Historia

Henryk Sucharski. Dowódca bohaterów z Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2023 06:00
Major Henryk Sucharski, dowódca obrony Westerplatte we wrześniu 1939 roku, zmarł 30 sierpnia 1946 roku.
Kapitulacja Westerplatte, na zdjęciu Henryk Sucharski i Friedrich Eberhardt. W uznaniu bohaterstwa i niezłomnego ducha załogi Westerplatte, dowództwo niemieckie pozwoliło majorowi Henrykowi Sucharskiemu odejść do niewoli z szablą przy boku.  7 września 1939
Kapitulacja Westerplatte, na zdjęciu Henryk Sucharski i Friedrich Eberhardt. W uznaniu bohaterstwa i niezłomnego ducha załogi Westerplatte, dowództwo niemieckie pozwoliło majorowi Henrykowi Sucharskiemu odejść do niewoli z szablą przy boku. 7 września 1939Foto: Wikipedia/domena publiczna

Od CK Armii do Wojska Polskiego

Henryk Sucharski urodził się w Gręboszowie w rodzinie wiejskiego szewca. Uczęszczał do II Cesarsko-Królewskiego Gimnazjum w Tarnowie. Jako dziewiętnastolatek rozpoczął w 1917 r. służbę w Batalionie Zapasowym 32. Pułku Strzelców w Bochni CK Armii. 17 listopada zdał - już jako wojskowy - tzw. maturę wojenną. Jako kadet-aspirant trafił w maju 1918 roku do 9. Kompanii 32. Pułku Strzelców, która walczyła na froncie włoskim, jednak jego frontowa kariera została szybko przerwana – chory na malarię trafił do szpitala w Sanstino, a następnie do szpitala garnizonowego w Styrii.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Sucharski został powołany do wojska i w stopniu kaprala wcielony do 16. Pułku Piechoty Wojska Polskiego w Tarnowie. Walczył na froncie litewsko-białoruskim w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Już na froncie został podchorążym, a następnie podporucznikiem. Ochotniczo zgłosił się do 6. Dywizji Piechoty, gdzie dowodził kompanią w batalionie szturmowym.

Został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. W roku 1921 wstąpił do służby zawodowej. W 1937 roku został dowódcą w Szkole Oficerskiej w Brześciu nad Bugiem. Rok później - już w stopniu majora - otrzymał przeniesienie na funkcję komendanta Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

1 września 1939 o godz. 4.45 placówka stała się jednym z pierwszych celów niemieckich. Atak na Westerplatte uważa się za symboliczny początek  II wojny światowej. Załoga - mimo przeważających sił wroga - broniła się do 7 września, chociaż Niemcy zakładali, że zajęcie Westerplatte zajmie im 15 minut.


Posłuchaj
04:41 Westerplatte - o pierwszych godzinach walki opowadają obrońcy.mp3 Posłuchaj, co o pierwszych godzinach walki opowiadają obrońcy Westerplatte (Archiwum Polskiego Radia).

 

Niemcy docenili bohaterstwo obrońców, traktując ich z honorami wojskowymi, a idącym do niewoli oficerom pozwolili zachować szable. Sucharski po przesłuchaniach trafił do obozu jenieckiego w Stablack. Potem był wielokrotnie przenoszony, aż trafił do Oflagu II D Gross-Born. Po wyzwoleniu przez oddziały brytyjskie w 1945 roku wszedł w skład II Korpusu Polskiego we Włoszech.

Już po zakończeniu wojny został dowódcą 6. Batalionu Strzelców Karpackich. Uczestniczył wówczas również w kursie dowódców oddziałów w Polskiej Szkole Taktycznej. W sierpniu 1946 roku Henryk Sucharski trafił do brytyjskiego szpitala wojskowego w Neapolu, gdzie 30 sierpnia zmarł w wyniku zapalenia otrzewnej. Jego pogrzeb odbył się 1 września na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Casamassima we Włoszech.

Posłuchaj, co Melchior Wańkowicz opowiada o pierwszym przypadkowym spotkaniu po wojnie z majorem Sucharskim.

Posłuchaj
01:03 Melchior Wańkowicz o szachach z Sucharskim.mp3 Melchior Wańkowicz opowiada o przypadkowym spotkaniu przy szachach z mjr Henrykiem Sucharskim.

 

W wyniku tego spotkania odkryty został nie tylko dziennik bohaterskiej obrony Westerplatte, który dzień po dniu prowadził major Henryk Sucharski, ale i Melchior Wańkowicz w książce "Westerplatte" utrwalił męstwo obrońców Wybrzeża.

Wrzesień 1939 - zobacz serwis specjalny

Kontrowersyjny bohater

W 1971 roku ekshumowano szczątki Sucharskiego i przeniesiono do Polski. 1 września urnę z jego prochami uroczyście pochowano na Westerplatte.

Przez lata był pośmiertnie honorowany jako dowódca bohaterskiej obrony Westerplatte. Po pewnym czasie jednak pojawiły się głosy twierdzące, że składnicą przez większość czasu w rzeczywistości dowodził zastępca Sucharskiego - kpt. Franciszek Dąbrowski, a sam major po załamaniu nerwowym miał namawiać do kapitulacji już 2 września. Część historyków ocenia także, że Sucharski był promowany przez władze komunistyczne w związku ze swoim wiejskim pochodzeniem. Kontrowersje są, ale fakt, że żaden z byłych podwładnych majora Sucharskiego nie deprecjonował roli i bohaterstwa byłego dowódcy, daje do myślenia.

im

Czytaj także

"Schleswig-Holstein" z "przyjacielską" wizytą w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2023 05:45
Oficjalnie przybył po to, by jego załoga mogła złożyć hołd poległym w sierpniu 1914 roku marynarzom zatopionego krążownika "Magdeburg", pochowanym na cmentarzu w Gdańsku. 25 sierpnia 1939 pancernik "Schleswig-Holstein" zawinął do Zatoki Gdańskiej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ignacy Skowron – ostatni obrońca Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 06:01
Westerplatte to symbol bohaterskiej i nierównej walki Polski z hitlerowskim agresorem we wrześniu 1939 roku. Polska placówka broniła się siedem dni, zamiast przewidzianych w rozkazach dwunastu godzin. Posłuchaj wspomnień najdłużej żyjącego obrońcy Westerplatte.
rozwiń zwiń