Historia

Prof. Stefan Kieniewicz: Świadomość historii pozwala na przetrwanie narodu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 07:00
– Nie ma narodu w Europie, który nie pielęgnowałby swojej własnej świadomości historycznej. To jest część składowa świadomości narodowej – mówił prof. Stefan Kieniewicz w wywiadzie udzielonym BBC.
Audio
  • Patriotyzm i historia - wywiad z prof. Stefanem Kieniewiczem, Londyn, BBC, 16.06.1981 r.
  • Powstanie listopadowe to najefektowniejszy nasz zryw niepodległościowy. Dlaczego powstanie upadło? Tego pytania historycy nie rozstrzygnęli do dziś. Spotkanie z prof. Stefanem Kieniewiczem, cz. 1. (PR, 1980)
  • W każdym Polaku romantyk nieustannie spiera się ze sceptykiem i realistą. Raz jedna raz druga postawa bierze u nas górę. Spotkanie z prof. Stefanem Kieniewiczem, cz.3 (PR, 1980)
Obraz Dietrcha Montena (1799-1843) pt. Finis Poloniae 1831
Obraz Dietrcha Montena (1799-1843) pt. "Finis Poloniae 1831"Foto: Wikipedia Commons

20 września przypada 107. rocznica urodzin Stefana Kieniewicza – jedego z najwybitniejszych historyków zajmujących się dziejami Polski okresu rozbiorów - nie tylko w ich wymiarze politycznym, ale także społecznym i gospodarczym. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk, uznany za najlepszego znawcę powstania styczniowego. Żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego.

– W XIX wieku w czasie rozbiorów poczucie świadomości narodowej było największym i najcenniejszym orężem podtrzymywania i rozkrzewiania tej świadomości w kolejnych pokoleniach.  Stąd ten kult przeszłości był specyficzny – heroizujący, przedstawiający przyszłość w sposób niezwykły i wspaniały - wyjaśniał prof. Kieniewicz.

Znakomity historyk mówił też, w jaki sposób można czerpać z historii. – Wydobywamy z przeszłości m.in. krzywdy, które naród poniósł, niechęci czy nienawiść do innych narodów. A z drugiej daje to poczucie, że tyle przeżyliśmy, a wciąż istniejemy, co daje ufność w przeszłość i przyszłość – uważa prof. Kieniewicz.

Według historyka – jeżeli kultywowanie przeszłości będzie odbywało się tylko w pielęgnowaniu poczucia krzywdy, nienawiści, czy poczucia wyższości, to może stać się trucizną dla narodu.

– Budowanie świadomości narodowej powinno być oparte na konkretnej wiedzy historycznej, a nie na przesądach, mitach, legendach. I tę wiedzę my historycy musimy społeczeństwu rzetelnie dostarczać – podkreślił prof. Kieniewicz.

Posłuchaj wywiadu, w którym prof. Kieniewicz mówił, jaką rolę odegrała historyczna świadomość narodowa Polaków w latach powojennych i współczesnych. Ile w kultywowaniu tradycji historycznej jest prawdy, a ile zmyślenia?