X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Tragiczna śmierć Gagarina, bohatera ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 06:00
- Zginął człowiek, o którym wielu przypuszczało, że będzie pierwszym, który stanie na księżycu. Ślepy traf, jaki omija tysiące pilotów oblatywaczy i setki kosmonautów przygotowujących się do swoich lotów, uderzył w tego, którego nazwisko stało się symbolem astronautyki - mówił dziennikarz na antenie Polskiego Radia.
Audio
  • Zginął Jurij Gagarin (28.03.1968)
  • Archiwalne nagranie z pogrzebu Jurija Gagarina (30.03.1968)
  • Sprawozdanie z pobytu Jurija Gagarina w Warszawie (20.07.1961)
Jurij Gagarin z wizytą w Danii, 5 września 1962 r. foto: PAPPhotoshop
Jurij Gagarin z wizytą w Danii, 5 września 1962 r. foto: PAP/Photoshop

Radziecki kosmonauta Jurij Gagarin zginął 27 marca 1968 roku w katastrofie samolotu treningowego MiG-15 UTI.
- Wieść o jego śmierci poruszyła do głębi serca ludzi radzieckich i wszystkich ludzi naszej planety. Imię Gagarina na zawsze pozostanie w historii ludzkości. Złotymi zgłoskami zapisane będzie w wielkiej księdze osiągnięć człowieka, w jego nieustępliwej walce o ujarzmienie sił przyrody - przemawiał na pogrzebie Jurija Gagarina Andriej Kirilenko, członek Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego.

Pierwszy człowiek w kosmosie
Jurij Gagarin (ur. 9 marca 1934 w Kłuszynie) znany jest jako pierwszy człowiek w kosmosie. 12 kwietnia 1961 roku na pokładzie statku Wostok 1 odbył lot po orbicie Ziemi.

Był to wielki sukces nie tylko radzieckiego programu kosmicznego i moskiewskiej propagandy, ale także - a może przede wszystkim - światowej technologii. Naukowcy nie wiedzieli bowiem jak zareaguje organizm człowieka na orbicie. Niewysoki pilot świetnie mieścił się w niewielkiej kapsule Wostok 1.
Lot był bardzo ryzykowny, bo typ rakiety, którą wykorzystali Rosjanie był wadliwy i co drugi model miał awarię. Gagarinowi się udało, jego lot trwał 108 minut, w tym czasie kosmonauta raz okrążył Ziemię. Lecąc z prędkością ponad 27 tysięcy kilometrów na godzinę przeleciał nad Pacyfikiem, Południową Ameryką, Atlantykiem i nad Afryką.
To wydarzenie zapoczątkowało postęp w eksploracji przestrzeni kosmicznej, którego owoce zbieramy do dziś. Miało ogromne znaczenie naukowe, technologiczne i cywilizacyjne - oceniał dr Krzysztof Ziołkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
W czasach Gagarina uważano lot człowieka w kosmos za jeden z efektów rywalizacji dwóch mocarstw (ZSRR i USA), która miała w podtekście militarny aspekt. Ukoronowaniem tej rywalizacji było lądowanie człowieka na Księżycu, które nastąpiło osiem lat po locie Gagarina.
Sława Gagarina
Po tak olbrzymim sukcesie kosmonauta składał wizyty w zaprzyjaźnionych z socjalistyczną ojczyzną krajach. Odwiedzał także Warszawę.
- Sława i wiwaty spotykały go na ulicach wielkich miast wszystkich kontynentów. Ściskali mu dłoń najwybitniejsi politycy i najświetniejsi uczeni. Był ideałem milionów chłopców i dziewcząt, a jednak pozostał skromny, miły i bezpośredni jak ktoś, kogo dobrze znamy - mówił dziennikarz na antenie Polskiego Radia.

Tragiczna śmierć
Gagarin po powrocie z kosmosu nie zrezygnował z marzeń o lataniu. Pragnął przysłużyć się swojej ojczyźnie jako pilot myśliwców. Zajął się testowaniem nowych migów.
27 marca 1968 roku, podczas jednego z pierwszych takich testowych rejsów, samolot, którym leciał Gagarin i jego instruktor lotniczy Władimir Sieriogin (MIG-15 UTI) rozbił się 21 km od miasta Kirżacz, pierwszy człowiek w kosmosie zginął na miejscu.
Pogrzeb bohatera ZSRR odbył się w Moskwie 30 marca 1968 roku. Ciała Gagarina i towarzyszącego mu pilota skremowano. Jurij Gagarin został pochowany na Cmentarzu przy Murze Kremlowskim.
- Będzie nadal żył w sercach i umysłach tych ludzi, którym nieobce jest wszystko co wielkie i szlachetne, wszystko co służy dobru ogólnoludzkiemu - mówił  na antenie Polskiego Radia prof. Zbigniew Pączkowski z Polskiego Towarzystwa Astronautycznego.
Imię Gagarina nosi wiele klubów, szkół, ulic, placów, alei, parków. Wiele dzieci urodzonych w latach 60. XX wieku w ZSRR otrzymało imię Jurij.
Liczne hipotezy
Przyczyny tragedii nie zostały jednoznacznie wyjaśnione. Wszystkie znalezione szczątki samolotu zostały zaspawane w hermetycznych beczkach i przewiezione do jednej z baz wojskowych do przechowania "na czas nieograniczony”.
Wśród wielu hipotez przyczyn katastrofy podawano: przeciążenie maszyny spowodowane zamocowaniem dodatkowych zbiorników z paliwem; brak sprawdzonej informacji o warunkach meteorologicznych w rejonie ćwiczeń oraz brak informacji o rzeczywistej wysokości samolotu  w czasie startu i lądowania z powodu niedziałającego radaru. Mowa była także o słabym przygotowaniu samego Gagarina, który od dawna nie siadał za sterami.
Niektóre źródła informowały również o tym, że w kabinie pilota otwarty był nawiew powietrza, który spowodował dehermetyzację kabiny. Istniały podejrzenia, że przyczyną tragedii mógł być również zamach.
W kwietniu 2011 roku Rosyjska Agencja Kosmiczna podała, że za katastrofę prawdopodobnie był odpowiedzialny Jurij Gagarin. Opierając się o odtajnione dokumenty zgromadzone przez specjalną komisję badającą wypadek ogłoszono, że tragedię  spowodował manewr wykonany przez pilota.
mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

50 lat temu człowiek po raz pierwszy wyruszył w kosmos. Sukces Gagarina

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 02:00
Tym człowiekiem był radziecki kosmonauta, Jurij Gagarin, który wystartował o 9.07 czasu miejscowego z bazy rakietowej niedaleko miejscowości Tiuratam, na południu Kazachstanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nikita Chruszczow - mierny, ale wierny

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 07:00
- Jego droga do tronu kremlowskiego wiodła różnymi meandrami – mówił historyk prof. Paweł Wieczorkiewicz, opisując karierę polityczną Nikity Chruszczowa. Zmarł 11 września 1971, przez jedenaście lat stał na czele ZSRR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wielka czystka" – sposób Stalina na pozbycie się wrogów

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 07:00
- Około miliona straconych w ciągu dwóch lat, parę milionów aresztowanych i zesłanych do łagrów, tyle było ofiar wielkiej czystki w Związku Sowieckim - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michaił Gorbaczow – pierwszy i ostatni prezydent Związku Radzieckiego

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2013 00:00
Wielu krytykuje Michaiła Gorbaczowa za to, że niczym uczeń czarnoksiężnika, uruchomił procesy, nad którymi nie był w stanie zapanować. Uważają, że to on przyczynił się do rozpadu ZSRR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Proces szesnastu – historia przywódców Polskiego Podziemia

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 08:45
- Spojrzałem przez okno samolotu i zobaczyłem, że lecimy w innym kierunku niż się spodziewaliśmy. Zapytałem dlaczego? W odpowiedzi usłyszałem, że lecimy do Moskwy, do Stalina – mówił Adam Bień, jeden z szesnastu aresztowanych przez NKWD przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.
rozwiń zwiń