Historia

Muzeum Wojska Polskiego - "świątynia sławy oręża polskiego"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 06:00
Potrzeba powstania tego typu placówki wynikała z tego, co działo się w latach 1795–1918, czyli w okresie zaborów, kiedy to zagrabiono z kraju wiele cennych zabytków związanych z polskim dziedzictwem narodowym.
Audio
  • Ponowne otwarcie Muzeum Wojska Polskiego w 1946 roku (20.01.1946)
  • Akt przekazania darów dla Muzeum Wojska Polskiego (1947 r.)
  • Archiwalna audycja z okazji 80-lecia Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie (5.05.2000)
Muzeum Wojska Polskiego. Na zdjęciu ekspozycja mundurów z okresu Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego (Warszawa, 1946 r.). foto: PAPStanisław Dąbrowiecki
Muzeum Wojska Polskiego. Na zdjęciu ekspozycja mundurów z okresu Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego (Warszawa, 1946 r.). foto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

22 kwietnia 1920 dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Józefa Piłsudskiego powołane zostało Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Prezentowane są w nim zbiory poświęcone historii wojskowości i historii Polski.
“Wielka nasza tradycja wojskowa oraz świetny rozkwit wojskowości polskiej w dobie obecnej domagają się poważnej instytucji muzealnej, która będąc świątynią sławy oręża polskiego i skarbnicą nieśmiertelnego ducha rycerskiego, służyć będzie jednocześnie ku naukowemu pogłębieniu i rozwojowi wszystkich gałęzi wiedzy wojskowej w znaczeniu współczesnem” - pisał w dekrecie z 1920 roku Józef Piłsudski.
Pierwszą siedzibą muzeum był budynek przy ul. Podwale 15. W 1927 roku rozpoczęto budowę nowego gmachu Muzeum Narodowego przy ul. 3 Maja (dziś Al. Jerozolimskie 3), w którego części od 1933/34 roku umieszczono także zbiory i ekspozycję Muzeum Wojska Polskiego.
Pierwszym dyrektorem muzeum został mianowany płk. Bronisław Gembarzewski, historyk wojskowości polskiej. - Był to bardzo rzutki administrator, człowiek zapobiegliwy, potrafił zadbać o wszystkie sprawy, np. zaprojektował kapcie muzealne, meble do kasy i ławki do hallu - mówił kierownik Muzeum Katyńskiego Sławomir Zygmunt Frątczak.
W 1939 roku na wystawach w Muzeum Wojska Polskiego prezentowano ponad 60 tys. eksponatów. Podczas okupacji Niemcy przeprowadzili planową grabież zbiorów muzeum, a w jego salach urządzili magazyn Waffen SS.
Po zakończeniu II wojny światowej muzeum zostało udostępnione zwiedzającym w styczniu 1946 roku. W budynku przeprowadzono prace remontowe. Dzięki działaniom rewindykacyjnym udało się odzyskać ok. 40 tys. eksponatów.
Niezwykłe eksponaty i pamiątki
Obecnie w zbiorach muzealnych znajduje się ponad 250 tys. eksponatów, m.in.: relikwiarz gotycki zdobyty w 1410 w bitwie pod Grunwaldem; zbroje i hełmy; zdobne szyszaki z czasów narodzin państwa Polskiego; szable króla Stefana Batorego, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego; siodła; samoloty; czołgi; armaty; broń palna i mundury, pamiątki po marszałku Józefie Piłsudskim, gen. Władysławie Sikorskim i gen. Kazimierzu Sosnkowskim. To wszystko można zobaczyć w salach ekspozycji stałej oraz na licznych wystawach czasowych.
W muzeum mieści się archiwum ikonograficzne, biblioteka oraz specjalistyczne pracownie konserwacji zabytków (drewna, metalu, malarstwa, tkanin).
Poza właściwym gmachem przy al. Jerozolimskich 3 Muzeum Wojska Polskiego posiada swój oddział przy ul. Powsińskiej 13 w Forcie Czerniakowskim, gdzie znajdują się dwie stałe ekspozycje: Muzeum Katyńskie i Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej.
Trwają prace nad przeniesieniem siedziby Muzeum Wojska Polskiego na teren Cytadeli Warszawskiej. Powstaje tam multimedialna placówka na wzór takich muzeów, jak National Army Museum w Londynie czy Muzeum Powstania Warszawskiego.

mk

Czytaj także

78 lat temu zmarł Józef Piłsudski

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 08:00
Żegnając go w czasie uroczystości pogrzebowych na Wawelu prezydent RP Ignacy Mościcki mówił: "Cieniom królewskim przybył towarzysz wiecznego snu. Skroń jego nie okala korona, a dłoń nie dzierży berła. A królem był serc i władcą doli naszej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skok czterech premierów w Bezdanach

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 05:50
- Nie znam czegoś takiego w dziejach świata, żeby późniejsi najwyżsi dostojnicy państwowi napadli na pociąg pocztowy i go obrabowali – komentował historyk, Sławomir Koper. 115 lat temu dokonano największego napadu rabunkowego w historii Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emil Fieldorf: honor nie pozwalał mu prosić o łaskę Bieruta

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 19:00
Składania takich próśb zabronił także rodzinie. Na pytanie prokuratora o ostatnie życzenie przed śmiercią, poprosił tylko o przekazanie informacji o wykonanym wyroku żonie i córkom. W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" wspominaliśmy postać słynnego dowódcy Armii Krajowej.
rozwiń zwiń