X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

1700 lat temu chrześcijanie uzyskali wolność wyznania

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 07:00
Przed decydującym starciem o Rzym cesarz Konstantyn miał ujrzeć na niebie krzyż i napis: ”Pod tym znakiem zwyciężysz”. Czy tak było? Faktem jest, że rok po bitwie, w 313 r. przyznał chrześcijanom całkowitą swobodę kultu.
Audio
  • "Kronika dwóch tysiącleci. Lata 300-320" - komentarz historyka dr Jana Trynkowskiego (17.01.2000)
Konstantyn i Helena wokół Świętego Krzyża - reprod. fot. obrazu Vasilija Sazonova (17891870). Wikimedia Commonsdp
”Konstantyn i Helena wokół Świętego Krzyża” - reprod. fot. obrazu Vasilija Sazonova (1789–1870). Wikimedia Commons/dp

Konstantyn był synem Konstancjusza Chlorusa. Na tronie cesarskim zasiadł w 306 r. Współrządził na Wschodzie z Licyniuszem. Ale nie tylko jego musiał pokonać, by osiągnąć pełnię władzy. Wcześniej stoczył zacięty bój o Rzym z Maksencjuszem.
Walka o tron
Do zbrojnego starcia między Konstantynem a rywalizującym z nim cesarzem Maksencjuszem doszło 28 październiku 312 r. przy moście Mulwijskim nad Tybrem. Maksencjusz podczas odwrotu utonął w rzece. Opowiadano, że Konstancjusz przed bitwą miał ujrzeć znak krzyża i usłyszeć słowa: ”Pod tym znakiem zwyciężysz”.
Do tamtych wydarzeń powrócił historyk dr Jan Trynkowski w audycji z cyklu ”Kronika dwóch tysiącleci”, nadanej w styczniu 2000 r.
- Rzeczywiście opowiadano, że przed bitwą Konstantyn miał widzenie, na podstawie którego rozkazał swoim żołnierzom umieścić na tarczach monogram Chrystusa – mówił dr Trynkowski. - Anegdota ta obrastała w nowe szczegóły, ale czy tak rzeczywiście było? Trudno to interpretować – stwierdził historyk.

”Konstantyn

Nz.: ”Konstantyn otrzymuje sztandar z monogramem Chrystusa jako cesarskiego znaku” - reprodukcja fotograficzna obrazu Petera Paula Rubensa (1577–1640). Wikimedia Commons/dp.
Edykt mediolański
Faktem jest jednak, że już w roku 313 współrządca Konstantyna – Licyniusz ogłosił edykt przyznający chrześcijanom całkowitą swobodę kultu i nakazujący zwrot wszystkich skonfiskowanych dóbr. Powoływał się na wspólne ustalenia z Konstantynem w czasie ich spotkania w Mediolanie.
- Faktem jest również, że od tego czasu Konstantyn okazuje chrześcijaństwu czynne poparcie – słyszymy w komentarzu. - Taka polityka będzie trwać i nasilać się do końca jego panowania. Kościół uzyskuje stopniowo uprzywilejowany status prawny. Zwiększa się ilość świątyń chrześcijańskich. Po raz pierwszy chrześcijanie mogą piastować, bez przeszkód najwyższe godności w państwie. Zaczynają się nawet pojawiać ograniczenia w stosunku do wierzeń tradycyjnych.
Symbole chrześcijańskie pojawiły się na monetach cesarskich już dwa lata po wydaniu edyktu mediolańskiego, w roku 315.
Zdobywca i reformator
Konstantyn nazywany Wielkim panował ponad 30 lat. Licyniusza pokonał w 316 r., stając się panem całego Zachodu. Walczył z sukcesami przeciwko plemionom barbarzyńskim: Frankom, Alamanom, Wizygotom i Sarmatom. Przekształcił dawną grecką kolonię Byzantion w nową siedzibę cesarza – Konstantynopol, który przez tysiąc lat był stolicą cesarstwa wschodniego. Przeprowadził liczne reformy. To Konstantyn w 321 wprowadził dzień wolny od pracy w niedzielę. Za jego rządów imperium przeżywało krótkotrwały okres świetności.

Cesarz
Cesarz Konstantyn i jego matka, cesarzowa Helena – reprod. fot. malowidła (poł. XVI w.). Albania, kościół w Berat. Wikimedia Commons/dp

Chrzest
Konstantyn jako pierwszy cesarz rzymski w przeddzień swojej śmierci przyjął chrzest. - Zasługi tego cesarza dla kościoła, dla chrześcijaństwa są ogromne – stwierdził dr Jan Trynkowski. - Ale nie należy go w tym względzie idealizować, a już na pewno nie powinno się stawiać go na równi z apostołami.
Posłuchaj, jakie były okoliczności wydania edyktu mediolańskiego i przyznania chrześcijanom pełnej swobody wyznania.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hagia Sofia – pierwszy kościół chrześcijańskiego Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 07:00
Jeśli ktoś wejdzie do wnętrza Hagii Sofii to zrozumie, jak wspaniałe było to osiągnięcie i nie zdziwi się słowom cesarza Justyniana, który podczas konsekracji kościoła w 537 roku wykrzyknął: ”Salomonie przewyższyłem Ciebie!”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Upadek Konstantynopola. Koniec Cesarstwa Wschodniego

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 06:00
- Cała Europa musiałaby się ruszyć, żeby uratować Konstantynopol, ale tak się nie stało. Zabrakło przywódcy, który by tę Europę skrzyknął i poprowadził. Poza tym cesarstwo wschodnie było jednak traktowane jako kraj heretyków - mówiła Iwona Żółtowska z Instytutu Filologii Klasycznej UW.
rozwiń zwiń