X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Robert Kennedy – zginął tak, jak jego brat

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 06:00
- Kula mordercy, która przed pięciu laty pozbawiła prezydentury Johna Kennedy’ego, usunęła dziś jego brata z drogi do Białego Domu – mówił w 1963 roku w korespondencji z Nowego Jorku reporter Radia Wolna Europa Bartosz Janiszewski.
Audio
  • Zamach na Roberta Kennedy'ego - korespondencja z Nowego Jorku (5.06.1968 r.)
  • Komentarze z całego świata po zamachu na Roberta Kennedy'ego (6.06.1968 r.)
Senator Robert Kennedy z żoną Ethel pokazuje znak zwycięstwa do tłumu zgromadzonego w hotelu Ambassador w Los Angeles (5.06.1968 r.) foto: PAPPhotoshot
Senator Robert Kennedy z żoną Ethel pokazuje znak zwycięstwa do tłumu zgromadzonego w hotelu Ambassador w Los Angeles (5.06.1968 r.) foto: PAP/Photoshot

6 czerwca 1968 roku zmarł Robert Kennedy, amerykański polityk, senator, kandydat na prezydenta, brat zamordowanego w 1963 roku Johna Kennedy’ego.

Posłuchaj archiwalnych wypowiedzi Roberta Kennedy'ego >>>

Robert Francis Kennedy urodził się 20 listopada 1925 roku. Od młodości angażował się w politykę. Dał się poznać jako zagorzały obrońca praw człowieka. Za czasów prezydentury swojego brata Johna był ministrem sprawiedliwości, w 1964 roku został wybrany do Senatu, a cztery lata później zgłosił swoją kandydaturę na stanowisko prezydenta USA. Popierali go pacyfiści, zwolennicy niestosowania przemocy oraz czarnoskórzy Amerykanie.
Zastrzelony w dzień po wygranych prawyborach w Kalifornii
Człowiekiem, który pozbawił życia senatora Kennedy’ego, był Jordańczyk palestyńskiego pochodzenia Sirhan Bishara Sirhan. - Młody niski mężczyzna o czarnych skręconych włosach - relacjonował reporter RWE - nacisnął osiem razy cyngiel rewolweru, kiedy Kennedy wychodził z sali balowej hotelu Ambasador po przemówieniu witającym zwycięstwo w kalifornijskich prawyborach. Minutę wcześniej senator wzywał z trybuny do położenia kresu gwałtom w amerykańskim życiu.
Kula kalibru 0,22 uderzyła Kennedy’ego w pobliżu prawego ucha i utkwiła w mózgu. Druga kula trafiła w ramię, inne raniły dwóch dziennikarzy, działacza związkowego oraz dwoje entuzjastów nowojorskiego senatora. Natychmiast po strzałach polityk upadł na wznak. W jednej chwili głośny entuzjazm wiwatującego tłumu zmienił się w dramatyczne krzyki mężczyzn i szlochanie kobiet. Był 5 czerwca 1968 rok.
Senatora przewieziono do Szpitala Dobrego Samarytanina w centrum Los Angeles, gdzie przez 3,5 godziny operowało go sześciu chirurgów. Obecna przy nim żona Ethel Kennedy była wówczas w ciąży, oczekując ich jedenastego dziecka. O życiu lub śmierci Kennedy’ego miała zadecydować kolejna doba.
Kandydat na prezydenta USA zmarł następnego dnia – 6 czerwca 1968 roku.
- Głęboki szok wstrząsnął amerykańskim społeczeństwem, które w zwierciadle wojny wietnamskiej, rozruchów i morderstw politycznych widzi ponurą podobiznę swego kraju – mówił Bartosz Janiszewski.
Nie do końca wyjaśnione
Ujęty zaraz po zamachu Sirhan Bishara Sirhan twierdził, że zastrzelił Kennedy’ego w akcie zemsty za poparcie, jakiego udzielił on Izraelowi w wojnie sześciodniowej w 1967 roku. Dzień zamachu był pierwszą rocznicą wybuchu konfliktu.
Po procesie w styczniu 1969 roku Sirhana uznano za jedynego winnego śmierci senatora. Obecnie odbywa on karę dożywotniego pozbawienia wolności. Do dzisiaj jednak nie znamy odpowiedzi na pytanie, czy aby rzeczywiście było tak, że zamachowiec działał sam? Czy był to osamotniony strzelec, czy spisek? Czyn szaleńca czy morderstwo polityczne?

mk

Komentarze1
aby dodać komentarz
wiktor20002014-06-09 12:51 Zgłoś
Czy w Polskim Radiu jest osoba odpowiedzialna za stawianie przecinków?

Czytaj także

Świat stanął na krawędzi wojny

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2012 06:00
27 października 1962 roku nad Kubą zestrzelono amerykański samolot zwiadowczy U-2. Pilot major Rudolf Anderson został jedyną ofiarą śmiertelną kryzysu kubańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamach na Reagana był aktem szaleńca

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 07:01
- 22-letni John Hinckley wyciągnął ręczny pistolet kaliber 22 i oddał strzały w kierunku prezydenta Stanów Zjednoczonych – relacjonował zamach na Ronalda Reagana Tadeusz Nowakowski z Rozgłośni Polskiej RWE .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Martin Luther King: Mam marzenie...

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 06:40
"Mam marzenie, że pewnego dnia naród nasz wzniesie się na wyżyny prawdziwego sensu swojej wiary i uzna za prawdę oczywistą, że wszyscy ludzie zostali stworzeni równymi” - mówił Martin Luther King w 100. rocznicę zniesienia niewolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Desant w Zatoce Świń - porażka Kennedy’ego

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 06:00
Pierwsi amerykańscy żołnierze desantu wylądowali na wybrzeżu Kuby po północy 17 kwietnia 1961 roku. Mieli oni zadać śmiertelne ciosy rewolucji kubańskiej i młodemu komunistycznemu państwu. Celem ataku było obalenie reżimu Fidela Castro.
rozwiń zwiń