Historia

Koronacja Elżbiety II – wyjątkowa chwila w historii Anglii

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 06:00
– Młoda władczyni jest nie tylko uosobieniem majestatu. Ucieleśnia także wyobrażenia o królowej z bajki – tak o Elżbiecie II Windsor w dniu jej koronacji w Opactwie Westminster, 2 czerwca 1953 roku, mówił relacjonujący uroczystość korespondent Radia Wolna Europa, Tadeusz Nowakowski.
Audio
  • Relacja korespondenta Radia Wolna Europa, Tadeusza Nowakowskiego, z 2 czerwca 1953 roku z odbywającej się wówczas w Opactwie Westminster uroczystości koronacji brytyjskiej królowej Elżbiety II
  • Audycja Sławomira Szofa o Elżbiecie II (30 kwietnia 2004 roku). W audycji wykorzystano archiwalne nagrania wypowiedzi królowej z różnych okresów jej panowania
Koronacja Elżbiety II (2.06.1953 r.), foto: (TB) PAPEPA
Koronacja Elżbiety II (2.06.1953 r.), foto: (TB) PAP/EPA

Pierwsza polska transmisja koronacji w Anglii

– Prymas Anglii powolnym ruchem wkłada na głowę młodej władczyni koronę św. Edwarda. Nawet z daleka bije w oczy blask osadzonych w koronie rubinów i diamentów – relacjonował dalej reporter. Wedle jego opisu, królowa opuściła następnie prosty, drewniany tron króla Edwarda, na którym od 800 lat zasiadają podczas koronacji wszyscy kolejni monarchowie i zasiadła na innym, zdobnym w szkarłaty i złoto. – Oto ceremonia osadzenia królowej na tronie. Ten symboliczny gest, oznaczający, że nowy władca obejmuje swe królestwo w posiadanie ma ponad 1000-letnią tradycję – podkreślił korespondent Radia Wolna Europa. Zaznaczył, że po raz pierwszy w dziejach uroczystość koronacji władczyni brytyjskiej transmitowano w Polsce.

Królowa
Królowa Elżbieta II i jej mąż Książę Filip (2.06.1953 r.) EPA PHOTO PA FILES/STR/PB-fob

Księżniczka w żołnierskim mundurze

Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie jako córka Alberta, księcia Yorku (który później wstąpił na tron pod imieniem Jerzego VI) i jego żony, Elżbiety Bowes-Lyon, znanej potem jako Królowa-Matka. Jako jedyna członkini brytyjskiej rodziny królewskiej odbyła służbę wojskową. Stało się to jeszcze przed ślubem przyszłej władczyni z księciem Filipem, młodym oficerem grecko-duńsko-niemieckiego pochodzenia. Z okazji ślubu, który odbył się 20 listopada 1947 roku w opactwie Westminster mąż przyszłej królowej otrzymał tytuł księcia Edynburga. Przez kilka lat po ślubie małżonkowie mieszkali na Malcie. Zanim jeszcze Elżbieta wstąpiła na tron, na świat przyszło dwoje jej najstarszych dzieci - książę Karol i księżniczka Anna.

Kiedy 6 lutego 1952 roku zmarł Jerzy VI, księżniczka Elżbieta wraz z rodziną natychmiast wyruszyła w drogę powrotną do Anglii i już następnego dnia w St. James’s Palace ogłoszono ją królową.

Najstarsza władczyni siedemnastu państw

Poza Wielką Brytanią i Irlandią Północną Elżbieta II rządzi piętnastoma innymi państwami, w tym Australią i Nową Zelandią. Jako władczyni Zjednoczonego Królestwa sprawuje funkcję najwyższego zwierzchnika Kościoła Anglii, rozciąga też opiekę nad Szkockim Kościołem Prezbiteriańskim.

W roku 2013 królowa Elżbieta II ukończyła 87 lat, jest więc najstarszą z panujących dotychczas władców Anglii. Mimo krążących plotek, monarchini nie zdecydowała się na abdykację. Większość jej poddanych pragnie, by władała krajem aż do śmierci.

Posłuchaj sprawozdania z koronacji Elżbiety II (z 2 czerwca 1953 roku), jak również audycji na temat samej królowej, jej rządów i rodziny (audycja z 30 kwietnia 2004 roku).

Czytaj także

ORP "Orzeł" - brawurowa ucieczka podwodnego okrętu

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 05:45
18 września 1939 roku ORP "Orzeł" uciekł z portu w Tallinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elżbieta II: bycie królową to zajęcie na całe życie

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 06:00
- Jej wpływ jest przeogromny. Premierzy się zmieniają, za jej panowania było ich dwunastu, a królowa jest cały czas, od 61 lat - mówi publicysta Bolesław Broszczak.
rozwiń zwiń