X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Stanisław ze Szczepanowa – biskup zamordowany przez króla

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 06:08
26 lipca 1030 urodził się biskup Stanisław ze Szczepanowa, skazany przez króla Bolesława II Szczodrego zwanego Śmiałym na poćwiartowanie za zdradę stanu.
Audio
  • Konflikt Bolesława II Szczodrego (Śmiałego) z biskupem Stanisławem - audycja historyczna na temat hipotetycznych losów Polski i Europy w przypadku, gdyby konflikt króla Bolesława z biskupem Stanisławem miał inne zakończenie. (PR, 23.05.1993)
  • Biskup Stanisław ze Szczepanowa - audycja biograficzna z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków". (PR, 4.01.2002)
Święty Stanisław ze Szczepanowa
Święty Stanisław ze SzczepanowaFoto: wikipedia/lic. GNU

Stanisław urodził się 26 lipca 1030 w Szczepanowie. Około 1060 roku przyjął święcenia kapłańskie i został kanonikiem krakowskim.

- Stanisław od 1072 roku był biskupem Krakowskim co oznacza, że niewątpliwie musiał pochodzić z możnego rodu. Odgrywał bardzo istotną rolę jako biskup Krakowa. Trzeba bowiem pamiętać, że w owych czasach Kraków był nieformalną stolicą Polski – mówił historyk Grzegorz Myśliwski.

Prawdopodobnie Stanisław został mianowany na swój urząd przez samego Bolesława Szczodrego, wówczas to władca mianował biskupów, a więc pierwotnie musiał to być ktoś komu ufał.

Konflikt z królem

Wiemy, że po roku 1077 doszło do konfliktu między Bolesławem Szczodrym a biskupem Stanisławem. Ponieważ biskup był mianowany przez króla, to wszelki sprzeciw wobec króla był traktowany jako bunt. Wtedy to biskup został skazany na poćwiartowanie. Reszta jest dla nas zagadką, nieznane są dokładne przyczyny dla których doszło do tego konfliktu.

- Możliwe, że jest ziarno prawdy w przekazie Kadłubka, który źródeł konfliktu upatrywał w surowych karach jakie nałożył Bolesław Szczodry na część oddziałów, które uciekły do Polski z Rusi w czasie wyprawy w 1077 roku i za którymi to dezerterami ujął się biskup – mówił Grzegorz Myśliwski.

"Bolesław bowiem poniechawszy umiłowania prawości wojnę prowadzoną z nieprzyjaciółmi zwrócił przeciwko swoim. Zmyśla, że oni nie mszczą na ludzie swoich krzywd lecz w osobie króla na królewski nastają majestat. Żali się iż nie tyle opuścili go oni wśród wrogów ile dobrowolnie na pastwę wrogów wydali, domaga się przeto głowy dostojników a tych których otwarcie dosięgnąć nie może dosięga podstępnie” - pisał Wincenty zwany Kadłubkiem w "Kronice Polskiej".

Jak twierdzi Grzegorz Myśliwski: - Wydaje się jednak, że najbardziej prawdopodobna jest ta przyczyna, że doszło do konfliktu między ambitnym władcą, już wówczas królem a możnowładztwem, które obawiało się dalszego wzrostu jego potęgi w państwie. Stanisław był możnowładcą i kto wie czy to nie było dla niego ważniejsze, czy to nie określało bardziej jego świadomości  niż to, iż  był biskupem Krakowa.

Śmierć biskupa Stanisława

Według relacji Wincentego Kadłubka Bolesław Śmiały wraz z trzema dworzanami wywlókł biskupa sprzed ołtarza podczas odprawiania nabożeństwa w kościele św. Michała na Skałce. Następnie własnoręcznie przebił go mieczem i kazał poćwiartować. Zgodnie z legendą członki w cudowny sposób się zrosły (co podczas rozbicia dzielnicowego uważano za zapowiedź zjednoczenia Polski), a ciała strzegły orły. Wiadomość o mordzie wywołała powszechne oburzenie.

Stanisław poniósł śmierć w roku 1079, co wywołało wojnę domową, którą Bolesław Szczodry przegrał i musiał uciekać z kraju. "Cały ród Bolesława poniósł karę za św. Stanisława, gdyż tak jak żaden dobry uczynek nie pozostaje bez nagrody, tak i żaden zły bez kary” - pisał w "Kronice Polskiej" Wincenty Kadłubek.

Wieść o męczeńskiej śmierci biskupa Stanisława z biegiem lat obrosła w legendę. W 1253 roku doszło do kanonizacji krakowskiego biskupa na świętego. Co roku 8 maja odbywa się w Krakowie uroczysta procesja z relikwiami św. Stanisława z Wawelu na Skałkę.

mk

Zobacz więcej na temat: HISTORIA religia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Faustyna Kowalska: "sekretarka Bożego Miłosierdzia”

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 08:00
Jest jedną z najbardziej popularnych świętych naszych czasów. Do jej relikwii znajdujących się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach pielgrzymują wierni ze wszystkich kontynentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hagia Sofia – pierwszy kościół chrześcijańskiego Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 07:00
Jeśli ktoś wejdzie do wnętrza Hagii Sofii to zrozumie, jak wspaniałe było to osiągnięcie i nie zdziwi się słowom cesarza Justyniana, który podczas konsekracji kościoła w 537 roku wykrzyknął: ”Salomonie przewyższyłem Ciebie!”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abdykacje papieży: wygnania, aresztowania, kamieniołomy

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 17:00
Abdykacja Benedykta XVI nie jest pierwszym tego typu aktem w historii Kościoła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstantyn I Wielki - postawił na mniejszość

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 07:00
Postać Konstantyna I Wielkiego kojarzona jest przede wszystkim z przyznaniem wyznawcom Jezusa Chrystusa wolności wyznania. Dzięki niemu ustały prześladowania, a chrześcijaństwo zostało uznane jako religia dopuszczona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Całun Turyński i jego tajemnica

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 07:00
Dla chrześcijan Całun Turyński jest relikwią i potwierdzeniem słów zapisanych na kartach Ewangelii, dla niewierzących kawałkiem płótna, na którym pojawia się jakieś malowidło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ignacy Loyola - hiszpański rycerz

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 06:00
Gdyby nie pech, który sprawił, że w 1521 roku podczas bitwy z Francuzami Ignacy został ciężko ranny w nogę, jego nazwisko było by dziś wymieniane pośród innych dzielnych dowódców Armii Hiszpańskiej.
rozwiń zwiń