Historia

Stanisław Tym: "Miś" to jest film o kłamstwie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 05:50
- Wiesz, co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości – mówił bohater kultowego filmu Stanisława Barei.
Audio
  • Stanisław Bareja o filmie "Miś" i roli śmiechu. (PR, 1981)
  • "Miś" - rozmowa o filmie Stanisława Barei z udziałem współautora scenariusza, Stanisława Tyma oraz krytyka Stanisława Michałka. Audycja Anny Fuksiewicz z cyklu "Z obu stron kamery". (PR, 26.05.1981)
  • Stanisław Bareja o swojej twórczości. (PR, 1981)
  • Stefan Friedmann o współpracy Stanisława Barei z aktorami (Dwójka)
  • Stanisław Bareja o gatunku komediowym (Dwójka)
Miś - replika oryginału postawiona w 2011 na Gliniankach Schnaidera, Warszawa, Bemowo. Wikimedia Commonscc
Miś - replika oryginału postawiona w 2011 na Gliniankach Schnaidera, Warszawa, Bemowo. Wikimedia Commons/ccFoto: Hiuppo

4 maja 1981 roku odbyła się premiera satyrycznej komedii Stanisława Barei zatytułowanej "Miś". Scenariusz do filmu napisali: Stanisław Bareja i Stanisław Tym.

- Chodziło nam o to, aby pokazać człowieka, który kłamie permanentnie - mówił Stanisław Tym w audycji Anny Fuksiewicz "Z obu stron kamery", nadanej kilka tygodni po premierze filmu.

"Miś" jest przejaskrawionym obrazem rzeczywistości w PRL. Humorystyczne sceny z barów mlecznych, urzędów i sklepów, pokazują absurd codziennej egzystencji Polaków. Wokół historii Ryszarda Ochódzkiego kreowanego przez Stanisława Tyma, w filmie narasta wiele ważnych, małych opowieści charakteryzujących realia tamtych lat.

Do dziś cytowane są słynne dialogi i wspominane kultowe sceny z "Misia". Niezapomniana scena z filmu, to dialog milicjanta z kierowcą, który przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym.

W oparach absurdu

- Powiedz mi po co jest ten miś? - pytał prezes klubu "Tęcza". - Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać , że ktoś zapyta. I dodawał: - Prawdziwe pieniądze robi się na drogich, słomianych inwestycjach. Obejrzyj, jak wyglądała lekcja na temat inwestowania w wykonaniu prezesa Ochódzkiego.

Obok "Misia", najbardziej znanymi filmami Stanisława Barei są: "Poszukiwany, poszukiwana", "Brunet wieczorową porą" i "Nie ma róży bez ognia" oraz seriale telewizyjne: "Alternatywy 4" i "Zmiennicy". Do bohaterów z "Misia", z Ryszardem Ochódzkim na czele, powracali inni polscy reżyserzy. W 1991 roku komedię "Rozmowy kontrolowane" wyreżyserował Sylwester Chęciński, a w 2007 został zrealizowany film "Ryś" w reżyserii Stanisława Tyma. Stanisław Bareja dopiero po śmierci został doceniony przez krytyków. Dziś jest uznawany za jednego z najpopularniejszych twórców filmowych. W 2008 roku został ogłoszony najlepszym reżyserem komediowym stulecia przez miesięcznik "Film".

Posłuchaj rozmowy ze Stanisławem Tymem o pracy nad scenariuszem i główną rolą w filmie, nagranej tuż po premierze "Misia".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bareja wiecznie żywy. 10 najlepszych cytatów z filmów mistrza

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 06:00
5 grudnia mija 90. rocznica urodzin Stanisława Barei. Jeśli chodzi o liczbę zwrotów, które z twórczości przeszły do języka potocznego, to cytaty z filmów Stanisław Bareja spokojnie mogą iść w szranki z klasykami pokroju Mickiewicza i Wyspiańskiego. Nikt, tak jak on i jego współscenarzyści, nie potrafił w zgrabną formę kilku słów ubrać absurdów otaczającej rzeczywistości. Prezentujemy subiektywny wybór 10 cytatów z filmów króla komedii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto stoi za kultowymi cytatami w filmach Barei?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 10:20
W związku z ubiegłotygodniowym Biegiem im. Stanisława Tyma, odtwórcy roli Ryszarda Ochódzkiego, czyli tytułowego "Misia", rozmawiamy o książce "Jak u Barei, czyli kto to powiedział" autorstwa Rafała Dajbora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Płoński: u Barei nawet kanalię da się lubić

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 17:00
- Jego ciepło wewnętrzne przekładało się na bohaterów. Nawet gdy tworzył postać zdecydowanie negatywną, to dawał jej taką cechę, że ona pogłaskała pieska i nie była taka do końca zła - scenarzysta serialu "Alternatywy 4" wspominał w Dwójce Stanisława Bareję w 90. rocznicę urodzin reżysera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwa miliony szczęśliwogodzin ze Stanisławem Bareją. Reżyser we wspomnieniach najbliższych

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 22:00
– Wyobraziłem sobie teorię szczęśliwego człowieka – jeżeli mój film zobaczy milion ludzi, to będzie dwa miliony szczęśliwogodzin. To więcej niż życie jednego człowieka. W ten sposób kręcąc jeden film stwarzałem jednego szczęśliwego człowieka od narodzin do śmierci. Wydaje mi się, że to dużo, bo ludzie na ogół nie są zbyt szczęśliwi – mówił Stanisław Bareja tuż po premierze swojego filmu "Miś", który miał okazać się jedną z najsłynniejszych polskich komedii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

45 lat temu miała miejsce premiera filmu "Nie ma róży bez ognia"

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 05:00
Można zadać sobie pytanie – jakie filmy kręciłby Stanisław Bareja be tak silnych wpływów politycznych i oddziaływania cenzury. Czy kiedykolwiek powstałby kultowy film "Nie ma róży bez ognia"? Dokładnie dzisiaj mija 45 lat od premiery tego filmu – 25 grudnia 1974 roku. Film według ocen komunistycznej krytyki był słabym osiągnięciem i zakwalifikowano go do najniższej kategorii artystycznej – określano go jako prymitywny i schlebiający gustom drobnomieszczańskim. Taka klasyfikacja miała jeszcze jeden wymiar – materialny – reżyserowi za taki film przysługiwało znacznie obniżone wynagrodzenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko "Alternatywy 4". Stanisław Bareja jakiego nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 19:46
Stanisław Bareja, nieśmiertelny mistrz polskiej komedii i zakazanego śmiechu, powrócił w niezwykłej biografii "Stanisław Bareja. Alternatywnie". - Ten reżyser był ewenementem w środowisku filmowym - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Replewicz, autor książki.
rozwiń zwiń