X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Gen. Tadeusz Bór-Komorowski miał tylko jeden cel – walkę z Niemcami

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2019 07:15
- Gdybyśmy zachowali się biernie, Warszawa nie uniknęłaby zniszczeń i strat. Musieliśmy się liczyć z tym, że jeśli stolica stanie się polem bitwy i walk ulicznych między Niemcami a Sowietami, może ją czekać los Stalingradu - mówił gen. Tadeusz Bór-Komorowski.
Audio
  • Gen. Tadeusz Bór-Komorowski o działalności AK, decyzji o wybuchu Powstania Warszawskiego. Życzenia dla byłych żołnierzy AK. (RWE, 1964)
  • Śmierć gen.Tadeusza Bór-Komorowskiego, relacja z pogrzebu. (RWE, 24.08.1966)
Portret gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, 1946 rok.
Portret gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, 1946 rok.Foto: Wikipedia/domena publiczna

1 czerwca 1895 roku urodził się gen. dywizji Tadeusz Bór-Komorowski, komendant główny Armii Krajowej, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, premier RP na uchodźstwie.

Przyszedł na świat w Chorobrowie majątku gen. Tadeusza Rozwadowskiego. Karierę rozpoczął w armii austro-węgierskiej. W czasie I wojny światowej służył na frontach: rosyjskim i włoskim. Do Wojska Polskiego Tadeusz Bór-Komorowski trafił wraz z chwilą odzyskania przez kraj niepodległości. W czasie wojny bolszewickiej dowodził 12. Pułkiem Ułanów, został ranny w bitwie pod Komarowem.

Był świetnym jeźdźcem. W okresie międzywojennym brał udział w konkursach jeździeckich, reprezentował Polskę na olimpiadach: w Paryżu w roku 1924 i w Berlinie w 1926. Przez 11 lat dowodził 9. Pułkiem Ułanów Małopolskich.

Posłuchaj, co gen. Tadeusz Bór-Komorowski mówił o działaniach podejmowanych przez Armię Krajową.

Po ataku Niemiec na Polskę najpierw dowodził  ośrodkiem zapasowym zgrupowania kawalerii w Garwolinie, a następnie był zastępcą dowódcy Brygady Kawalerii, wchodzącej w skład Armii Lublin. Uniknął niewoli i w lecie 1941 r. został zastępcą dowódcy Związku Walki Zbrojnej generała Stefana Roweckiego "Grota". W czerwcu 1943 r., po aresztowaniu generała "Grota", przejął kierownictwo AK.

Zobacz serwis specjalny PolskiegoRadia.pl poświęcony Powstaniu Warszawskiemu.

1 sierpnia 1944 gen. Tadeusz Bór-Komorowski wydał rozkaz o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego. Był już wtedy, od marca 1944 roku, gen. Dywizji. Na antenie  Rozgłośni Polskiej RWE dokonał oceny podjętej wówczas decyzji.

Zajrzyj na strony serwisu "Radia Wolności”>>>

Stosunek do Armii Ludowej

W nagranej w 1964 r. rozmowie odniósł się też do oskarżeń, wysuwanych przez władze komunistyczne o ataki na żołnierzy Armii Ludowej.

- Czy wojskowe sądy AK wydawały wyroki na członków Armii Ludowej  lub członków Polskiej Partii Robotniczej z tego tylko tytułu, że byli oni innych przekonań politycznych? – pytał autor rozmowy.

- Nigdy – odpowiedział gen. Bór-Komorowski. - Oświadczam to z całym poczuciem odpowiedzialności, opierając się nie tylko na własnej pamięci, ale także na dokumentach przechowywanych w archiwach, jakie w ciągu tych 15 lat zgromadziliśmy. Wojskowe sądy specjalne ustanowione przy każdym okręgu AK i działające na podstawie kodeksu zatwierdzonego przez rząd polski w Londynie rozpatrywały tylko i wydawały wyroki przeciwko tym osobom, które dopuściły się zdrady głównej, zdrady walczącego narodu.

I dodał:

- Trzeba pamiętać o tym, że zarówno AK jak władze Polski Podziemnej miały tylko jeden cel - walkę z Niemcami. W żadnej fazie wojny nie nakazywały walki z Armią Ludową. Jeśli ktoś szuka potwierdzenia tego, co powiedziałem, to powinien mieć w pamięci okres Powstania Warszawskiego. Oddziały AL., wprawdzie bardzo nieliczne, ale walczyły razem z AK pod rozkazami dowódców AK. Były zaopatrywane w broń, żywność, środki sanitarne w równym stopniu, jak wszystkie oddziały AK.

Kapitulacja

Kapitulacja Powstania Warszawskiego. Kom. Gł. AK, gen. Tadeusz "Bór" Komorowski po spotkaniu z SS-Obergrupenführerem Erichem von dem Bach-Zelewskim w jego kwaterze w Ożarowie Mazowieckim. 04.10.1944. Wikimedia Commons/dp. Źr.: Jerzy Kirchmayer: Powstanie Warszawskie. Warszawa: Książka i Wiedza, 1984

Losy powojenne

Po upadku Powstania Warszawskiego, gen. Tadeusz Bór-Komorowski jako Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych trafił do niewoli. Po zakończeniu wojny osiadł w Wielkiej Brytanii. Był premierem Rządu RP na uchodźctwie w latach 1947-1949. Zmarł w Anglii 24 sierpnia 1966. Został pochowany na cmentarzu Gunnersbury w Londynie.

Pośmiertnie, w roku 1995, został udekorowany najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego. W Muzeum Powstania Warszawskiego w roku 2008 odsłonięto tablicę ku czci gen. Tadeusza Bór-Komorowskiego.

bs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gen. August Emil Fieldorf Nil - wierny żołnierz Niepodległej

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 08:00
"Biorąc pod uwagę olbrzymi ciężar zbrodni, sąd uznał za niezbędne całkowite wyeliminowanie oskarżonego ze społeczeństwa, orzekając karę śmierci" - napisano w uzasadnieniu wyroku w sprawie gen. Augusta Fieldorfa "Nila".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeź Woli – tak Niemcy "oczyszczali" Warszawę z ludności cywilnej

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2018 06:02
"Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy” – brzmiał rozkaz wydany przez Hitlera po wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiostacja "Błyskawica" – kawałek wolnej Polski zapisany w dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 06:07
- Pracowaliśmy z duszą na ramieniu, ale to, że na falach eteru mówiło się o Polsce to była wielka satysfakcja. To była frajda, że się jest na tym skrawku niepodległej Polski po tych koszmarnych kilku latach okupacji - wspominał Jeremi Przybora, który był jednym ze spikerów radiostacji "Błyskawica".
rozwiń zwiń