Historia

Filipiny 1995 - rekordowe spotkanie młodych

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 06:00
Podczas 10. Światowych Dni Młodzieży, które po raz pierwszy odbywały się na kontynencie azjatyckim, na spotkanie z Janem Pawłem II przybyło 4 miliony młodych katolików.
Światowy Dzień Młodzieży na Filipinach (Manila, 12.01.1995). Papież Jan Paweł II podczas mszy św. w Filipińskim Międzynarodowym Centrum Zjazdowym.foto: EPAPAPReprodukcja
Światowy Dzień Młodzieży na Filipinach (Manila, 12.01.1995). Papież Jan Paweł II podczas mszy św. w Filipińskim Międzynarodowym Centrum Zjazdowym.foto: EPA/PAP/Reprodukcja

Zwołany przez papieża Jana Pawła II ogólnoświatowy zjazd młodzieży w stolicy Filipin - Manili trwał od 10 do 15 stycznia 1995 roku.
Światowe Dni Młodzieży w Manili zgromadziły największą jak do tej pory liczbę uczestników. Tematem spotkania były słowa: "Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam" (J 20, 21), a hymnem - pieśń "Tell the World of His Love" (Głośmy miłość na cały świat).

Archiwalne dźwięki z licznych podróży apostolskich  Jana Pawła II znajdziesz na moje.polskieradio.pl >>>

- Wydaje mi się, że to spotkanie w Manili było najpiękniejsze. Po pierwsze, trudno wyobrazić sobie cztery, a może pięć milionów młodych ludzi w jednym miejscu. To był potężny entuzjazm, młodzież skandowała: "Janie Pawle II my kochamy Ciebie!”. Ciekawy był moment kiedy Ojciec Święty dyrygował młodzieży i prowadził śpiewy – opowiadał biskup Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży.
Papież spotkał się z młodzieżą 13 stycznia na mszy św., po której zgromadzeni w Manili młodzi ludzie uczestniczyli w Drodze Krzyżowej. Następnego dnia odbyło się czuwanie modlitewne w Rizal Park.
- Ktoś mógłby powiedzieć: "Tańczyli i śpiewali, ale znaleźli również czas na refleksję". Była to twórcza medytacja nad posłannictwem otrzymanym od Chrystusa. Można rozmyślać także tańcząc i śpiewając, bawiąc się – mówił do młodych Ojciec Święty.
Spotkanie w Manili zakończyła uroczysta eucharystia sprawowana przez Jana Pawła II. - Droga młodzieży Filipin, Azji, Dalekiego Wschodu i całego świata, stańcie się dla Kościoła, dla waszych narodów i dla całej ludzkości znakiem nadziei! Niech wasze światło rozprzestrzeni się z Manili po najdalsze krańce ziemi, jak owa "światłość wielka”, która zabłysła w noc betlejemską. Bądźcie synami i córkami światłości! – apelował do zgromadzonych osób Jan Paweł II.

Więcej materiałów dotyczących pontyfikatu Jana Pawła II zgromadziliśmy w serwisie specjalnym Beatyfikacja Jana Pawła II.
mk

Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży – inicjatywa Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 06:02
Kiedy Jan Paweł II w 1984 roku zaprosił do Rzymu młodzież, wszyscy w Kurii Rzymskiej powątpiewali w powodzenie tej inicjatywy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnie Światowe Dni Młodzieży pod przewodnictwem Benedykta XVI

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 06:00
26. Światowe Dni Młodzieży były trzecim i ostatnim spotkaniem papieża Benedykta XVI z młodymi. Po śmierci Jana Pawła II kontynuował on dzieło rozpoczęte przez papieża Polaka, przewodził zgromadzeniom w Niemczech (Kolonia, 2005) oraz Australii (Sydney, 2008).
rozwiń zwiń

Czytaj także

12. Światowe Dni Młodzieży we Francji zaskoczyły nawet sceptyków

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 06:00
- Przed spotkaniem w Paryżu w 1997 roku, pojawiało się wiele głosów przewidujących, że młodzi nie przyjadą, że jest to laicka Francja w której ludzie nie są zainteresowani Kościołem – mówił Jakub Duszak z Krajowego Biuro Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.
rozwiń zwiń