X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Ojciec Pio z Petrelciny. Posłuchaj głosu stygmatyka

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 06:00
"Dyskretnie, by nie zakłócać rozmodlonej atmosfery, wchodzimy do kościoła Matki Bożej Łaskawej w San Giovanni Rotondo z naszym ręcznym aparatem do nagrań radiowych i, uklęknąwszy wraz z tłumem, ukradkiem nastawiamy mikrofon..."
Audio
  • Audycja ks. Tadeusza Kirschke na temat stygmatyka Ojca Pio. Archiwalne nagranie Rozgłośni Polskiej RWE (16.04.1954)
  • Relacja z odwiedzin stygmatyka Ojca Pio w San Giovanni Rotondo. Archiwalna audycja Rozgłośni Polskiej RWE (30.03.1956)
Ojciec Pio odprawia Mszę Świętą (29.11.1964 r.) foto: (TB) PAPEPA
Ojciec Pio odprawia Mszę Świętą (29.11.1964 r.) foto: (TB) PAP/EPA

25 maja 1887 roku w Petrelcinie urodził się Francesco Forgione, słynny włoski stygmatyk znany jako ojciec Pio z Pietrelciny.

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w San Giovanni Rotondo, gdzie mieszkał i nauczał, odwiedza rocznie ponad 7 milionów pielgrzymów. Włoski kapucyn, który za życia unikał rozgłosu, jest obecnie jednym z najpopularniejszych świętych, nie tylko we Włoszech, ale także na świecie.
Francesco już w 1903 roku, w wieku lat 16, wstąpił do zakonu kapucynów i przyjął imię Pio. W 1910 został wyświęcony na kapłana kościoła rzymskokatolickiego. Według relacji świadków stygmaty na jego ciele pojawiły się 20 września 1918 roku. Na polecenie przełożonych i papieża był wielokrotnie poddawany badaniom lekarskim, które nie potwierdziły ingerencji osób trzecich czy prób samookaleczenia. Stygmaty utrzymywały się przez 50 lat, do chwili śmierci. Ojciec Pio przeżywał objawienia, miał też dar bilokacji. Do San Giovanii Rotondo przybywali liczni pielgrzymi, którzy chcieli uzyskać sakrament spowiedzi za jego pośrednictwem.
Zakonnik cierpiał z powodu niezrozumienia przez niektórych współbraci i otoczenie. Część środowiska odnosiła się bowiem sceptycznie do działań duchownego. W latach 1923-1933, decyzją Kongregacji Świętego Oficjum, był pozbawiony uprawnienia do publicznego odprawiania mszy świętej. Okresowo zabroniono mu też spowiadania. Ojciec Pio przyjmował te wydarzenia z pokorą i angażował się jeszcze bardziej w modlitwę. Dzień przed 50. rocznicą uzyskania stygmatów jego zdrowie gwałtownie się pogorszyło. Zmarł o godz. 2.30, 23 września 1968 roku. Miał 81 lat. Pochowano go 26 września 1968 w krypcie kościoła w San Giovanni Rotondo. 2 maja 1999 roku został beatyfikowany, a 16 czerwca 2002 kanonizowany przez papieża Jana Pawła II.
W 2008 roku zwłoki ojca Pio ekshumowano. Według biskupów ciało świętego było dobrze zachowane. Po zabalsamowaniu zostało wystawione na widok publiczny w szklanym sarkofagu w San Giovanni Rotondo. Obecnie ciało ojca Pio spoczywa w relikwiarzu w srebrnej trumnie, która znajduje się w podziemiach nowego, zbudowanego w 2004 roku kościoła.
Święty jest we Włoszech patronem wolontariatu. Z jego inicjatywy w połowie lat 50. w San Giovanni Rotondo powstał nowoczesny szpital o nazwie "Dom Ulgi w Cierpieniu", który obecnie jest jedną z najbardziej prestiżowych placówek medycznych we Włoszech.

Posłuchaj głosu kapłana naznaczonego znakiem stygmatów oraz tego co powiedział Ojciec Pio wysłannikowi Rozgłośni Polskiej RWE.

mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maksymilian Kolbe - dodawał odwagi do życia

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 08:00
- Chcę dodać innym odwagi do życia - powiedział zaskoczonemu hitlerowcowi w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Zakonnik pokazał wielkość człowieka tym, którzy zatracili poczucie człowieczeństwa. Dobrowolnie oddał swoje życie, aby uratować inne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Faustyna Kowalska: "sekretarka Bożego Miłosierdzia”

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 08:00
Jest jedną z najbardziej popularnych świętych naszych czasów. Do jej relikwii znajdujących się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach pielgrzymują wierni ze wszystkich kontynentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Franciszek Gajowniczek zawdzięczał życie św. Maksymilianowi Kolbe

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 08:30
- Ja nie mogłem nic powiedzieć ani podziękować, tylko się obydwaj patrzyliśmy na siebie i tak on odszedł. Został odprowadzony, a ja wróciłem na blok. Potem przez długi czas nie mogłem sobie tego uzmysłowić, co się naprawdę wydarzyło - wspominał Franciszek Gajowniczek.
rozwiń zwiń