Historia

Nostradamus – zasłynął jako największy prorok wszechczasów

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 06:00
Jak nikt z późniejszych jasnowidzów i przepowiadaczy Nostradamus przewidział wiele dziejących się w późniejszych wiekach zdarzeń.
Audio
  • Paco Rabanne wierzy w przepowiednie Nostradamusa - felieton Marka Gładysza. (RWE, 2.01.1994)
  • Już Nostradamus przewidział - aud. Wandy Toczyskiej (PR, 11.07.1968)
  • Proroctwa Nostradamusa - felieton Jana Tyszkiewicza, Rozgł. Polska RWE ( 20.10.1991)
Michel Nostradamus, foto: PAPUPPAPhotoshot
Michel Nostradamus, foto: PAP/UPPA/Photoshot

2 lipca 1566 roku zmarł francuz Michel de Nostredame, znany jako Nostradamus, nadworny lekarz i astrolog króla francuskiego Henryka II Walezjusza. Od 1550 r. zaczął wydawać kalendarze astrologiczne z przepowiedniami - "Centuries astrologiques" - zbiór czterowierszy o niejasnej, rzekomo proroczej treści.
Nadworny jasnowidz
Popularność Nostradamusa wzrosła, kiedy zainteresowała się nim królowa francuska Katarzyna Medycejska i w 1555 roku zaprosiła go na swój dwór. W jednym z czterowierszy jasnowidza wyczytała wizję śmierci jej męża Henryka II. Nostradamusowi udało się uniknąć oskarżenia o życzenie królowi śmierci i udobruchać zaniepokojoną królową tworząc przychylne horoskopy dla niej i jej rodziny. Od tego czasu został osobistym doradcą Katarzyny Medycejskiej. Późniejsza śmierć Henryka II, której szczegóły opisane były w jego Centurii, jedynie umocniła jego pozycję na dworze.
Co zawierają proroctwa?
Wiadomo jak Nostradamus zapisywał swe proroctwa. Otóż zawierał je w centuriach, czyli czterowierszach, których pozostawił równo tysiąc. Zapis jednak kryje wiele tajemnic i jest dość niejasny. Po pierwsze przekręcał wyrazy. Po drugie używał bardzo specjalnej terminologii, przez siebie wymyślonej, a poza tym stosował nomenklaturę znaków zodiaku, stare terminy i określenia rzymskie. Ale to wszystko jeszcze nic. Gdy już to napisał, pomieszał kolejność wszystkich swoich czterowierszy, wprowadzając absolutny chaos chronologiczny.
Na indeksie ksiąg zakazanych
Co sprawiło, że to właśnie Nostradamus przeszedł do historii jako ten, który najtrafniej przepowiadał przyszłość? Dużą reklamę, i to od razu, zrobiło mu umieszczenie niektórych czterowierszy na indeksie Kościoła. Jeden z nich brzmiał następująco:
”Kiedy rządy nad światem obejmie władca, który będzie żył krótko i nie będzie potrafił zapewnić ludziom pokoju, łódź rybacka straci kierunek i będzie z wielkim trudem sterowana”.
Łódź rybacka została zinterpretowana jako symbol głowy Kościoła katolickiego, którego władze uznały to za obrazę i umieściły zapis na indeksie ksiąg zakazanych.
Szerokie pole interpretacji i nadinterpretacji
Czterowiersze Nostradamusa pisane były w języku starofrancuskim i nie zawierały żadnej chronologii przyszłych, przewidywanych przez niego wydarzeń. Zostawił on w ten sposób duże pole dla późniejszych interpretacji jego proroctw. Faktem też jest, że nieraz jego przepowiednie niemal idealnie pasowały do pewnych historycznych wypadków, które miały miejsce setki lat po jego śmierci.
Znalazło się wielu badaczy, którzy przekonywali światową opinię, że odkryli klucz do odczytania zapisów francuskiego astrologa. Dopasowywali oni niektóre wydarzenia do przepowiedni.
Część komentatorów uważa, że Nostradamus w zadziwiający sposób przewidział atak Turków na Maltę w 1565 roku, pojawienie się Napoleona, wybuch I i II wojny światowej, zrzucenie bomb na Hiroszimę i Nagasaki, zabójstwo Johna Keneddy'ego czy atak na World Trade Center. Zgodnie z inną jego przepowiednią koniec świata nastąpi w 3797 roku.
Ludzie zawsze poszukiwali odpowiedzi i wytłumaczenia spotykających ich tragedii, a wieloznaczne Centurie umożliwiały odnalezienie w nich odpowiedniego fragmentu, który w jakimś stopniu nadałby sens danemu wydarzeniu.
Często jest to naginanie rzeczywistości do opisywanych przez Nostradamusa sytuacji, nadawanie słowom nowych znaczeń czy przestawianie w nich liter, byleby tylko pasowały do nazwiska historycznej postaci lub miasta. Ułatwia to brak dat i konkretnych wskazówek co do umiejscowienia wydarzeń, pozostawiając spore pole do popisu dla pasjonatów astrologii czy wyznawców spiskowej teorii dziejów.
mk

Zobacz więcej na temat: HISTORIA NAUKA Nostradamus

Czytaj także

Nostradamus - ulubiony prorok Paco Rabanne'a

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 05:30
- Czy spełni się ostatnia z przepowiedni Nostradamusa, że w roku 3797 spadnie z nieba ogień i nastąpi koniec świata? - zastanawiał się Jan Tyszkiewicz na antenie Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Majowie – potomkowie mieszkańców Atlantydy?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 06:00
Przez wieki budowali swoją potęgę. Stworzyli kalendarz o wiele dokładniejszy od ówczesnego kalendarza rzymskiego. Byli nacją wielkich astronomów i matematyków. Era Majów zakończyła się wraz z hiszpańską konkwistą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Całun Turyński i jego tajemnica

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 07:00
Dla chrześcijan Całun Turyński jest relikwią i potwierdzeniem słów zapisanych na kartach Ewangelii, dla niewierzących kawałkiem płótna, na którym pojawia się jakieś malowidło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przypadek Kaspara Hausera

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2013 07:00
Pojawił się nie wiadomo skąd, jakby był z innej planety. W ręku trzymał trudne do odczytania i zrozumienia listy. Na posterunku policji napisał jedno nazwisko: ”Kaspar Hauser”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W poszukiwaniu mitycznej Atlantydy

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2013 15:28
Przez 25 wieków od czasów Platona poszukiwano mitycznej Atlantydy i jej nie znaleziono. Ale czy Atlantyda w ogóle istniała?
rozwiń zwiń