X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Robert Graves - specjalista od Klaudiusza i Messaliny

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 06:18
- Robert Graves, wysoki mężczyzna z orlim nosem i lwią grzywą, właśnie kopał w ogrodzie. Pokazując na drzewa pomarańczowe z dumą powiedział, że sam produkuje rocznie ze swych pomarańczy 100 kg konfitur - opisywał wizytę u znanego pisarza na Majorce Bolesław Taborski.
Audio
  • Portret angielskiego pisarza i poety Roberta Gravesa - aud. Bolesława Taborskiego z sekcji polskiej radia BBC (1969)
Robert Graves nad brzegiem Tamizy w Londynie. 1972. PAP  PA
Robert Graves nad brzegiem Tamizy w Londynie. 1972. PAP / PA

30 lat temu, 7 grudnia 1987 zmarł Robert Graves. Jego twórczość to ponad 20 tomów poezji, prawie tyle samo powieści oraz wiele książek z zakresu historii i teorii literatury oraz krytyki literackiej.

Twórczość

W Polsce pisarz najbardziej znany jest z książek "Ja, Klaudiusz" i "Klaudiusz i Messalina" oraz serialu telewizyjnego zrealizowanego na ich podstawie przez BBC w 1976 roku.
W 1969 roku dziennikarz sekcji polskiej radia BBC, Bolesław Taborski odwiedził twórcę  w jego domu, w małej miejscowości Deià na Majorce.
- Graves jest krytykiem i filozofem, historykiem, eseistą, biografem i dramaturgiem, redaktorem klasyków i tłumaczem - mówił Taborski. - Zakres jego zainteresowań obejmuje starożytność Wschodu, Grecji, Rzymu, studia biblijne, szereg epok angielskiej literatury i historii.

Majorka – nowy dom

Robert Graves urodził się w Wimbledonie 24 lipca 1895. Wprost ze szkoły poszedł do wojska i lata I wojny światowej spędził na froncie. Po wojnie studiował na uniwersytecie w Oksfordzie, w latach 20. wykładał literaturę angielską w Kairze. W roku 1932 roku osiadł na Majorce i z wyjątkiem okresu II wojny światowej mieszkał tam do końca życia.

Dom
Dom Roberta Gravesa w Deiá na Majorce. Wikimedia Commons/cc. Fot.: Gargola87

- Graves mieszka w domu, który zbudował przed trzydziestu kilku laty w wiosce Deià, położonej na stoku pasma gór, ciągnących się wzdłuż całego północnego brzegu wyspy – opowiadał autor audycji. - Dom pisarza urządzony bez ostentacji, pełen jest dzieł sztuki z wielu epok. Etruska statuetka na półce sąsiaduje z greckim kijem pasterskim w kącie i nowoczesnym obrazem na ścianie.
W rozmowie z Bolesławem Taborskim, pisarz przyznał, że aby lepiej odczuć i wyobrazić sobie epokę, o której pisze, musi mieć i widzieć jakiś fizyczny przedmiot dla pobudzenia wyobraźni.

Od Cezara do Kaliguli

Graves znany był polskim czytelnikom jeszcze przed II wojną światową. Jego powieści ukazały się ponownie na naszym rynku w roku 1957. Wtedy wydano książki: "Ja Klaudiusz" oraz "Klaudiusz i Mesalina". 10 lat później ukazały się "Mity greckie".
"Ja, Klaudiusz" - to książka z 1934 roku, napisana w formie autobiografii cesarza rzymskiego, Klaudiusza. Akcja powieści toczy się za panowania kolejnych cesarzy: Augusta, Tyberiusza i Kaliguli. Robert Graves w niezwykle barwny i sugestywny sposób pokazał działalność dynastii julijsko-klaudyjskiej.

Obraz imperium

Opowiadający swe losy Klaudiusz jest członkiem cesarskiej rodziny. Kuternoga i jąkała, przystosowuje się do sytuacji udając głupca, dzięki czemu walcząca o władzę i mordująca się nawzajem rodzina pozostawia go przy życiu. Wydrwiwany i pogardzany przez wszystkich jest bystrym obserwatorem rzeczywistości i stosunków panujących na dworze cesarskim. Po morderstwie Kaliguli to właśnie on, nieoczekiwanie, zostaje obwołany Cezarem.
Powieść Roberta Gravesa znalazła się na liście 100 najlepszych dzieł wszech czasów ogłoszonej przez tygodnik "Time".

Poeta mało znany

Ale Robert Graves to nie tylko powieściopisarz, o czym przekonywał w swej audycji Bolesław Taborski.  
- Graves uważa się przede wszystkim za poetę – słyszymy w programie – i poezję traktuje jako najważniejszy element swej twórczości. W poetyckiej twórczości konsekwentnie opiera się wszelkim modom.

- Pozorna prostota stylu Gravesa, przy jednoczesnej wieloznaczności i skomplikowanych treściach jego poezji, grozi banalnością w przekładach na języki obce - komentował Taborski. - Być może to jest jedna z przyczyn, dla których ta bogata ilościowo i ciekawa twórczość poetycka nie była przez tak długi czas przedstawiana polskiemu czytelnikowi.

Robert Graves odwiedził Polskę dwukrotnie. Zmarł 7 grudnia 1985 w Deià na Majorce.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Juliusz Cezar - zginął z rąk przyjaciela

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 06:00
"Nie boję się wcale tych grubych i długowłosych ludzi. Boję się raczej tych innych, bladych i wysmukłych" - te słowa Cezara o spiskujących przeciw niemu ludziach przytacza Plutarch, biograf rzymskiego wodza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Romulus i Remus założyli Rzym?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 08:00
Według legendy ich ojcem był Mars, matką - kapłanka Westy, skazana na celibat. Za złamanie zakazu zakopano ją żywcem. Oni mieli zostać utopieni w rzece. Tak zaczyna się historia Romulusa i Remusa, o których legenda głosi, że dali początek Rzymowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdradzili go nawet najbliżsi. Neron musiał popełnić samobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 07:00
Kazał zabić matkę, pozbawił życia żonę, oskarżany jest o podpalenie Rzymu i prześladowanie chrześcijan - taki obraz Nerona nakreślił w ”Żywotach cezarów” rzymski kronikarz Swetoniusz.
rozwiń zwiń