X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

SKS zrodził się z buntu przeciw złu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 07:02
"Studencki Komitet Solidarności jest akcją wszystkich ludzi dobrej woli ze środowiska akademickiego, którzy gotowi są zadeklarować swą pomoc dla osób dotkniętych represjami ze strony władz za odwagę manifestowania własnych, niezależnych przekonań" – czytamy w deklaracji ideowej.
Audio
  • Działalność SKS-u w czasie 1. pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 roku - rozmowa Józefa Ptaczka z Andrzejem Mietkowskim, działaczem SKS. (RWE, czerwiec 1983)
Wielotysięczna manifestacja po pogrzebie Stanisława Pyjasa, studenta V roku polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kraków, 15.05.1977
Wielotysięczna manifestacja po pogrzebie Stanisława Pyjasa, studenta V roku polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kraków, 15.05.1977Foto: PAP/CAF/Maciej Sochor

Śmierć Stanisława Pyjasa

7 maja 1977 zginął śmiercią tragiczną w niewyjaśnionych okolicznościach, student filologii polskiej oraz filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego Stanisław Pyjas. Jego śmierć wstrząsnęła społecznością studencką nie tylko w Krakowie, ale i w całym kraju. Pyjas w ostatnim okresie przed śmiercią współpracował z Komitetem Obrony Robotników. Był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Jego przyjaciele nie mieli wątpliwości, że śmierć kolegi nie była przypadkowa, nie wierzyli w wersję prokuratury, że chłopak był pijany i spadł ze schodów.

Bojkot juwenaliów

W odpowiedzi na wstrząsający fakt zabójstwa Pyjasa zrodziła się wśród studentów krakowskich spontaniczna inicjatywa zbojkotowania imprez juwenaliowych. Żałoba studentów i mieszkańców Krakowa była wielokrotnie naruszana przez funkcjonariuszy SB i Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. Uznano, że SZSP straciło moralne prawo do reprezentowania środowiska studenckiego.

Utworzenie SKS-u

15 maja 1977 po żałobnej manifestacji nazwanej "czarnym marszem", u stóp Wawelu studenci utworzyli pierwszy Studencki Komitet Solidarności.

"Powołaliśmy Studencki Komitet Solidarności dla zainicjowania prac nad utworzeniem autentycznej i niezależnej organizacji studenckiej" – napisali w deklaracji ideowej.

Zobacz serwis specjalny ”Studencki Komitet Solidarności”>>>

Podczas drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1983 roku Andrzej Mietkowski, jeden z działaczy SKS, na antenie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, przypomniał mało znane fakty związane z działalnością komitetu.  

– Przyjaciele zamordowanego Staszka Pyjasa, założyciele SKS-u byli działaczami duszpasterstwa akademickiego w Krakowie i często kontaktowali się z kardynałem Wojtyłą – powiedział. – Po powstaniu SKS, w czasie procesji Bożego Ciała w roku 1977 ówczesny kardynał Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II wielokrotnie zwracał uwagę na to, co robią studenci, podkreślał konieczność takiej walki o pryncypia i z ogromną sympatią odnosił się do tych wszystkich poczynań.

SKS na rzecz Jana Pawła II

W czasie pierwszej wizyty Ojca św. w Krakowie w 1979 roku członkowie SKS wpadli na pomysł powołania biura prasowego dla zagranicznych dziennikarzy.

- Pomysł zorganizowania biura prasowego wpadł nam do głowy tuż przed przyjazdem Jana Pawła II do Polski - mówił Mietkowski w rozmowie z Józefem Ptaczkiem. - Wydaliśmy ulotkę w języku angielskim, francuskim, którą rozkolportowaliśmy za pośrednictwem naszych znajomych w środowisku dziennikarzy zachodnich, akredytowanych przy wizycie i tam był podany adres biura prasowego w prywatnym mieszkaniu Bogusława Sonika, wówczas działacza SKS, a później wiceprzew. Regionu Małopolska Solidarności.

Jeszcze przed przyjazdem Jana Pawła II do Krakowa biuro odwiedzili funkcjonariusze SB. Bogusław Sonik został zatrzymany. - Szybko go wypuszczono, ponieważ natychmiast zareagowały zachodnie rozgłośnie radiowe i wieczorem podczas lądowania Jana Pawła II na krakowskich Błoniach biuro nasze już funkcjonowało - słyszymy w audycji Józefa Ptaczka. 

bs

Czytaj także

Stanisław Pyjas - morderstwo czy nieszczęśliwy wypadek?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 07:20
- Milicja nie chciała pokazać ciała rodzinie. Po kilku dniach ukazał się komunikat, że był to wypadek po pijanemu, ale wiele śladów wskazywało na zupełnie inne przyczyny - mówił historyk prof. Andrzej Paczkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyrok w sprawie Grzegorza Przemyka - śmiertelnie pobity maturzysta

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 07:00
Po wyreżyserowanym przez władze komunistyczne procesie, 16 lipca 1984 roku ogłoszono wyrok w sprawie zabójstwa 19-letniego maturzysty Grzegorza Przemyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studencki Teatr Satyryków. "Im nie było wszystko jedno"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 17:47
- Emocje, które tam panowały i sprawy o których jego twórcy chcieli głośno mówić, były wielkie - zapewniał w radiowej Jedynce Paweł Szlachetko, współautor książki "STS - tu wszystko się zaczęło". 2 maja minęło 60 lat od pierwszej premiery Studenckiego Teatru Satyryków.
rozwiń zwiń