X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Prof. Stefan Kieniewicz: Świadomość historii pozwala na przetrwanie narodu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 07:00
– Nie ma narodu w Europie, który nie pielęgnowałby swojej własnej świadomości historycznej. To jest część składowa świadomości narodowej – mówił prof. Stefan Kieniewicz w wywiadzie udzielonym BBC.
Audio
  • Patriotyzm i historia - wywiad z prof. Stefanem Kieniewiczem, Londyn, BBC, 16.06.1981 r.
  • Powstanie listopadowe to najefektowniejszy nasz zryw niepodległościowy. Dlaczego powstanie upadło? Tego pytania historycy nie rozstrzygnęli do dziś. Spotkanie z prof. Stefanem Kieniewiczem, cz. 1. (PR, 1980)
  • W każdym Polaku romantyk nieustannie spiera się ze sceptykiem i realistą. Raz jedna raz druga postawa bierze u nas górę. Spotkanie z prof. Stefanem Kieniewiczem, cz.3 (PR, 1980)
Obraz Dietrcha Montena (1799-1843) pt. Finis Poloniae 1831
Obraz Dietrcha Montena (1799-1843) pt. "Finis Poloniae 1831"Foto: Wikipedia Commons

20 września przypada 107. rocznica urodzin Stefana Kieniewicza – jedego z najwybitniejszych historyków zajmujących się dziejami Polski okresu rozbiorów - nie tylko w ich wymiarze politycznym, ale także społecznym i gospodarczym. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk, uznany za najlepszego znawcę powstania styczniowego. Żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego.

– W XIX wieku w czasie rozbiorów poczucie świadomości narodowej było największym i najcenniejszym orężem podtrzymywania i rozkrzewiania tej świadomości w kolejnych pokoleniach.  Stąd ten kult przeszłości był specyficzny – heroizujący, przedstawiający przyszłość w sposób niezwykły i wspaniały - wyjaśniał prof. Kieniewicz.

Znakomity historyk mówił też, w jaki sposób można czerpać z historii. – Wydobywamy z przeszłości m.in. krzywdy, które naród poniósł, niechęci czy nienawiść do innych narodów. A z drugiej daje to poczucie, że tyle przeżyliśmy, a wciąż istniejemy, co daje ufność w przeszłość i przyszłość – uważa prof. Kieniewicz.

Według historyka – jeżeli kultywowanie przeszłości będzie odbywało się tylko w pielęgnowaniu poczucia krzywdy, nienawiści, czy poczucia wyższości, to może stać się trucizną dla narodu.

– Budowanie świadomości narodowej powinno być oparte na konkretnej wiedzy historycznej, a nie na przesądach, mitach, legendach. I tę wiedzę my historycy musimy społeczeństwu rzetelnie dostarczać – podkreślił prof. Kieniewicz.

Posłuchaj wywiadu, w którym prof. Kieniewicz mówił, jaką rolę odegrała historyczna świadomość narodowa Polaków w latach powojennych i współczesnych. Ile w kultywowaniu tradycji historycznej jest prawdy, a ile zmyślenia?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak