X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Hołdy pruskie – wielki moment złotej epoki zygmuntowskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 06:00
Każdy nowo wybrany wielki mistrz zakonu krzyżackiego jako książę Królestwa Polskiego miał obowiązek złożyć hołd lenny królowi Polski, w ciągu 6 miesięcy po swoim obiorze.
Audio
  • Hołd Pruski w 1925 roku - audycja z cyklu "Historia Polski"
Hołd pruski aut. Jana Matejki, foto: wikipediadomena publiczna
"Hołd pruski" aut. Jana Matejki, foto: wikipedia/domena publiczna

19 lipca 1569 roku na Sejmie unijnym w Lublinie książę pruski Albrecht II Fryderyk Hohenzollern złożył hołd lenny królowi Zygmuntowi II Augustowi. Świadkiem tego wydarzenia był Jan Kochanowski, który całe zdarzenie opisał w utworze "Proporzec albo hołd pruski”.
Imponująca oprawa
Na placu, dzisiaj zwanym Litewskim, ustawiono tron, na którym zasiadł król Zygmunt II August ubrany w kosztowne szaty, w koronie na głowie oraz symbolami władzy monarszej w dłoniach – berłem i złotym jabłkiem.
Wszystkiemu przyglądała się zgromadzona na placu szlachta Litwy i Korony, duchowni, rycerstwo oraz mieszkańcy Lublina. Podczas składania hołdu Albrecht ukląkł i z chorągwią w ręku wyrecytował rotę przysięgi lennej.
Tak relacjonował to wydarzenie Jan Kochanowski:
"Oto w zacnym ubierze i w złotej koronie
Siadł pomazaniec boży na swym pańskim tronie,
Jabłko złote i złotą laskę w ręku mając,
A zakon nawyższego na łonie trzymając.
Miecz przed nim srogi, ale złemu tylko srogi,
Niewinnemu na sercu nie uczyni trwogi.
Z obu stron zacny Senat koronny, a wkoło
Sprawiony zastęp stoi i rycerstwa czoło”
Cała ceremonia wzorowana była na innym hołdzie, który przeszedł do historii. Hołdzie, który miał miejsce 10 kwietnia 1525 roku i został złożony na krakowskim rynku przez Albrechta Hohenzollerna ojcu Zygmunta II Augusta – Zygmuntowi I Staremu. Traktat ten uczynił Prusy państwem zależnym od Polski.
Triumf Rzeczypospolitej
Po przegranej jaką Krzyżacy odnieśli w wojnie z Polakami w latach 1519-1521 nastąpiła zamiana państwa zakonnego w księstwo lenne dziedziczne w linii Albrechta Hohenzollerna i w przypadku jego bezpotomnej śmierci jego braci. Prusy Zakonne zostały przekształcone w Księstwo Pruskie, które zmuszone było podporządkować się Koronie Królestwa Polskiego. Zakon przestał istnieć, a jego wielki mistrz już jako władca świecki powstałych Prus Książęcych przeszedł na protestantyzm.
Dla współczesnych hołd pruski był wielkim triumfem Zygmunta I Starego. W historiografii oceniany był negatywnie jako fatalny błąd polityczny. Wskazywano że lepszym rozwiązaniem byłaby po prostu inkorporacja. Ten negatywny stosunek możemy zobaczyć, gdy oglądamy obraz Jana Matejki "Hołd pruski”.
- Współcześni historycy skłaniają się ku mniej emocjonalnym ocenom. Rozwiązanie przeprowadzone wówczas uważają raczej za śmiałe i racjonalne. Zlikwidowano niebezpieczną instytucje kościelną, tworząc państewko zależne od Polski. Potęgę cesarską postawiono wobec faktów dokonanych. Odcinano dawny zakon od wszelkiej pomocy, tak ze strony papiestwa jak i cesarstwa – mówiła historyk Teresa Chynczewska-Hennel.
Albrecht Hohenzollern próbował zacieśniać więzi z Polską, mimo to Polacy nie dopuścili księcia  pruskiego ani do zasiadania w senacie, ani do udziału w elekcji. - Być może spodziewano się wówczas całkowicie sensownie, że przy konsekwentnej polityce księstwo zostanie wchłonięte przez Polskę. Jednak dalsze losy pokazały, ze stało się inaczej – dodaje historyk.
mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Matejko – malarz dziejów narodu polskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 06:00
– To był człowiek, który tworzył nerwami. Wlewał w siebie litrami czarną kawę, odpalał papierosa od papierosa – mówiła o malarzu dr Maria Przemycka-Zielińska, kustosz Dworu Matejki w Krzesławicach.
rozwiń zwiń