Historia

Z wielkiej potęgi Kartaginy pozostała garstka kamieni

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 07:00
Ruiny Kartaginy znajdują się ok. 18 km na północny wschód od Tunisu pośród zielonych ogrodów i luksusowych rezydencji. To tu zaczęła się historia miasta, które powstało blisko 3 tys. lat temu.
Audio
  • Kartagina i inne zabytki Tunezji - aud. Małgorzaty Kandefer z cyklu "Szlakiem miejsc niezwykłych" (21.08.1997)
Tunezja. Ruiny term Antonina Piusa w Kartaginie. Wikimedia Commonsdp
Tunezja. Ruiny term Antonina Piusa w Kartaginie. Wikimedia Commons/dp Foto: BishkekRocks

Legenda przypisuje powstanie Kartaginy Dydonie, siostrze króla Tyru – Pigmaliona. Kiedy ten, dla zdobycia skarbu zabił jej męża, ona wraz z dziećmi uciekła do Afryki Północnej. Tamtejszy wódz, Labus zgodził się dać jej tylko tyle ziemi, ile zmieści się pod wołową skórą. Sprytna kobieta pocięła skórę na cienkie paski, a powiązawszy je, zdołała opasać całe wzgórze Byrsa. Tam założyła Kartaginę.

Ruiny
Ruiny Kartaginy. Wikimedia Commons/cc. Fot.: BishkeRocks

Fenickie początki
Tyle legenda. Badacze odkryli, że Kartagina została założona w 814 r. p.n.e. przez Fenicjan z Tyru. Od początku była bardzo ważnym ośrodkiem handlowym i politycznym. Szczyt potęgi to miasto-państwo przeżywało w III stuleciu p.n.e. W tym samym wieku wdała się w serię wojen z Rzymem, które zakończyły się zagładą miasta w 146 p.n.e. w czasie trzeciej wojny punickiej. Po kilkudziesięciu latach Kartagina odrodziła się jako rzymska kolonia. Prowincja rzymska "Africa" (ze stolicą w Kartaginie) stała się spichlerzem Rzymu i przeżywała kolejny okres rozkwitu aż do upadku Cesarstwa.
Na przestrzeni dziejów miasto przechodziło z rąk do rąk. Po Rzymianach nastały rządy Bizantyńczyków. W 439 r. Kartaginę zdobyli Wandalowie, którzy dziesięć lat wcześniej pojawili się w północnej Afryce, i uczynili ją swą stolicą. W 534 r. została odbita przez bizantyjskie wojska Belizariusza.
W VII w. pojawili się na tych terenach Arabowie. W XVI w. ziemie te znalazły się w gestii Imperium Otomańskiego.


Nie tylko Kartagina
O zawiłych losach miasta opowiadał w audycji z cyklu ”Szlakiem miejsc niezwykłych” , nadanej w 1997 r., architekt Tadeusz Barucki . Gość Małgorzaty Kandefer mówił też o innych zabytkach, które warto, będąc w Tunezji odwiedzić.

Tunezja,
Tunezja, Dougga. Amfiteatr z czasów rzymskich. Wikimedia Commons/cc. Fot.: Bernard Gagnon

Tadeusz Barucki przypomniał historię stolicy kalifatu – Kairuan, które stało się bazą ekspansji islamu. Mówił, że warto wybrać się do Al-Dżamm, gdzie można obejrzeć potężny amfiteatr rzymski z III w. n.e., który w 1979 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
- Budowla w kształcie Koloseum była jednym z największych amfiteatrów, jakie kiedykolwiek zbudowali Rzymianie – słyszymy w audycji. – Mogło w nim zasiąść 30 tys. widzów.
Matmata
Gość Małgorzaty Kandefer zachęcał też słuchaczy do odwiedzenia niezwykłej wioski Berberów o nazwie Matmata. - To jest wioska, ale jak się na ten teren przychodzi - mówił Tadeusz Barucki – właściwie nie widać nic, ponieważ każde domostwo jest jak gdyby kraterem okrągłym, wydłubanym w ziemi.

 

Matmata,
Matmata, Tunezja. Dom jaskiniowy. Wikimedia Commons/cc. Fot.: China Crisis

Wchodzi się do tego krateru specjalnym tunelem. W środku, w ścianach są wydłubane wejścia do różnych pomieszczeń, zarówno mieszkalnych jak i gospodarczych. Taki styl znakomicie sprawdza się w tamtejszych warunkach klimatycznych, w ciągu dniach w tych pomieszczeniach jest chłodno, w nocy, gdy temperatura spada – ściany oddają ciepło.
Tunezja, Kartagina, historia i architektura - zapraszamy na dźwiękową wyprawę ”Szlakiem miejsc niezwykłych”.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak