Historia

Co by było gdyby Krzysztof Kolumb nie dopłynął do Ameryki?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 07:00
- Myślę, że Kolumb jest postacią na tyle interesującą i kontrowersyjną, że zawsze da się znaleźć na jego temat coś nowego - powiedział kpt. Krzysztof Baranowski, który postanowił podążyć śladem słynnego odkrywcy i odwiedzić miejsca, do których on dotarł.
Audio
  • "Śladami Kolumba - świat pod żaglami" - aud. Barbary Grębeckiej o Krzysztofie Kolumbie z udziałem kpt. Krzysztofa Baranowskiego (20.071989)
  • "Kolumb dopływa do Indii" - aud. Andrzeja Sowy z udziałem historyków: dr Janusza Osicy i prof. Janusza Tazbira z cyklu "Historia na opak" - co by było gdyby Kolumb nie dopłynął do Ameryki (14.01.1996)
Krzysztof Kolumb - portret (14. 05. 2012). Autor: TmWikimedia Commonsdomena publiczna
Krzysztof Kolumb - portret (14. 05. 2012). Autor: Tm/Wikimedia Commons/domena publiczna

30 maja 1492 r. Krzysztof Kolumb wyruszył w swą trzecią podróż do Ameryki. Sławny żeglarz odkrył kontynent, a przy okazji - coś jeszcze, cos czego na pewno się nie spodziewał.

O wyprawach Kolumba i podążaniu jego śladem Barbara Grębecka rozmawiała w lipcu 1989 r. z polskim żeglarzem, kpt. Krzysztofem Baranowskim w audycji "Śladami Kolumba - świat pod żaglami".

- Kolumb zaproponował królowi Portugalii, że dotrze do Indii z Lizbony lub z Kadyksu. Było to matactwo. Nie mógł do swego celu płynąć z tamtej strony, bo wówczas napotkałby przeciwne wiatry - podkreślił kpt. Baranowski.

Gość programu wyjaśnił, że dopłynąć do Indii, czy właściwie do Ameryki, czego Kolumb do końca życia nie był świadom, można tylko zwróciwszy się najpierw na południe na szerokość geograficzną wysp Kanaryjskich i dopiero stamtąd płynąć. - Tak właśnie postąpił Kolumb - mówił Baranowski. - Popłynął najpierw na południe i mógł dopiero płynąć dalej, korzystając ze sprzyjających wiatrów, pasatów. 

"Kolumb
"Kolumb przybywa po raz pierwszy do Ameryki" - repr. fot. obrazu Dióscoro Puebla Tolín (1862). Wikimedia Commons/dp. Źr.: Library of Congress.

Odkrycie Kolumba

Pasat jest wiatrem stałym i ciepłym, wieje z siłą umiarkowaną. By mógł wiać, między znajdującymi się na Ziemi obszarami musi zajść różnica ciśnień, która z reguły wynika z różnicy nagrzania.

Co w tym dokonanym przez Kolumba odkryciu jest najważniejsze? – Na wytyczonym przezeń szlaku wszystkie wiatry wieją w tym samym kierunku – z północnego wschodu, co sprawia, że pogoda jest w tamtych stronach idealna – powiedział kpt. Baranowski. Dodał, że drogą na zachód, którą tym sposobem słynny podróżnik odkrył, podążali później wszyscy żeglarze świata.

Pomysł na nową trasę

- Co jednak skłoniło go do obrania właśnie takiego szlaku? - pytał kpt. Baranowski. - Prawdopodobnie pozostanie to tajemnicą. Wyraził przypuszczenie, że Kolumb, który często bywał u swego teścia, gubernatora nazwiskiem Perestrelli, właśnie w jego domu mógł natrafić na jakieś spoczywające w archiwach dokumenty, które pozwoliły mu uwierzyć, że płynąc na Zachód w odpowiednim miejscu, natrafi na ląd. - To Portugalia bowiem była pierwszym krajem zbierającym od swych kapitanów informacje, dzięki którym inni żeglarze mogli płynąć bezpiecznie - dodał gość Barbary Grębeckiej.

Posłuchaj audycji o odkryciach Krzysztofa Kolumba.

Czytaj także

Całun Turyński i jego tajemnica

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 07:00
Dla chrześcijan Całun Turyński jest relikwią i potwierdzeniem słów zapisanych na kartach Ewangelii, dla niewierzących kawałkiem płótna, na którym pojawia się jakieś malowidło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złoto, szmaragdy i rubiny przyciągnęły do Środy Śląskiej setki poszukiwaczy skarbów

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 05:40
- Prośbą i groźbą prokuratorzy i milicja odbierali ludziom najcenniejszy polski skarb, który przypadkiem odnaleziono w Środzie Śląskiej - mówił dziennikarz Paweł Lekki, z zamiłowania poszukiwacz skarbów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rosyjski Leonardo da Vinci” odkrywcą atmosfery Wenus

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2013 07:00
Michaił Łomonosow zajmował się niemal każdą dziedziną nauki. To on, obserwując Wenus przechodzącą przez tarczę Słońca, odkrył, że na planecie nazwanej imieniem rzymskiej bogini miłości istnieje atmosfera - gruba i gęsta.
rozwiń zwiń