za emigranta, nie uważałam się za uciekiniera, ale za człowieka, który przybył do ojczyzny proletariatu - mówiła przewodnicząca Związku Patriotów Polskich, który powstał z namaszczenia samego Stalina.
Audio
  • Sylwetka Wandy Wasilewskiej - komentarz prof. Pawła Wieczorkiewicza w aud. z cyklu "Historia Polski" (12.10.2004)
  • Początki 1 Armii WP - wspomnienia Ireny Born, nadane na antenie Rozgł. Polskiej RWE w cyklu "Za kulisami bezpieki i partii" (1953)
Główni działacze Związku Patriotów Polskich: Wanda Wasilewska, Alfred Lampe i gen. Zygmunt Berling. PAPCAF. Źr.: Archiwum KC PZPR
Główni działacze Związku Patriotów Polskich: Wanda Wasilewska, Alfred Lampe i gen. Zygmunt Berling. PAP/CAF. Źr.: Archiwum KC PZPR

55 lat temu, 29 lipca 1964, zmarła Wanda Wasilewska. Sylwetkę przewodniczącej Związku Patriotów Polskich przedstawił w cyklu "Historia Polski" nadanym w październiku 2004 r. prof. Paweł Wieczorkiewicz.

"Prawdziwi patrioci"

- Na zajętych przez Sowietów obszarach skupiła się śmietanka niedobitych polskich komunistów, w tym postacie tej miary, co Jakub Berman, Jan Turlejski, Wanda Wasilewska, Bolesław Bierut, Jerzy Borejsza, Paweł Finder, Jan Krasicki, Alfred Lampe, Hilary Minc, Marceli Nowotko, Włodzimierz Sokorski, Aleksander Zawadzki i mniej wówczas znani: Gomułka, Kliszko, Moczar – mówił historyk. – Wymieniam te nazwiska, bo one ”zajaśniały” potem w historii Polski niekoniecznie chlubnym blaskiem.

Rosjanie początkowo podchodzili z rezerwą do członków Komunistycznej Partii Polski. - Ciążył na nich zarzut agenturalności – słyszymy w komentarzu. - W związku z tym w pierwszej chwili nie dopuszczano ich do wysokich stanowisk.

Pisał o tym we wspomnieniach Władysław Gomułka: ”Komuniści czuli się wtedy na ziemiach Ukrainy i Białorusi Zachodniej jako ludzie zagubieni, pozbawieni własnego kompasu politycznego, który pasowałby do wyznawanych przez nich idei socjalizmu”.

Wanda Wasilewska – Polka, która wybrała ZSRR

Największą rolę w tym środowisku odegrała Wanda Wasilewska. - Osoba wyzbyta wszelkich kompleksów i zahamowań, wynikających nie tylko z przynależności do kultury polskiej, ale nawet z osobistej przyzwoitości – mówił prof. Wieczorkiewicz.

Córka Leona Wasilewskiego, wybitnego działacza socjalistycznego, pierwszego ministra spraw zagranicznych RP i bliskiego przyjaciela marszałka Józefa Piłsudskiego. Dla Zygmunta Berlinga, który stykał się z nią wielokrotnie – przystojna, choć raczej zaniedbana niż schludna, dla innych; ”pozbawiona powabów, twarda, sucha, grubo kostna kobieta o szerokiej, płaskiej twarzy, wybitnie łasa na mężczyzn”.

Wasilewska była autorką książek, pełnych propagandowych frazesów, w których opisywała Polskę, rysując w nich obraz kraju całkowicie nieprzystający do rzeczywistości.

- Wpadła w oko Stalinowi i to spowodowało, że zyskała od razu wyjątkową pozycję – mówił prof. Wieczorkiewicz.

ZPP – narzędzie Stalina

ZPP pełną działalność rozwinął po zerwaniu przez władze ZSRR w kwietniu 1943 r.  stosunków dyplomatycznych z Rządem RP na uchodźstwie. We władzach związku dominowali komuniści. W maju 1943 r. uzgodnili ze Stalinem skład dowództwa polskiej dywizji w ZSRR, na której czele miał stanąć gen. Zygmunt Berling.

O początkach 1 Armii Wojska Polskiego utworzonej w Sielcach nad Oką pod wodzą gen. Zygmunta Berlinga opowiadała w 1953 r. na antenie Rozgłośni Polskiej RWE Irena Born. - Pamiętam, że kiedy przyjechałam do obozu w Sielcach Hilary Minc paradował już w oficerskim mundurze z odznakami majora, Modzelewski był kapitanem, Sokorski podpułkownikiem. Szarż tych dorobili się w ciągu niespełna miesiąca - mówiła długoletnia aktywistka KPP w audycji z cyklu ”Za kulisami bezpieki i partii”.   

Komunistyczna wizja Polski

Powstanie ZPP oficjalnie ogłoszono na zjeździe organizacji w czerwcu 1943 r. Na czele stanęła Wanda Wasilewska. W Zarządzie Głównym znaleźli się m.in. : Włodzimierz Sokorski, późniejszy minister kultury i sztuki i wieloletni przewodniczący Komitetu ds. Radia i Telewizji (1956–1972) oraz Zygmunt Berling. W deklaracji założycielskiej ”polscy patrioci” jednoznacznie potępili Rząd RP na uchodźstwie, na czele którego stał gen. Władysław Sikorski, jako działający na szkodę "bloku anglo-radziecko-amerykańskiego".

W lipcu 1944 r. Zarząd Główny ZPP formalnie podporządkował się Krajowej Radzie Narodowej i uczestniczył w powołaniu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.

Posłuchaj, kim byli ludzie, którzy tworzyli ZPP oraz 1 Armię WP pod dowództwem gen. Zygmunta Berlinga.
Więcej informacji na temat najnowszych dziejów Polski znajdziesz na platformie internetowej ”moje.polskieradio.pl”

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wielka czystka" – sposób Stalina na pozbycie się wrogów

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 07:00
- Około miliona straconych w ciągu dwóch lat, parę milionów aresztowanych i zesłanych do łagrów, tyle było ofiar wielkiej czystki w Związku Sowieckim - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1 Dywizja Piechoty im. T. Kościuszki powstała pod bacznym okiem Stalina

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 07:00
- Stalin zgodził się na moją propozycję, by na brakujące stanowiska dowódcze w nowo tworzonej armii wziąć oficerów z Armii Czerwonej - mówił gen. Zygmunt Berling, dowódca 1 Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stalin był przekonany, że Hitler nie powtórzy błędu Napoleona

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2014 07:00
- I nie uderzy na ZSRR. Za wszelką cenę chciał uniknąć przypadkowej wojny - stwierdził historyk, prof. Paweł Wieczorkiewicz, komentując atak Niemiec na Związek Radziecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolektywizacja rolnictwa w ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 05:45
- Tym eufemistycznym terminem określa się w istocie rzeczy wymordowanie całej grupy społecznej tzw. kułaków, czyli zamożniejszych chłopów, jak cała Rosja Sowiecka długa i szeroka – mówił historyk prof. Paweł Wieczorkiewicz.
rozwiń zwiń