X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Wiktor Sukiennicki – specjalista od Sowietów

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 07:00
- Lenin dla mnie nie jest mumią leżąca na Placu Czerwonym w Moskwie, nie jest granitowym pomnikiem - mówił sowietolog prof. Wiktor Sukiennicki na antenie Rozgłośni Polskiej RWE.
Audio
  • Wypowiedź prof. Wiktora Sukiennickiego na temat Włodzimierza Lenina, osobowości Stalina i sytuacji w Polsce po powstaniu Solidarności. Archiwum Rozgłośni Polskiej RWE.
Prof. Wiktor Sukiennicki (1901-1983). Prawnik, historyk, sowietolog, współpracownik Rozgłośni Polskiej RWE. Źr.:NAC
Prof. Wiktor Sukiennicki (1901-1983). Prawnik, historyk, sowietolog, współpracownik Rozgłośni Polskiej RWE. Źr.:NAC

Prawnik, historyk, sowietolog, teoretyk prawa. 10 kwietnia mija 30. rocznica śmierci prof. Wiktora Sukiennickiego.
W archiwach Rozgłośni Polskiej RWE zachowały się audycje z udziałem wybitnego historyka. W jednym z programów prof. Sukiennicki analizował osobowość i myśl polityczną przywódcy bolszewików.
- Dla mnie Lenin jest współczesnym politykiem, którego działalność od 1917 r. z daleka obserwowałem – stwierdził sowietolog.- a po jego śmierci zacząłem dość starannie i głęboko studiować, uważając, że to co się dzieje za naszą wschodnią granicą będzie miało decydujący wpływ na losy naszego pokolenia.
- Opanowanie władzy w ciągu kilku miesięcy w imperium, które zajmowało szóstą część świata niewątpliwie świadczy o genialności taktycznej Lenina – dodał prof. Sukiennicki – natomiast, jeśli chodzi o jego teorię, teorię zawodowych rewolucjonistów być może miała ona uzasadnienie, ale w czasach Rosji carskiej.
Prof. Wiktor Sukiennicki urodził się 25 lipca 1901r. w Aleksocie na Kowieńszczyźnie. Był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej w Kownie. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Ukończył prawo na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Tu też obronił doktorat. Odbył również studia uzupełniające w Wiedniu, Kolonii, Hadze i Rzymie. W roku 1934 odbył podróż naukowo-badawczą do ZSRR.
Po najeździe ZSRR na Polskę przebywał w Wilnie. Po aneksji Litwy przez Związek Radziecki w czerwcu 1941 r., został aresztowany przez NKWD i wywieziony do łagru w rejonie Krasnojarska.
Zwolniony w grudniu 1941 r. po układzie Sikorski-Majski pełnił funkcję I sekretarza Ambasady RP w Kujbyszewie. We wrześniu 1942 r. znalazł się w Teheranie, gdzie założył Towarzystwo Studiów Perskich. Później pracował w Ośrodku Studiów Ministerstwa Informacji i Dokumentacji RP na Bliskim Wschodzie, gdzie gromadzono dokumenty i świadectwa zbrodni popełnianych przez Rosjan po agresji na Polskę i w czasie okupacji naszych terenów w latach 1939-1941.
Po wojnie prof. Sukiennicki pozostał na emigracji. Do 1947 r. był związany z tzw. polskim Wydziałem Prawa przy Uniwersytecie Oksfordzkim. Współpracował z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa, z Instytutem Literackim w Paryżu i Jerzym Giedroyciem. W 1959 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Pracował tam w czołowym amerykańskim ośrodku badań sowietologicznych – Instytucie Hoovera przy Uniwersytecie Stanforda. Zmarł w Stanford 10 kwietnia 1983 r.
Posłuchaj komentarza prof. Wiktora Sukiennickiego na temat Lenina i idei wolnych związków zawodowych w Polsce w 1980 r.
Więcej audycji z udziałem historyka znajdziesz w serwisie ”Radia Wolności”>>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wielka czystka" – sposób Stalina na pozbycie się wrogów

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 07:00
- Około miliona straconych w ciągu dwóch lat, parę milionów aresztowanych i zesłanych do łagrów, tyle było ofiar wielkiej czystki w Związku Sowieckim - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbrodnia na polskich jeńcach w ZSRR była precyzyjnie zaplanowana

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 07:00
- Do Kozielska zostałem przywieziony na początku listopada 1939 r. W marcu buchnęła pogłoska, że wkrótce rozpocznie się likwidacja obozu – mówił prof. Stanisław Swianiewicz, jedyny ocalały więzień z transportu polskich oficerów do Katynia.
rozwiń zwiń