X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Freud: obiad z rodziną też miał w sobie pewne podteksty?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2018 07:00
– Szczególnie lubił włoskie karczochy, nigdy nie jadał kalafiorów i nie przepadał za drobiem – wspominał syn Zygmunta Freuda, neurologa, który postanowił wniknąć w zakamarki ludzkiej psychiki.
Audio
  • Audycja biograficzna na temat życia i działalności Zygmunta Freuda (1856-1939), austriackiego neurologa, psychiatry, twórcy psychoanalizy. Gośćmi Sławomira Szofa byli: prof. Zofia Rosińska oraz publicysta Piotr Szarota. (PR, 30.03.1997)
  • "Psychopatologia życia codziennego. Marzenia senne" - audycja Teresy Cupryn z cyklu "Literatura nieśmiertelna" na temat książki Zygmunta Freuda. (PR,12.08.1988)
Zygmunt Freud, austriacki lekarz neurolog i psychiatra, twórca psychoanalizy (1856-1939). Zdjęcie wykonane w 1926 roku przez Ferdynanda Schmutzera.
Zygmunt Freud, austriacki lekarz neurolog i psychiatra, twórca psychoanalizy (1856-1939). Zdjęcie wykonane w 1926 roku przez Ferdynanda Schmutzera. Foto: Wikimedia Commons/dp

Postać wybitnego neurologa, psychiatry, który urodził się 6 maja 1856 przedstawił Sławomir Szof w audycji z cyklu "Postacie XX wieku". Przewodnikami słuchaczy po biografii Zygmunt Freuda byli: prof. Zofia Rosińska, autorka dwóch książek na temat Freuda oraz publicysta Piotr Szarota.

– Psychoanaliza mnie zaintrygowała – mówił dziennikarz. – Zainteresowała mnie jej żywotność i wpływ, jaki wywarła na kulturę XX wieku.

Urodziny Freuda

Przyszedł na świat w 6 maja 1856 we Freibergu (dzisiejszy Příbor na terenie Czech). Jego ojciec pochodził z Galicji i był handlarzem wełną. Narodzinom pierworodnego syna, Zygmunta towarzyszyła przepowiednia wielkiej sławy i kariery.

– Niezależnie od tego, czy była przepowiednia czy nie, to Freud musiał mieć jakieś talenty – stwierdziła prof. Zofia Rosińska. – To po prostu był genialny człowiek.

Wyróżniał się już w gimnazjum płynnością i pięknem języka. Od 1873 roku studiował medycynę. Od początku był raczej typem badacza, głównie interesował go układ nerwowy i anatomia mózgu człowieka. Został neurologiem i psychiatrą.

Co kryje człowiek?

– Wizję o człowieku tworzył przez całe swoje życie – powiedziała prof. Rosińska.
W jego gabinecie było coraz więcej pacjentów, przeważały kobiety.

– Czasem zarzuca się Freudowi, że opierał swą wizję człowieka na rozmowach z kobietami i to z określonej grupy społecznej, tzw. wysokiego mieszczaństwa – słyszymy w komentarzu. – Rozmawiał głównie z takimi, które nie chciały dostosować się do panujących wówczas wzorców społecznych.

Kiedy Zygmunt Freud stał się znany w kręgu psychiatrów? Czy wtedy, gdy napisał "Studia nad histerią?" – Istotnie praca napisana wspólnie z Josefem Breuerem wywołała pewien oddźwięk w tym środowisku – powiedział Piotr Szarata. –Natomiast trudno tutaj mówić o sławie. Nadal był tylko docentem, na stopień profesora czekał bardzo długo.

– Sława w przypadku Freuda przyszła bardzo późno. Nie jest prawdą, że to była zawrotna kariera genialnego naukowca – komentował publicysta.

Psychoanaliza

Ten termin pojawił się w pismach Freuda w 1896 roku. Rok później sformułował on teorię kompleksu Edypa. Jeśli chodzi o spojrzenie na kobiety, to był tradycjonalistą. Postrzegał je przez pryzmat takich cech jak: bierność, poddanie, pasywność.

– Idee Freuda rozpowszechniły się pod koniec I wojny światowej – mówił Piotr Szarata. – Stało się tak dlatego, że zwrócono uwagę na przypadki zaburzeń psychicznych wywołane stresem, jakim było długie przebywanie w okopach, na polach bitew.

– Psychoanaliza od dawna propagowana przez Zygmunta Freuda w leczeniu chorób umysłowych była niewątpliwie subtelną alternatywą w porównaniu z radykalnymi metodami: narkotykami, terroryzowaniem, fizycznym znęcaniem się, czy wstrząsami elektrycznymi. Aplikowano je powszechnie i w coraz większych dawkach w miarę, jak wojna się przedłużała – słyszymy w audycji.

Czy Zygmunt Freud był ojcem psychoterapii? Jak przed nim leczono ludzi nerwowo chorych? Dlaczego tak dużo miejsca w swej teorii poświęcał erotyce i marzeniom sennym?
Odpowiedzi znajdziesz w audycji Sławomira Szofa. Posłuchaj też rozmowy o jednej z najpopularniejszych publikacji Zygmunta Freuda zatytułowanej "Psychopatologia życia codziennego. Marzenia senne".

bs

Czytaj także

Kreatywność może mieć związek z chorobą psychiczną

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2012 12:45
Niektóre zaburzenia psychiczne mogą być korzystne dla rozwoju geniuszu i kreatywności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mężczyźni bardziej oszukują w nauce!

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2013 14:40
Na każdym szczeblu kariery czynią to o wiele częściej niż kobiety - tak wynika z badań naukowców z Rutgers University i Yeshiva University.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neurolog z Harwardu spróbuje zmienić decyzje ludzi

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 01:11
Planuje zrobić to zanim jeszcze uświadomią sobie, jaka podjęli. Brzmi diabolicznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Albert Einstein - wielki uczony, ekscentryk, samotnik pogrążony w marzeniach

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 07:01
- Gdziekolwiek się odwrócę, widzę swoją podobiznę. Czyżby cały świat zamienił się w lustro - dziwił się Albert Einstein.
rozwiń zwiń