X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Szymon, który mieszkał na słupie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 06:00
- Szymon Słupnik spędził tu ponad 40 lat. Tu wzniesiona została kolumna, na której postawił swój mały drewniany domek. Tu żył, spał, modlił się – mówił przewodnik oprowadzający po ruinach bazyliki w Qala'at Samaan, miejscu, które wybrał święty eremita.
Audio
  • "Tu żył Szymon Słupnik" - wizyta w ruinach bazyliki wzniesionej w miejscu, które wybrał święty eremita. Opowieść przewodnika w jęz. ang. "Niedziela syryjska". (PR, 2001)
Ruiny bazyliki Szymona Słupnika leżące koło Aleppo w Syrii
Ruiny bazyliki Szymona Słupnika leżące koło Aleppo w SyriiFoto: Wikimedia Commons/dp

Szymon był pierwszym, który wybrał szczególny sposób ascezy, wiodąc życie na słupie. Zmarł 28 sierpnia 459 roku. W jego pogrzebie wziął udział patriarcha Antiochii, sześciu biskupów, gubernator cesarski, wielu mnichów i niezliczone rzesze wiernych. Jego ciało uroczyście przeniesione zostało do Konstantynopola.

”Szymon Słupnik” – ikona z 2 połowy XVI wieku, pochodząca z Kostarowiec. Miejsce ekspozycji - Muzeum Historyczne w Sanoku. Wikimedia Commons/dp. Fot.: Przykuta
Szymon Słupnik – ikona z 2 połowy XVI wieku, pochodząca z Kostarowiec. Miejsce ekspozycji - Muzeum Historyczne w Sanoku. Wikimedia Commons/dp

Szymon (Symeon) Słupnik Starszy urodził się w końcu IV wieku w rodzinie pasterskiej w Sis na pograniczu Cylicji i Syrii. Dziś tereny te należą do Turcji. W krótkim czasie stracił całą rodzinę. Początkowo, jako trzynastoletni chłopiec przystąpił do eremitów w Teleda. - Przebywał z nimi dziewięć lat - mówił syryjski przewodnik. - Później Symeon przeniósł się do Telanissus (obecnie Dair Sem'an).

Posłuchaj, co opowiadał przewodnik, który ponad 40 lat opiekował się miejscem upamiętniającym świętego

Wiódł niezwykle ascetyczny styl życia. Z zapisów hagiografów wynika, że krępował ciało sznurem z łyka palmowego, gęsto przetykanym cierniami, kazał zamknąć się w kamiennej cysternie na wodę, mieszkał w tak ciasnej pieczarze, że nie mógł w niej rozprostować nóg, przykuł się do głazu kilkumetrowym łańcuchem.

Ostatecznie trafił w pobliże Antiochii Syryjskiej. - Tu zbudował kolumnę - opowiadał opiekun miejsca. - Na szczycie wzniesiony został malutki drewniany domek. Tu Symeon jadł, spał, modlił się, spędzał tu całe dnie i noce. 42 lata żył tak między dołem i górą tej kolumny.

Kamienny słup początkowo miał 3 m wysokości. Z czasem został podwyższony do ok. 18 m. Z tej wysokości Szymon głosił kazania wiernym, którzy gromadnie przychodzili się tu modlić. Ale nie tylko. Wielu przychodziło pod słup, by porozmawiać z pustelnikiem. Trafiali się pielgrzymi z Arabii, Persji a nawet Rzymu, prosząc o rady, wskazówki  i modlitwę. Szymon żywił się tym, co przynieśli mu okoliczni mieszkańcy. Przed deszczem i upalnym słońcem chronił go jedynie płaszcz z kapturem.

Ikona przedstawiająca sceny z życia św. Szymona Słupnika, 1550-1575. Wikimedia Commons/dp. Obecnie w zbiorach Trietiakowskiej Galerii
Ikona przedstawiająca sceny z życia św. Szymona Słupnika, 1550-1575. Wikimedia Commons/dp. Obecnie w zbiorach Trietiakowskiej Galerii

Prawosławna hagiografia nazwała świętego Antiocheńskim w odróżnieniu od żyjącego w VI wieku św. Symeona Słupnika Młodszego.

Wierzy się, że czaszka Szymona Słupnika znajduje się od 1204 r. w klasztorze kamedułów w Arezzo. Na miejscu, gdzie stał słup, wybudowano świątynię (474-491), do której przybywali pątnicy do XVII wieku. Najazd na te ziemie Arabów i trzęsienie ziemi, które nawiedziło te strony sprawiły, że dziś po okazałej bazylice pozostały jedynie ruiny.

bs

Czytaj także

Całun Turyński i jego tajemnica

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 07:00
Dla chrześcijan Całun Turyński jest relikwią i potwierdzeniem słów zapisanych na kartach Ewangelii, dla niewierzących kawałkiem płótna, na którym pojawia się jakieś malowidło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyryl i Metody - apostołowie słowiańszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 15:58
Do historii bracia przeszli jako misjonarze, którzy znacząco przyczynili się do wprowadzenia w krąg kultury chrześcijańskiej ziem słowiańskich. W IX wieku przybyli na tereny obecnych Moraw, gdzie zaczęli prowadzić nawracania miejscowych na wiarę chrześcijańską
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Stanisław Gądecki: 1050. rocznica chrztu Polski świadczy o naszych korzeniach

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2016 15:20
To jedno z najważniejszych wydarzeń, jakie będzie miało miejsce w nowym roku w Kościele katolickim w Polsce - powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ty, co w Ostrej świecisz Bramie

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 11:00
90 lat temu, w 1927 na placu przed katedrą wileńską, koronowano obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej. To jeden z najbardziej znanych i ważnych wizerunków w tradycji religijnej Polaków. Czym był na owe trudne czasy społeczne i polityczne gest koronacji obrazu Madonny Ostrobramskiej i jak odczytujemy go dzisiaj?
rozwiń zwiń