X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Władysław Gomułka – naiwniak czy fanatyk

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 07:00
21 października 1956 Władysław Gomułka został I sekretarzem KC PZPR, zastępując na tym stanowisku Edwarda Ochaba.
Audio
  • Życiorys Władysława Gomułki w archiwalnej audycji Andrzeja Sowy z 1996 roku z cyklu "na historycznej wokandzie”.
  • Jakim człowiekiem był prywatnie towarzysz Wiesław - opowiada prof. Paweł Wieczorkiewicz.

- Był Gomułka politykiem, któremu historia i współcześni pamiętają wiele, a wybaczyć mu nie mogą przede wszystkim końcówki jego rządów, fatalnego grudnia 1970 roku. Podniesienie cen przed świętami Bożego Narodzenia świadczyło o kompletnym braku realizmu – mówił dr Janusz Osica. – Niestety dodatkowo był tym, który zdecydował się na użycie siły przeciwko protestującym, zdecydował się na strzelanie i krew.
Historycy uważają, że życiorysu Gomułki z ostatnich miesięcy rządów nie można odrywać od lat wcześniejszych.
- Dorastał jako człowiek lewicy w warunkach bardzo ciężkich. Zaczynał od sympatii dla Polskiej Partii Socjalistycznej. Wywodził się ze środowiska chłopskiego, sam był zwykłym robotnikiem fizycznym. W szeregi partii komunistycznej trafił dopiero w roku zamachu majowego, czyli w 1926 – mówił dr Jan Sałkowski.
Za działalność w strukturach komunistów Gomułka trafił na dwa lata do więzienia, między 1932 a 34 rokiem. Później odbywał szkolenie w Moskwie i znowu spędził ponad dwa lata w więzieniu. W 1943 roku Gomułka został sekretarzem generalnym partii komunistycznej w Polsce.
-  Tutaj zaczyna się jego największa karta życiowa, a jednocześnie jeden z największych dramatów – mówi dr Jan Sałkowski. – Gomułka nie chciał narzucać Polsce stalinowskiego sposobu rządzenia, widział potrzebę elastycznego wprowadzania nowego ustroju.
Był człowiekiem, który chciał tworzyć polski socjalizm, a nie jak wtedy mówiono socjalizm "przez ruską kalkę”.

– Gomułka miał złudzenia, że uda się utworzyć samodzielną i niezależną komunistyczną Polskę – uważa dr Janusz Osica. – Od początku wykazywał się ideowością na pograniczu fanatyzmu, był święcie przekonany, że miał rację. I to doprowadziło go później do tragedii.
Według historyka negatywna ocena Gomułki dotyczy tylko ostatnich lat jego życia. Gdyby umarł pod koniec 1956 roku, bez wątpienia zasłużyłby na miano jednego z najwybitniejszych Polaków XX wieku. Pod koniec lat 60.-tych, kiedy atakował inteligencję, doprowadził do wydarzeń z marca 1968 roku i użycia milicji i wojska do zbrojnego spacyfikowania protestów na Wybrzeżu, zasłużył się narodowi fatalnie, zepchnął Polskę w beznadzieję małej stabilizacji i w "dyktaturę ciemniaków”.

Posłuchaj archiwalnych dźwięków zgromadzonych w serwisie marzec68.polskieradio.pl oraz zobacz serwis poświęcony Januszowi Szpotańskiemu, który za krytykę rządów Gomułki trafił do więzienia.

Posłuchaj życiorysu Władysława Gomułki w archiwalnej audycji Andrzeja Sowy z 1996 roku z cyklu "Na historycznej wokandzie”. W roli oskarżyciela głos zabrał  dr Janusz Osica, a obrońca był dr Jan Sałkowski.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Janusz Szpotański - siła ironii i drwiny

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2012 06:00
Człowiek niezwykłego intelektu i odwagi. "Komunistycznej władzy, odpowiedzialnej za degenerację polskiej rzeczywistości, rzucił w twarz to, co się jej należało – wyzwisko" – pisał o Szpocie Antoni Libera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apeluję! Pomóżcie władzy ludowej! – wzywał Gomułka po powrocie z Moskwy

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 07:00
- Kochamy was za to, że jesteście odważni. Nikogo tak nie witaliśmy jak Was, towarzyszu Wiesławie – odpowiadali ludzie zebrani tłumnie na stacji dworca w Terespolu w listopadzie 1956 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Szpotański - dla przyjaciół Szpot

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 05:50
- Gomułka nazwał mnie w swoim słynnym przemówieniu w marcu 1968 roku człowiekiem o mentalności alfonsa, ziejącym sadystycznym jadem na partię i rząd - mówił Janusz Szpotański w wywiadzie dla radia BBC.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Szpotański - mistrz wyrafinowanych satyr

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 06:05
- Gomułka nazwał mnie w swoim słynnym przemówieniu w marcu 1968 roku "człowiekiem o mentalności alfonsa, ziejącym sadystycznym jadem na partię i rząd" - mówił Janusz Szpotański w wywiadzie dla radia BBC. Miesiąc wcześniej, 6 lutego  otrzymał wyrok 3 lat więzienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Libacja ku czci zwycięstwa Izraela, czyli Gomułka oburzony

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2013 15:00
W czerwcu 1967 w redakcji popularnego tygodnika "Przyjaciółka" została zorganizowana "koleżeńska wódka z kanapkami". To niewinne spotkanie zostało uznane przez najwyższe władze PZPR za gorszącą libację syjonistek…
rozwiń zwiń