Historia

Grace Kelly – z Hollywood do Monako

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 06:00
- Nawet w Hollywood moje życie prywatne było właściwie moją własnością. Natomiast, kiedy wyszłam za mąż, moje życie prywatne, stało się publiczne. To było duże wyrzeczenie z mojej strony – mówiła w jednym z wywiadów Grace Kelly
Audio
  • "Księżna znów na ekranie" - powrót księżnej Monaco Grace Kelly do filmu (wypowiedź Margaret Kelly, matki Grace). Fragment audycji "7 dni w kraju i na świecie" (25.03.1962)
Książę Rainier III Grimaldi i Grace Kelly (19.04.1956) foto: PAPPhotoshot
Książę Rainier III Grimaldi i Grace Kelly (19.04.1956) foto: PAP/Photoshot

19 kwietnia 1956 roku amerykańska aktorka Grace Kelly poślubiła księcia Monako Rainiera III Grimaldiego. "To był ślub stulecia” - pisała światowa prasa w latach 50. XX wieku. Jedna z najpiękniejszych i najzdolniejszych gwiazd Hollywood porzuciła karierę filmową, by zostać księżną Monako.
Grace Patricia Kelly (ur. 12 listopada 1929 roku w Filadelfii) karierę aktorską zaczynała od drobnych ról serialowych. W 1951 roku nakręciła swój pierwszy film "Czternaście godzin", a rok później wystąpiła u boku Gary'ego Coopera i Lloyda Bridgesa w westernie "W samo południe". Przełom w jej karierze nastąpił w 1953 roku - wówczas to zagrała drugoplanową rolę w filmie "Mogambo" Johna Forda u boku Clarka Gable'a i Avy Gardner. Stała się muzą wybitnego reżysera, Alfreda Hitchcocka, zagrała w kilku jego głośnych filmach: "M jak morderstwo” czy "Okno na podwórze”.
Jej największym sukcesem okazała się rola Georgie Elgin, w obrazie George'a Seatona "Dziewczyna z prowincji". Kelly otrzymała za nią Oscara dla najlepszej aktorki w 1955 roku.
19 kwietnia 1956 roku Grace Kelly poślubiła księcia Monako Rainiera III Grimaldiego. Uroczystość odbyła się w katedrze Świętego Mikołaja w obecności sześciuset gości. Telewizyjną transmisję śledziło około trzydzieści milionów widzów. Suknia ślubna aktorki stała się kanonem mody ślubnej i wzorem do naśladowania.
Po ślubie Grace definitywnie zrezygnowała z aktorstwa. Swoje ostatnie role zagrała w 1956 roku w "Wyższych sferach" i "Łabędziu", po 10 latach przerwy wystąpiła również w filmie Terence'a Younga "Mak również jest kwiatem".
Jako księżna Monako towarzyszyła mężowi w oficjalnych uroczystościach, była gościem honorowym imprez kulturalnych i sportowych. - Nawet w Hollywood moje życie prywatne było właściwie moją własnością. Natomiast, kiedy wyszłam za mąż, moje życie prywatne, stało się publiczne. I naprawdę nie mam już wcale prywatności. To było duże wyrzeczenie z mojej strony - powiedziała.
Grace Kelly zmarła 14 września 1982 roku, na skutek obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym. Spoczęła w katedrze rodu Grimaldich, na jej grobie widnieje napis "żona księcia". W ceremonii pogrzebowej uczestniczyło 400 gości, w tym reprezentanci zagranicznych delegacji. W imieniu brytyjskiej rodziny królewskiej do Monako przybyła księżna Walii, Diana, która zginęła w wypadku samochodowym 15 lat później.

mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nicole Kidman zagra Grace Kelly

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 17:24
Australijska aktorka wcieli się najprawdopodobniej w rolę księżnej Monako w filmie Oliviera Dahana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Państwo- miasto

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 20:00
Jest drugim po Watykanie najmniejszym państwem świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino zaczęło się od braci Lumière

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 05:55
Metryką chrztu kinematografu jest pierwszy publiczny i płatny pokaz zorganizowany przez braci Lumiere w Grand Café w Paryżu. Nikt nie przypuszczał, że da początek nowej sztuce.
rozwiń zwiń