Historia

Wieża Eiffla – najbardziej rozpoznawalna budowla na świecie

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 05:40
– Wznoszę dla Paryża, dla Francji, dla świata tę oto wieżę ze stali. Będzie to najwyższa wieża na świecie - mówił inżynier Gustave Eiffel, projektant słynnej paryskiej budowli.
Wieża Eiffla
Wieża EifflaFoto: PAP/DPA

Wieża, która swą nazwę wzięła od nazwiska projektanta Gustave'a Eiffla powstała z okazji wystawy światowej, którą zorganizowano w 100. rocznicę rewolucji francuskiej z 1789 roku. Budowla miała być symbolem gospodarczej i naukowo-technicznej potęgi ówczesnej Francji. 

31 marca 1889 roku Eiffel wywiesił flagę francuską na ukończonej budowli.

– Ta nasza wieża dla mnie nie jest ani estetyczna, ani ładna i nie mówi do mnie. Wolę stare kamienne budowle. To jest monstrualna rzeźba – mówi Polskiemu Radiu mieszkanka Paryża.

Posłuchaj
37:18 paryz - wieza eiffla___pr iii 25323_tr_0-0_10987397080525c2[00].mp3 Historia Wieży Eiffla. (PR, 14.07.1970)

Spór o wieżę

Jej budowa podzieliła Francję na dwa obozy. Pisarz Guy de Maupassant nie wybaczył nigdy tej decyzji rządu, był tak zawzięty, że kiedy jego protesty nie odniosły skutku, oświadczył publicznie: "opuszczam Francję i Paryż, wieża Eiffla zbyt silnie działa mi na nerwy".

Protesty przeciwko ośmieszaniu Paryża pisali ludzie teatru, kompozytorzy i pisarze. Mieszkańcy okolicznych ulic i skwerów składali liczne petycje do rządu, w których domagali się "natychmiastowego zaprzestania tej ryzykownej budowy" oraz pytali się "kto będzie odpowiadał za śmierć niewinnych ludzi, kiedy ten monstrualny kolos runie?".

Cudo ze stali

Konstrukcja wieży składa się z ok. 18 tysięcy metalowych części i blisko 2,5 miliona nitów. Całkowita masa wynosi 9 tysięcy ton żelaza, a wysokość 300 metrów. W zależności od wahań temperatury wieża - zgodnie z prawami fizyki - rośnie lub maleje o około 16 cm.

Jej budowa trzymana była w wielkiej tajemnicy. Gustave Eiffel - inżynier, konstruktor mostów, architekt i budowniczy początkowo planował zbudować dużo wyższą wieżę.

– Wznoszę dla Paryża, dla Francji, dla świata tę oto wieżę ze stali. Będzie to najwyższa wieża na świecie. Oficjalny projekt wynosi 300 m wysokości. To cyfra, jaką ustaliłem z rządem, aby ich nie przerazić, ostatecznie będzie dużo wyższa – zapowiadał inżynier.

Symbol Paryża

Przez 41 lat wieża Eiffla była najwyższą budowlą na świecie. Zmieniło się to w 1930 roku, kiedy wzniesiono nowojorski wieżowiec Chrysler Building.

Choć początkowo wieża Eiffla miała mieć charakter tymczasowy, dziś jest jedną z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych budowli świata. Co roku przybywają do Francji turyści, chcący na własne oczy zobaczyć symbol Paryża. Od momentu otwarcia wieżę zwiedziło ponad 220 milionów osób.

mk

Czytaj także

Kino zaczęło się od braci Lumière

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 05:55
Metryką chrztu kinematografu jest pierwszy publiczny i płatny pokaz zorganizowany przez braci Lumiere w Grand Café w Paryżu. Nikt nie przypuszczał, że da początek nowej sztuce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katedra na Wawelu – historia Polski zapisana w kamieniu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 05:50
– Mam zawsze świadomość, że wchodzę do sanktuarium narodu, że wchodzę do pierwszego kościoła Rzeczypospolitej, że to jest świętość najwyższej rangi – mówił wieloletni kustosz i proboszcz wawelskiej katedry, ks. prałat Janusz Bielański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kanał Elbląski - statkiem po trawie

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 05:35
Statek przemieszczający się po trawie? Tak, to możliwe i to w Polsce. Poznaj historię unikalnego systemu wodnego na Mazurach, który funkcjonuje od przeszło 250 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pałac Kronenberga. Symbol bogactwa warszawskiego kapitalisty

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 05:50
Okazały budynek powstał w drugiej połowie XIX wieku jako rezydencja Leopolda Kronenberga, najbogatszego Polaka w zaborze rosyjskim. Jego wypalone mury przetrwały II wojnę światową i nadawały się do odbudowy, ale zostały rozebrane w latach 60. Powodem była jego "kapitalistyczna" historia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lista UNESCO i architektoniczne skarby Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 05:40
2 grudnia 1998 roku Stare Miasto we Lwowie wraz z Wysokim Zamkiem i Podzamczem zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wyróżnione części miasta zachwycają licznymi zabytkami, takimi jak Czarna Kamienica, Katedra Łacińska, Katedra Ormiańska czy Monaster św. Onufrego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gustave Eiffel - nie ma bardziej znanego konstruktora na świecie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 05:35
189 lat temu, 15 grudnia 1832 roku, urodził się w Dijon we Francji, Gustave Eiffel, jeden z najsłynniejszych w świecie konstruktorów okazałych budowli, mostów i konstrukcji stalowych.
rozwiń zwiń