Historia

Wanda Rutkiewicz - pierwsza kobieta na K2

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2018 06:00
- Wspinanie to nie jest coś, do czego się przymuszam, co wymaga jakiegokolwiek poświęcenia. To coś, co naprawdę kocham - mówiła w Polskim Radiu Wanda Rutkiewicz.
Audio
  • Gawęda Wandy Rutkiewicz – relacja "człowiek-góra". (Archiwum PR)
  • Gawęda Wandy Rutkiewicz – emocje, które wyzwalają się w człowieku podczas spotkania z górami. (Archiwum PR)
  • Gawęda Wandy Rutkiewicz - początki miłości do gór. (Archiwum PR)
  • Wspomnienia o Wandzie Rutkiewicz w rocznicę jej zaginięcia
Wanda Rutkiewicz (1968), foto: wikipediadomena publiczna
Wanda Rutkiewicz (1968), foto: wikipedia/domena publicznaFoto: wikipedia/autor nieznany

23 czerwca 1986 roku Wanda Rutkiewicz dokonała pierwszego polskiego i kobiecego wejścia na szczyt K2 w paśmie Karakorum.

Położona na granicy Pakistanu i Chin góra jest drugim co do wielkości szczytem Ziemi; jej wysokość wynosi 8611 m n.p.m. Pierwszy raz została zdobyta 31 lipca 1954 roku przez wyprawę włoską dowodzoną przez Ardito Desio. Wtedy to na szczycie stanęli Achille Compagnoni i Lino Lacedelli.

32 lata później na tym samym wierzchołku góry po raz pierwszy stanął Polak, do tego po raz pierwszy kobieta - Wanda Rutkiewicz.

Katastrofa na K2

Jednak na zwycięstwo naszej rodaczki padał cień najtragiczniejszego sezonu wejść na K2, jakim był rok 1986. 

- Moim największym osiągnięciem jest na pewno wejście na K2, gdzie byłam jako pierwsza z Polski i jako pierwsza kobieta. Jednak w zestawieniu z tragediami, do których wtedy doszło, odchodzi mi chęć do chwalenia się tym wyczynem. Niewiele na ten temat powiedziałam i chyba jako jedyna nie napisałam żadnej książki. Tyle że zrobiliśmy z Krzysztofem Langiem film - opowiadała w Polskim Radiu Wanda Rutkiewicz.

W ciągu zaledwie kilku dni w wyniku złych warunków pogodowych zginęło trzynastu wspinaczy. Dwóch Amerykanów, Johna Smolicha i Alana Penningtona porwała lawina, francuskie małżeństwo, Liliane i Maurice Barrard, zginęło podczas zejścia ze szczytu, Włoch  Renato Casarotto wpadł w szczelinę lodowcową, a Pakistańczyk Mohammed Ali został zabity przez spadające kamienie. Zmęczenie, choroba wysokościowa i fatalna pogoda, która uniemożliwiła zejście do bazy, zabiły pięć osób. Wśród nich znalazła się Polka Dobrosława Miodowicz-Mróz. W tych dniach zginęło jeszcze dwoje Polaków: Tadeusz Piotrowski, który po zdobyciu szczytu z Jerzym Kukuczką odpadł podczas zejścia od ściany oraz Wojciech Wróż, członek innej wyprawy.

***

Wanda Rutkiewicz to najsłynniejsza polska himalaistka. Na swoim koncie miała wiele spektakularnych sukcesów. Wspinała się na najwyższe góry świata, zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników: Mount Everest, Nanga Parbat, K2, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju oraz Annapurnę.

25 maja 1992 roku do Polski dotarła informacja o zaginięciu Wandy Rutkiewicz podczas wyprawy na Kanczendzongi w Nepalu - trzeci szczyt na ziemi, który według wyznawców hinduizmu jest wierzchołkiem bogów. Za datę śmierci himalaistki przyjmuje się 12 lub 13 maja 1992 roku.

W Polskim Radiu zachowało się wiele ciekawych nagrań z wypowiedziami Wandy Rutkiewicz. Więcej archiwalnych dźwięków o wybitnej himalaistce w serwisie – Radia Wolności >>>

mk

Czytaj także

Wanda Rutkiewicz: "Czy się boję? Tak"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 07:00
- Nie możemy od gór oczekiwać ludzkich uczuć. Im jest obojętne co my tam robimy. Pewnego dnia możemy tam zginąć - mówiła himalaistka w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Kamiński: to głowa wędruje na biegun, a nie nogi

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 06:00
- Marsz do bieguna to była ciągła niepewność. Do końca nie wiedzieliśmy, czy dojdziemy, do ostatniego dnia, prawie do ostatniego kilometra. Doszliśmy dlatego, że bardzo tego chcieliśmy - mówił podróżnik Marek Kamiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wanda Rutkiewicz – pierwsza Europejka na Mount Everest

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 06:00
- Nagle do świadomości ludzi dostała się wiadomość, że Polka weszła na Mount Everest. Może dodałam ducha tym, którym go brakowało - mówiła Wanda Rutkiewicz, pionierka himalaizmu zimowego.
rozwiń zwiń