Historia

Edmund Hillary: "Dokonaliśmy tego, weszliśmy na Mount Everest!"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 05:55
Co przeżywał stojąc na dziewiczym szczycie najwyższej góry świata? Moment uniesienia, ekstazy? – posłuchaj pierwszego zdobywcy Mount Everest, sir Edmunda Hillary’ego.
Audio
  • Fragm. wywiadu z Edmundem Hillarym, który wraz z nepalskim szerpą Tenzingiem Norgayem, jako pierwszy człowiek zdobył Mount Everest. (BBC, 1985)
Maj 1953. Nowozelandczyk Edmund Hillary i nepalski szerpa Tenzing Norgay - pierwsi zdobywcy Mount Everestu. Fotografia z kolekcji Johna Hendersona.
Maj 1953. Nowozelandczyk Edmund Hillary i nepalski szerpa Tenzing Norgay - pierwsi zdobywcy Mount Everestu. Fotografia z kolekcji Johna Hendersona. Foto: Wikimedia Commons/cc. Dirk Pons

29 maja 1953 Nowozelandczyk Edmund Hillary wraz z nepalskim szerpą Tenzingiem Norgayem jako pierwsi w historii stanęli na szczycie najwyższej góry świata - Mount Everestu.

Wywiad dla BBC

W archiwum BBC zachował się wywiad, jakiego sir Edmund Hillary udzielił brytyjskiej rozgłośni w 1985 roku.

- Co najbardziej zafascynowało mnie w górach? Śnieg – mówił Nowozelandczyk. – Zobaczyłem go po raz pierwszy, kiedy miałem 16 lat.

Edmund Hillary urodził się w Nowej Zelandii w roku 1919. Jego ojciec był farmerem, a on sam pszczelarzem. Początkowo wspinał się w Alpach Nowozelandzkich. Z czasem, gdy nabrał doświadczenia, jego ambicje stawały się coraz większe. Kusiły go coraz wyższe szczyty, aż wreszcie osiągnął to, co nie udało się nikomu wcześniej. Stanął na najwyższej górze świata.

Na szczycie

- Nie miałem uczucia ekstazy, którego niektórzy ludzie mogliby się spodziewać – mówił Edmund Hillary, opisując swe emocje na szczycie. - Byliśmy zmęczeni, zdawałem sobie sprawę z problemów, jakie są jeszcze przed nami.
Wraz z Szerpą Tenzingiem Norgayem musieli jeszcze zejść bezpiecznie do bazy. – W tamtym momencie nie było to dla mnie jakieś fantastyczne przeżycie.

Szczyt emocji przyszedł dopiero po trzech dniach, kiedy Hillary znalazł się u podnóża Everestu. Wówczas ktoś włączył małe tranzystorowe radio. Himalaista usłyszał głos spikera BBC, który przekazywał informację o wielkim wyczynie Nowozelandczyka. - Mój Boże! – powiedział wówczas. - Dokonaliśmy tego, weszliśmy na ten szczyt!

Nowozelandczyk Edmund Hillary wraz z nepalskim szerpą Tenzingiem Norgayem kilka tygodni po zdobyciu, jako pierwsi w historii, Mount Everest. 20.06.1953. PAP/Photoshot
Nowozelandczyk Edmund Hillary wraz z nepalskim szerpą Tenzingiem Norgayem kilka tygodni po zdobyciu, jako pierwsi w historii, Mount Everestu. 20.06.1953. PAP/Photoshot

Inne wyczyny

Edmund Hillary za zdobycie Mount Everestu otrzymał od brytyjskiej królowej Elżbiety II tytuł szlachecki. Natomiast władze Nowej Zelandii zdecydowały o umieszczeniu podobizny Hillary'ego na pięciodolarowym banknocie, czyniąc go pierwszą osobą, która znalazła się na nim za życia.

Sir Edmund Hillary miał za sobą kilka innych wyczynów. W 1958 roku zdobył na traktorze biegun południowy, w 1977 roku jako pierwszy popłynął ślizgaczem w górę Gangesu, a potem wspiął się aż do jego himalajskich źródeł.

Zmarł wskutek niewydolności serca 11 stycznia 2008 roku.

Posłuchaj, co mówił o sobie i zdobyciu Mount Everestu człowiek, który w młodości uważał się za... miernotę i beztalencie.
bs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bójka na Mount Evereście - himalaiści ledwie uszli z życiem

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 14:30
Podczas wspinaczki na Mount Everest doszło do walki na pięści i kamienie między europejskimi himalaistami a Szerpami - poinformował pragnący zachować anonimowość świadek wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wanda Rutkiewicz: "Czy się boję? Tak"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 07:00
- Nie możemy od gór oczekiwać ludzkich uczuć. Im jest obojętne co my tam robimy. Pewnego dnia możemy tam zginąć - mówiła himalaistka w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń