X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Jan Chrystian Szuch – ogrodnik króla Stanisława

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2013 06:00
Jeśli nawet wielu Polaków nie wie kim był, to zapewne każdemu jest dobrze znane jego nazwisko. Jest on patronem jednej z warszawskich ulic w pobliżu Łazienek – alei Jana Chrystiana Szucha.
Audio
  • Łazienki Królewskie - powstanie tego kompleksu pałacowo-ogrodowego. Audycja Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego" (Dwójka, 11.10.2008 r.)
Łazienki Królewskie, Pałac na Wodzie
Łazienki Królewskie, Pałac na WodzieFoto: Wikipedia/GNU/Mariokol

28 czerwca 1813 roku w Warszawie zmarł Jan Chrystian Szuch (właśc. Johann Christian Schuch), polski architekt i ogrodnik niemieckiego pochodzenia.
Urodzony w 1752 roku w Dreźnie Szuch większość swojego życia spędził w Polsce, w Warszawie. Zawodu uczył się od swego ojca, który był nadwornym ogrodnikiem dynastii saskiej. Studiował architekturę i budownictwo na Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie. Wiele podróżował, zwiedzał najsłynniejsze ogrody w Europie, m.in.: Kew Gardens w Londynie, Schönbrunn w Wiedniu oraz podparyski Wersal.
W 1773 roku przybył do Warszawy, gdzie rozpoczął pracę dla księżnej Izabeli Lubomirskiej, dla której zaprojektował ogrody na Mokotowie oraz dla hrabiego Michała Jerzego Mniszcha, czego efektem był park u Mniszchów w Dęblinie.
Król Stanisław August Poniatowski docenił talent Szucha i w 1781 roku mianował go intendentem ogrodów królewskich w Warszawie. Pełniąc tę funkcję drezdeński ogrodnik wraz z architektami Dominikiem Merlinim i Janem Chrystianem Kamsetzerem kierował przebudową Łazienek Królewskich z wcześniejszego stylu geometrycznego na styl angielski.
- Najstarsze drzewa, które jeszcze dziś można obejrzeć w Łazienkach sadzone były pod kierunkiem Szucha. Tak jak one i rodzina Szuchów, wtedy w czasach stanisławowskich zakorzeniła się w Warszawie – mówił były kustosz Łazienek Królewskich, Maciej Chojnowski.
Jan Szuch jest autorem osi architektonicznych w postaci placów gwiaździstych – zachowanych do dziś Placu Zbawiciela oraz Placu Unii Lubelskiej w Warszawie. Zaprojektował także park wokół pałacu Sapiehów w Pęcinach oraz ogród w Wilanowie. Propagował zakładanie ogrodów przy zagrodach chłopskich oraz stworzył pierwsza szkółkę drzew owocowych w Polsce, która mieściła się na warszawskiej Woli.
W dowód uznania dla jego dokonań król Stanisław August nadał ogrodnikowi posiadłość graniczącą od zachodu z Łazienkami. Była ona własnością rodziny Szuchów do 1831 roku, kiedy to władze carskie skonfiskowały ją za udział Adolfa Schucha w powstaniu listopadowym.
Po abdykacji Stanisława Augusta w 1795 roku Jan Chrystian Szuch współpracował z wieloma polskimi rodzinami arystokratycznymi. Zmarł 28 czerwca 1813 roku w Warszawie, pochowany został na cmentarzu ewangelickim.

Jest on patronem jednej z warszawskich ulic w pobliżu Łazienek – alei Jana Chrystiana Szucha, na której w przedwojennym gmachu Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego znajdowała się siedziba gestapo – miejsce kaźni wielu tysięcy Polaków.

mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ostatni król Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 06:00
Niewiele było w historii Rzeczpospolitej postaci, które budziły tyle kontrowersji, co Stanisław August Poniatowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dominik Merlini – królewski architekt

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2015 06:22
– Był to Włoch pochodzący z Północy, a więc tradycyjnego zagłębia artystycznego, do którego sięgała cała Europa, a Polska szczególnie od XVI wieku – mówił prof. Andrzej Rottermund, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń