Historia

Petersburg – miasto wymyślone przez Piotra I

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 07:00
Wenecja północy, miasto kanałów i białych nocy – długo można by wyliczać określenia opisujące Petersburg. Miasto Piotra I na długo pozostaje w pamięci tych, którzy do niego zawitają.
Audio
  • Petersburg - dźwiękowa podróż po jednym z najpiękniejszych miast Europy, której przewodnikiem była prof. Eliza Małek. Aud. z cyklu "Bezdroża Europy" (09.07.2004
Petersburg, Plac Pałacowy. Wikimedia Commonscc
Petersburg, Plac Pałacowy. Wikimedia Commons/ccFoto: JasonRogers

27 maja mija 310 lat od założenia Petersburga . Miasto zawdzięcza swój byt carowi Piotrowi I. To on postanowił, że nad Newą wzniesie metropolię, która dorówna rozmachem innym wspaniałym projektom europejskim.
Miasto może zachwycić najbardziej wybrednych koneserów sztuki i architektury. Po fascynujących zakątkach Petersburga oprowadzała słuchaczy w audycji "Bezdroża Europy" prof. Eliza Małek , autorka przewodnika po Petersburgu .

Chatka Piotra I
Swoja podróż po Petersburgu zaczęła od najstarszej budowli w mieście – drewnianej chatki Piotra I, która cudem przetrwała zawirowania historii.
- Chatka Piotra I rzeczywiście ma szczęście, dlatego że był to jeden z pierwszych budynków wzniesionych nad Newą dla Piotra I, który nadzorował budowę twierdzy Pietropawłowskiej – mówiła prof. Małek. – Car musiał się gdzieś zatrzymywać, bo trudno się było nocować w szałasie czy w namiocie. Dlatego też cieśle zbudowali mu domek, składający się z dwóch izb, przedzielonych sienią, z niewielkimi drzwiami, przez które wchodził schylając mocno głowę.
A car był wzrostu słusznego, miał 2 m 04 cm. Trudno się dziwić, że nazywano go Wielkim.

"Piotr

Nz.: "Piotr I" - reprod. fot.obrazu Paula Delaroche'a (1797–1856). Wikimedia Commons/dp

Pomysł na miasto

W jednej z komnat spał, w drugiej miał roboczy stół, na którym rozkładał plany i kreślił plany przyszłego Petersburga.
- Piotr miał pomysł na miasto dzięki temu, że podróżował po Europie – powiedziała prof. Małek. - Jego marzeniem było zbudowanie miasta, które byłoby nowym Amsterdamem.
Marzeniem poprzedników Piotra I było uzyskanie dostępu do morza. Po zwycięstwie nad Szwedami wreszcie udało się te plany zrealizować.
Piotr I nie miał na miejscu ludzi, którzy mogliby zbudować to, o czym marzył. Dlatego też zaczął zapraszać cudzoziemców. Postawił im warunek - miasto miało być murowane.
Po kilku latach można było zalecić szlachcie i bojarom wyjazd z Moskwy. Do 1918 r. to Petersburg stał się stolicą Rosji.
Od czego zacząć zwiedzanie Petersburga?
- Radziłabym zacząć od cypla Wyspy Wasilewskiej – stwierdziła prof. Małek. – Widać stąd doskonale Plac Pałacowy, Ermitaż z całym kompleksem budowli wzdłuż nabrzeża, a także Wyspę Zajęczą z Twierdzą Pietropawłowską.
- Dobrze jest wynająć łódkę czy wsiąść na statek i popatrzeć na miasto z tej perspektywy. Domy przeglądają się w wodzie – dodała.

Pałac
Pałac carycy Katarzyny w Carskim Siole. Wikimedia Commons/cc. Fot.: Florstein

Co stanowi o uroku Petersburga? Z pewnością mosty. Jest ich 500. W samym centrum – 300. Niektóre są szersze niż dłuższe. Pierwszy zaprojektował Polak z pochodzenia, Stanisław Kierbedź.
Pałace, prospekty, cerkwie, wielcy pisarze i poeci – wybierz się w dźwiękową podróż po jednym z najpiękniejszych miast Europy – Petersburgu.
bs

Czytaj także

Rasputin – car bez korony

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 05:50
Anegdota mówi, że car Mikołaj II, którego jeden z ministrów usiłował namówić do oddalenia z dworu Rasputina powiedział kiedyś: "Lepszych trzech Rasputinów niż jeden atak histerii carycy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dynastia Romanowów: wielcy reformatorzy i potężne caryce

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 11:35
400 lat temu na carskim tronie zasiadł pierwszy przedstawiciel tej rodziny i rozpoczął porządkować kraj po kilkunastoletnim okresie "wielkiej smuty”. Sto lat później Rosja była już europejskim mocarstwem, a kolejny władca – Piotr I nie bez przyczyny został nazwany "Wielkim”.
rozwiń zwiń