Historia

Światowe Dni Młodzieży – inicjatywa Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 06:02
Kiedy Jan Paweł II w 1984 roku zaprosił do Rzymu młodzież, wszyscy w Kurii Rzymskiej powątpiewali w powodzenie tej inicjatywy.
Audio
  • Historia Światowych Dni Młodzieży. (PR, 5.08.2000)
  • Światowe Dni Młodzieży - audycja z cyklu "Nocne Cz@ty". (PR, 22.07.2011)
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: PAP/picture alliance

W 1984 roku na placu św. Piotra w Watykanie, podczas obchodów Jubileuszu Odkupienia, odbyło się międzynarodowe spotkanie młodzieży z papieżem Janem Pawłem II. Przyjechało na nie około 300 tys. osób. Ojciec Święty wręczył wtedy młodzieży krzyż i powiedział: "ponieście ten krzyż przez wszystkie kontynenty świata". Krzyż ten znany jest dziś jako Krzyż Światowych Dni Młodzieży.

- Rozpoczęła się przygoda szukania Jezusa. Papież włączył się w tę przygodę wędrowania wraz z młodymi po kontynentach – mówił ks. Krzysztof Pawlina.

Archiwalne dźwięki z licznych podróży apostolskich  Jana Pawła II znajdziesz na moje.polskieradio.pl >>>

Pierwsze Światowe Dni Młodzieży

Gdy Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 1985 Międzynarodowym Rokiem Młodzieży, Ojciec Święty postanowił, żeby również Kościół katolicki przygotował jakąś propozycję dla młodych ludzi. W tym roku Jan Paweł II oficjalnie ogłosił ustanowienie Światowych Dni Młodzieży.

- Ich celem jest ukierunkowanie młodzieży na bardzo konkretne zadania życiowe. Z każdym Światowym Dniem Młodzieży związane jest orędzie Ojca Świętego, w którym papież akcentuje najważniejsze sprawy, jakie stoją w tym momencie przed młodymi – mówił biskup Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży.

Więcej materiałów dotyczących pontyfikatu Jana Pawła II zgromadziliśmy w serwisie specjalnym Beatyfikacja Jana Pawła II.

Osobiste relacje uczestników

Te spotkania pozwalają młodym poznać innych ludzi, osoby wychowane w odmiennych kulturach, na różnych kontynentach, z innym spojrzeniem na wiarę.

Uczestnicy międzynarodowych zjazdów młodzieży katolickiej opowiadają o roli jaką odegrały one w ich życiu. – Były to niezapomniane chwile. Zdziwiło mnie to, że jest tylu ludzi, którzy są w pewien sposób połączeni jedną ideą i jedną myślą. Mimo że jest ich tak dużo, potrafią się razem skupić, razem modlić i cieszyć – wspominała Monika Sadowska.

- Człowiek, który jest wierzący, często w swoim środowisku spotyka się z niezrozumieniem. Czuje, że wyznaje poglądy, które są niepopularne. Na Światowych Dniach Młodzieży spotyka ludzi podobnie myślących. Widzi, że tak samo myślą miliony ludzi na całym świecie i przez to czuje się członkiem wspólnoty – dodaje Anna Matuszewska.

Program spotkań

Światowe Dni Młodzieży odbywają się co roku w Niedzielę Palmową w poszczególnych diecezjach, natomiast co dwa, trzy lata organizowane są spotkania o wymiarze międzynarodowym.

Główne spotkanie ŚDM poprzedzają dni diecezjalne, jest to czas poświęcony poznawaniu lokalnej kultury i religijności. Zaznajomieniu się z tym, jak żyją ludzie w miejscu, gdzie odbywają się spotkania, jak praktykują i jak wygląda ich wiara.

Różne miasta, różne kraje

Pierwsze ŚDM odbyły się w Rzymie w 1986 roku. Ich hasłem były słowa: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was". Spotkanie miało wymiar diecezjalny. Następne spotkanie, a zarazem pierwsze, które odbyło się poza Rzymem, miało miejsce w 1987 roku w Buenos Aires, w Argentynie. Uczestniczyło w nim milion pielgrzymów. Kolejne miasta, które dotychczas gościły młodych z całego globu to: Santiago de Compostela (Hiszpania, 1989), Częstochowa (Polska, 1991), Denver (Stany Zjednoczone, 1993), Manila (Filipiny, 1995), Paryż (Francja, 1997), Włochy (Rzym, 2000), Toronto (Kanada, 2002), Kolonia (Niemcy, 2005), Sydney (Australia, 2008), Madryt (Hiszpania, 2011), Rio de Janeiro (Brazylia, 2013).

Najbliższe Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 26-31 lipca 2016 w Krakowie.

mk

Czytaj także

Nowa Huta miała być miastem bez krzyża

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 06:00
- Kiedy w pobliżu Krakowa budowana była Nowa Huta, może nie uświadamiano sobie, że powstaje ona przy krzyżu, przy tej relikwii, którą wraz z prastarym opactwem cysterskim odziedziczyliśmy po czasach piastowskich - mówił Jan Paweł II w 1979 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ta wizyta Jana Pawła II odmieniła oblicze polskiej ziemi

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 06:00
– Drodzy rodacy! Ucałowałem ziemię polską, z której wyrosłem, ziemię, z której wezwał mnie Bóg niezbadanym wyrokiem swej opatrzności na Stolicę Piotrową w Rzymie, ziemię do której przybywam dzisiaj jako pielgrzym – mówił Jan Paweł II po przylocie na lotnisko Okęcie w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnie Światowe Dni Młodzieży pod przewodnictwem Benedykta XVI

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 06:00
26. Światowe Dni Młodzieży były trzecim i ostatnim spotkaniem papieża Benedykta XVI z młodymi. Po śmierci Jana Pawła II kontynuował on dzieło rozpoczęte przez papieża Polaka, przewodził zgromadzeniom w Niemczech (Kolonia, 2005) oraz Australii (Sydney, 2008).
rozwiń zwiń

Czytaj także

12. Światowe Dni Młodzieży we Francji zaskoczyły nawet sceptyków

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 06:00
- Przed spotkaniem w Paryżu w 1997 roku, pojawiało się wiele głosów przewidujących, że młodzi nie przyjadą, że jest to laicka Francja w której ludzie nie są zainteresowani Kościołem – mówił Jakub Duszak z Krajowego Biuro Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.
rozwiń zwiń