Historia

Wiktor Sukiennicki – specjalista od Sowietów

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 07:00
- Lenin dla mnie nie jest mumią leżąca na Placu Czerwonym w Moskwie, nie jest granitowym pomnikiem - mówił sowietolog prof. Wiktor Sukiennicki na antenie Rozgłośni Polskiej RWE.
Audio
  • Wypowiedź prof. Wiktora Sukiennickiego na temat Włodzimierza Lenina, osobowości Stalina i sytuacji w Polsce po powstaniu Solidarności. Archiwum Rozgłośni Polskiej RWE.
Prof. Wiktor Sukiennicki (1901-1983). Prawnik, historyk, sowietolog, współpracownik Rozgłośni Polskiej RWE. Źr.:NAC
Prof. Wiktor Sukiennicki (1901-1983). Prawnik, historyk, sowietolog, współpracownik Rozgłośni Polskiej RWE. Źr.:NAC

Prawnik, historyk, sowietolog, teoretyk prawa. 10 kwietnia mija 30. rocznica śmierci prof. Wiktora Sukiennickiego.
W archiwach Rozgłośni Polskiej RWE zachowały się audycje z udziałem wybitnego historyka. W jednym z programów prof. Sukiennicki analizował osobowość i myśl polityczną przywódcy bolszewików.
- Dla mnie Lenin jest współczesnym politykiem, którego działalność od 1917 r. z daleka obserwowałem – stwierdził sowietolog.- a po jego śmierci zacząłem dość starannie i głęboko studiować, uważając, że to co się dzieje za naszą wschodnią granicą będzie miało decydujący wpływ na losy naszego pokolenia.
- Opanowanie władzy w ciągu kilku miesięcy w imperium, które zajmowało szóstą część świata niewątpliwie świadczy o genialności taktycznej Lenina – dodał prof. Sukiennicki – natomiast, jeśli chodzi o jego teorię, teorię zawodowych rewolucjonistów być może miała ona uzasadnienie, ale w czasach Rosji carskiej.
Prof. Wiktor Sukiennicki urodził się 25 lipca 1901r. w Aleksocie na Kowieńszczyźnie. Był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej w Kownie. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Ukończył prawo na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Tu też obronił doktorat. Odbył również studia uzupełniające w Wiedniu, Kolonii, Hadze i Rzymie. W roku 1934 odbył podróż naukowo-badawczą do ZSRR.
Po najeździe ZSRR na Polskę przebywał w Wilnie. Po aneksji Litwy przez Związek Radziecki w czerwcu 1941 r., został aresztowany przez NKWD i wywieziony do łagru w rejonie Krasnojarska.
Zwolniony w grudniu 1941 r. po układzie Sikorski-Majski pełnił funkcję I sekretarza Ambasady RP w Kujbyszewie. We wrześniu 1942 r. znalazł się w Teheranie, gdzie założył Towarzystwo Studiów Perskich. Później pracował w Ośrodku Studiów Ministerstwa Informacji i Dokumentacji RP na Bliskim Wschodzie, gdzie gromadzono dokumenty i świadectwa zbrodni popełnianych przez Rosjan po agresji na Polskę i w czasie okupacji naszych terenów w latach 1939-1941.
Po wojnie prof. Sukiennicki pozostał na emigracji. Do 1947 r. był związany z tzw. polskim Wydziałem Prawa przy Uniwersytecie Oksfordzkim. Współpracował z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa, z Instytutem Literackim w Paryżu i Jerzym Giedroyciem. W 1959 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Pracował tam w czołowym amerykańskim ośrodku badań sowietologicznych – Instytucie Hoovera przy Uniwersytecie Stanforda. Zmarł w Stanford 10 kwietnia 1983 r.
Posłuchaj komentarza prof. Wiktora Sukiennickiego na temat Lenina i idei wolnych związków zawodowych w Polsce w 1980 r.
Więcej audycji z udziałem historyka znajdziesz w serwisie ”Radia Wolności”>>>

Czytaj także

"Wielka czystka" – sposób Stalina na pozbycie się wrogów

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 07:00
- Około miliona straconych w ciągu dwóch lat, parę milionów aresztowanych i zesłanych do łagrów, tyle było ofiar wielkiej czystki w Związku Sowieckim - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katyń - zbrodnia precyzyjnie zaplanowana. Wspomnienia świadków

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 05:58
- Do Kozielska zostałem przywieziony na początku listopada 1939 roku. W marcu buchnęła pogłoska, że wkrótce rozpocznie się likwidacja obozu – mówił prof. Stanisław Swianiewicz, jedyny ocalały więzień z transportu polskich oficerów do Katynia. 
rozwiń zwiń