X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Namiestnik Moskwy, towarzysz Bolesław Bierut

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 07:00
- Z łaski Józefa Stalina zostaliście wielkorządcą moskiewskim w Polsce, przedłużyliście tradycje namiestników carskiej Rosji w Warszawie – mówił o Bolesławie Bierucie zbiegły funkcjonariusz bezpieki, ppłk Józef Światło.
Audio
  • "Bierut a władza na Kremlu" - rewelacje funkcjonariusza bezpieki ppłk. Józefa Światły emitowane na antenie Rozgłośni Polskiej RWE w 1955 r. w cyklu "Za kulisami bezpieki i partii"
Prezydent RP Bolesław Bierut, 3 lipca 1949.  Wikimedia Commonsdp. Źr.: Sześcioletni plan odbudowy Warszawy, Warszawa 1950, Książka i Wiedza. Autor: Dąbrowiecki Stanisław, Agencja Fotograficzna - Film Polski
Prezydent RP Bolesław Bierut, 3 lipca 1949. Wikimedia Commons/dp. Źr.: "Sześcioletni plan odbudowy Warszawy", Warszawa 1950, Książka i Wiedza. Autor: Dąbrowiecki Stanisław, Agencja Fotograficzna - Film Polski

21 grudnia 1948 Bolesław Bierut został wybrany I Sekretarzem KC PZPR.

Prezydent

5 lutego 1947 Bolesław Bierut został wybrany przez Sejm Ustawodawczy, ukonstytuowany w wyniku sfałszowanych wyborów, na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Wcześniej, 28 czerwca 1945, powołany został w Polsce Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej. Dominującą rolę odgrywali w nim przedstawiciele ugrupowań komunistycznych i lewicowych. Kilka miesięcy później, w grudniu odbył się I Zjazd Polskiej Partii Robotniczej, na czele której stał wówczas Władysław Gomułka. Bolesław Bierut wszedł do Biura Politycznego KC PPR jako tajny członek. Przedstawiano go jako bezpartyjnego szefa Krajowej Rady Narodowej, powstałej w noc sylwestrową 1 stycznia 1944. Tymczasem Bierut ściśle współpracował z wywiadem sowieckim i pilnie stał na straży interesów Moskwy.

- Za życia Józefa Stalina wygłaszaliście na jego cześć najbardziej wiernopoddańcze hymny, jakich nie śpiewano nawet na cześć carów rosyjskich – opisywał prawdziwe oblicze Bieruta ppłk Józef Światło na antenie Rozgłośni Polskiej RWE w cyklu "Za kulisami bezpieki i partii".

Antagonista Gomułki

Po wyborze na Prezydenta RP Bierut szybko zabrał się za porządki w partii. Stojący na czele PPR, Władysław Gomułka niechętnie odnosił się do planów kolektywizacji polskiej wsi. Był też przeciwny sankcjom wobec przywódcy Komunistycznej Partii Jugosławii marszałkowi Josipowi Broz ”Tito”, z którym Stalin zerwał w 1948 r. stosunki.

Podczas wizyty na Kremlu w Moskwie 15 sierpnia 1948 Bierut uzyskał zgodę na pozbycie się z szeregów partii Władysława Gomułki. Tow. Wiesław ustąpił po burzliwych obradach plenum KC PPR, 31 sierpnia. Kilka dni później, 3 września 1948 Bolesław Bierut został także nowym sekretarzem generalnym Polskiej Partii Robotniczej.
Wejdź na "moje.polskieradio.pl">>>

bs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

22 lipca 1944 – prawda o kłamstwie władzy ludowej

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 05:45
- Manifest Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego to świadectwo epoki, świadectwo przejmowania władzy państwowej w Polsce przez siły zależne od Związku Radzieckiego - powiedział historyk, prof. Wojciech Roszkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siostry zakonne miały trafić do obozów pracy - taki był cel akcji "X-2"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 06:07
Cała akcja była ukrywana. Przygotowania do jej przeprowadzenia objęte były ścisłą tajemnicą. Nadano jej kryptonim "X-2".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zidentyfikowano kolejne ofiary komunistycznego reżimu. Rodziny: nie myśleliśmy, że dożyjemy takiej chwili

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 21:18
W czwartek IPN podał nazwiska dziewięciu kolejnych ofiar reżimu komunistycznego wydobytych z kwatery "Ł" na Powązkach. Rodziny nie kryły wzruszenia.
rozwiń zwiń