X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Kleopatra – o jej urodzie krążyły legendy

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 07:00
– Była piękna i promienna urokiem młodości, miała czarujący głos, rozkoszą było patrzeć na nią i słuchać jej słów. Nic dziwnego, że łatwo ujarzmiała każdego – napisał o Kleopatrze jeden z ówcześnie żyjących historyków.
Audio
  • Burzliwe dzieje egipskiej królowej - aud. Elizy Bojarskiej pt. "Kobiety różnych epok – Kleopatra" (26.12.1979)
Scena z filmu Josepha Mankiewicza Kleopatra (1963). Elizabeth Taylor w roli królowej Kleopatry. Wikimedia Commonsdp
Scena z filmu Josepha Mankiewicza ”Kleopatra” (1963). Elizabeth Taylor w roli królowej Kleopatry. Wikimedia Commons/dp

Kleopatra VII była ostatnią królową Egiptu z dynastii Ptolemeuszów. Uważana za jedną z najwybitniejszych kobiet żyjących w starożytności. Jej losy są ściśle związane z historią kraju, którym władała, a także z dziejami Rzymu tamtych czasów. Urodziła się w roku 69 p.n.e. Trzydzieści dziewięć lat później, 12 sierpnia 30 r. p.n.e. popełniła samobójstwo.

Biografię Kleopatry przedstawiła Eliza Bojarska w audycji z cyklu 'Kobiety różnych epok" z 1971 roku.

Królowa

Nz: Królowa Kleopatra. Wikimedia Commons/cc. Fot.: Eslam17

Nowa bogini

Tytułowano ją: Królową, Nową Boginią, Boginią Miłującą Ojca, Boginią Miłująca Ojczyznę. Emil Ludwig – jeden z biografów Kleopatry pisał:

Odważna, pełna pomysłów, śmiała a zarazem przebiegła, mająca w miejsce każdego przestarzałego projektu, trzy nowe w zanadrzu. Rzeczowa i zimna w czasie walki i niebezpieczeństwa. Decydowała szybko, nawet sprawiedliwie, o ile pozwalała na to jej mściwość. Nigdy nie znużona, zawsze w pogotowiu.

Kleopatra poślubiła swego młodszego brata Ptolemeusza XIII. Na skutek intryg w 48 r. p.n.e. została jednak wypędzona z Egiptu. Wsparcia zaczęła szukać u Juliusza Cezara, człowieka, który jak się miało okazać, odegrał w jej życiu jedną z głównych ról.

U boku Juliusza Cezara

Juliusz Cezar, o którym mówiono, że był wielkim znawcą kobiet, uległ urokowi Kleopatry. Z tej miłości zrodził się jedyny syn rzymskiego konsula. Królowa, chcąc umocnić swój związek z Cezarem, opuściła Egipt i z małym Cezarionem, udała się do Rzymu. Przez dwa lata oboje budowali plan stworzenia wielkiego imperium, którego stolicą miała zostać Aleksandria.

Ale 15 marca 44 r. p.n.e. Cezar został zasztyletowany. Wkrótce po jego śmierci Kleopatra opuściła Rzym. I wtedy w jej życiu pojawia się kolejny rzymianin, młodszy przyjaciel nieżyjącego konsula – Marek Antoniusz.

– Antoniusz udał się do Kleopatry – słyszymy w audycji. – Wezwał ją do siebie tak, jakby była poddaną, a nie sojuszniczką. Kleopatra postanowiła jednak przechytrzyć przeciwnika.

Dumna Egipcjanka

Jak podają kronikarze, przypłynęła do Tarsos na okręcie, którego przód błyszczał złotem a żagle jaśniały purpurą. Sama królowa spoczywała pod złocistą altaną, przybraną na obraz bogini Afrodyty. Antoniusz, podobnie jak inni, uległ czarowi pięknej Egipcjanki. Związał się z Kleopatrą na następne kilkanaście lat.

Burzliwe dzieje królowej Egiptu, jej nieprzeciętna indywidualność pobudzały wyobraźnię wielu twórców. Ostatni etap jej życia uwiecznił William Shakespeare w dramacie "Antoniusz i Kleopatra". Wśród tych, którzy opisywali wielki romans Cezara i Kleopatry, znalazł się i nasz wieszcz – Cyprian Kamil Norwid.

Scena
Scena z filmu Josepha Mankiewicza "Kleopatra" (1963). Nz. Elizabeth Taylor w roli królowej Kleopatry i Rex Harrison w roli Juliusza Cezara. Wikimedia Commons/dp

Superprodukcja Hollywood

Do historii kinematografii przeszła amerykańska superprodukcja, film "Kleopatra" w reżyserii Josepha Mankiewicza z Liz Taylor i Richardem Burtonem w rolach głównych.

Nie chciała dostać się w ręce wrogiego Oktawiana, który odniósł zwycięstwo nad Markiem Antoniuszem.

– Odważna, wzięła do ręki groźne węże, aby czarny jad przeniknął jej ciało. Nie pozwoliła, dumna, aby wrogie okręty wojenne przewiozły ją, niby zwykłą śmiertelniczkę jako ozdobę pysznego triumfu – słyszymy w audycji.

Oboje – i Kleopatra, i Marek Antoniusz – popełnili samobójstwo.

bs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Antoniusz - dał się “opętać” Kleopatrze

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 06:20
“Antoniusza magicznym napojem pozbawiono rozumu, wojskom jego wydaje rozkazy egipski eunuch, a główne dowództwo spoczywa w rzeczywistości w rękach Harmiony, garderobianej Kleopatry i Iraz jej fryzjerki”. Takie zarzuty stawiał Oktawian na trybunach w Rzymie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Juliusz Cezar - zginął z rąk przyjaciela

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 06:00
"Nie boję się wcale tych grubych i długowłosych ludzi. Boję się raczej tych innych, bladych i wysmukłych" - te słowa Cezara o spiskujących przeciw niemu ludziach przytacza Plutarch, biograf rzymskiego wodza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oktawian August – twórca Cesarstwa Rzymskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 06:00
- Dlaczego ten człowiek, który przecież doszedł do władzy poprzez niezwykle krwawe wojny domowe, zapisał się później tak dobrze w historii nie tylko politycznej, ale też kultury europejskiej – pytał na antenie PR prof. Aleksander Krawczuk.
rozwiń zwiń