X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Radio Solidarność – głos wolnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 06:01
- Tu Radio Solidarność. Od razu na początku audycji zwracamy się do tych z państwa, którzy mają magnetofony, o nagrywanie naszej audycji - tak zaczynał się pierwszy program podziemnej stacji radiowej Solidarności.
Audio
  • Pierwsza audycja podziemnego Radia Solidarność nadana 12 kwietnia 1982 r.
Ulotka informująca o dacie i godzinie emisji audycji Radia Solidarność wykonana w drukarni TKOS (1984). Wikimedia Commons.
Ulotka informująca o dacie i godzinie emisji audycji Radia Solidarność wykonana w drukarni TKOS (1984). Wikimedia Commons.Foto: Stanisław Skowron

Pierwsza audycja została nadana w drugi dzień Świąt Wielkanocnych, 12 kwietnia 1982 o godzinie 21.00. Emisja szła z dachu budynku przy ul. Grójeckiej 19/25 w Warszawie. Przygotowali ją Zbigniew i Zofia Romaszewscy, Janusz Klekowski i Marek Rasiński.


Podziemne Radio Solidarość - zobacz serwis specjalny

Przeciw reżimowi Jaruzelskiego

- Przeprowadzamy dziś próbę techniczną naszych urządzeń nadawczych - mówili prowadzący program. - Pozwoli nam ona na ustalenie zasięgu i jakości odbioru. Czemu zwróciliśmy się o nagrywanie audycji? Otóż można sobie doskonale wyobrazić, że właściciele naszych "musowych środków przykazu" zechcą podszywać się pod naszą radiostację celem dezinformowania opinii publicznej. Chcielibyśmy, aby posiadali państwo wzorce naszych głosów, które uwiarygodnią dalsze audycje. Będziemy je zawsze prowadzili wspólnie, daj Boże aż do zwycięskiego końca, kiedy nasza radiostacja przestanie już być potrzebna!

Mijał trzeci miesiąc od wprowadzenia stanu wojennego. Inicjatywa podziemnej stacji radiowej Solidarności była w tych warunkach wyrazem oporu i sprzeciwu wobec ekipy gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Program zaczynał się od pierwszych taktów popularnej piosenki "Siekiera, motyka". Utwór ten śpiewany był przez warszawiaków w czasach okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej.

Wygaszanie świateł

Pierwszej audycji Radia Solidarność towarzyszyła specjalna akcja ogłoszona na antenie. Na obszarze całego miasta rozmieszczeni zostali obserwatorzy, którzy mieli przekazać wyniki eksperymentu. Osoby, które odbierały program bez jakichkolwiek zakłóceń proszono, by trzykrotnie wygasili i zapalili światło. Tych zaś, którzy mieli z odbiorem pewne trudności dawali sygnał poprzez dwukrotne włączenie i wyłączenie światła. - Wreszcie tam, gdzie nasza audycja jest ledwie słyszalna - mówili prowadzący - prosimy o jednokrotne wygaszenie świateł.

Audycja wyemitowana została na falach UKF i trwała osiem i pół minuty. W następnych latach powstały inne podziemne stacje radiowe Solidarności, m.in. we Wrocławiu, Świdniku, Toruniu, Puławach.

Posłuchaj pierwszej audycji podziemnego Radia Solidarność.

bs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Radio - najważniejsze medium stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 15:23
W czasie stanu wojennego opozycyjne Radio Solidarność było świadectwem, że Solidarność trwa i działa - podkreśla historyk Instytutu Pamięci Narodowej Grzegorz Majchrzak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mural na 30 rocznicę Radia Solidarność

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2012 21:18
Z okazji 30 rocznicy nadania pierwszej audycji przez antykomunistyczne, podziemne Radio Solidarność, w Warszawie odsłonięto mural upamiętniający działalność rozgłośni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzeci tom Encyklopedii Solidarności w przyszłym roku

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 21:20
Do końca przyszłego roku ma ukazać się trzeci tom Encyklopedii Solidarności. Wydawnictwo ma liczyć co najmniej pięć tomów, kolejne będą ukazywać się w cyklu dwuletnim.
rozwiń zwiń