Historia

Wiktoria Hanowerska - babcia Europy

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 06:00
Jej potomkowie zasiadali na tronach Rosji, Prus, Bułgarii, Grecji, Rumunii, Hiszpanii, Jugosławii, Norwegii i Szwecji.
Audio
  • Królowa Wiktoria - audycja Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego" (23.06.2012)
Królowa Wiktoria i książę Albert z dziećmi, Franz Xaver Winterhalter. fot.: wikipediadp
Królowa Wiktoria i książę Albert z dziećmi, Franz Xaver Winterhalter. fot.: wikipedia/dp

Jako królowa, Wiktoria prześcignęła swojego dziadka Jerzego II Hanowerskiego i stała się najdłużej panującym brytyjskim monarchą. Na tronie zasiadała przez 63 lata, do śmierci - 22 stycznia 1901. Nad jej imperium, dzięki olbrzymim terytorialnie koloniom, słońce nigdy nie zachodziło.

Mała wielka królowa

Wiktoria Hanowerska urodziła się 24 maja 1819. Zaledwie 18 lat później zasiadła na tronie brytyjskim.

"Biedna mała królowa! Jest w wieku, w którym dziewczynka potrafi zaledwie wybrać kapelusz, a oto stawia jej się zadania, przed którymi cofnąłby się archanioł..." - pisał o nowej władczyni Thomas Carlyle.
W momencie kiedy Wiktoria zasiadała na tronie, Wielka Brytania była pogrążona w trwającym od dziesięcioleci kryzysie dynastycznym. – Rodzina królewska była bardzo niepopularna, więc ta nowa osoba na tronie, osiemnastoletnia dziewczyna, budziła różne emocje – mówiła dr Dorota Babilas z Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książki "Wiktoria znaczy zwycięstwo. Kulturowe oblicza królowej".
"Jestem bardzo młoda i może niedoświadczona w wielu sprawach” – zapisała w swoim dzienniku Wiktoria. Często mawiała "jesteśmy dość niscy jak na królową”. Ta mała wielka królowa, jak ją nazywano, miała 144 cm wzrostu i ważyła 82 kilogramy.
Babcia europejskich władców
Kiedy nowa Wiktoria wstępowała na tron, widziano w jej osobie szansę na odrodzenie, przede wszystkim odnowę moralną na dworze królewskim, ponieważ bezpośredni jej poprzednicy zyskali sobie miano "niegodziwych stryjów”. Zasłużyli sobie na to określenie m.in. ze względu na swoją liberalną moralność i rozrzutność. Wszyscy uważali, że ta skromnie wychowana królowa będzie lepszą monarchinią dla kraju.
W wieku 20 lat w 1840 poślubiła księcia Alberta z dynastii Sachsen-Coburg-Gotha. Urodziła mu dziewięcioro dzieci. – Nie lubiła dzieci, bo odrywały ją od męża. Ciąża była dla niej ciemną stroną małżeństwa – mówił prof. Mariusz Misztal, autor książki "Królowa Wiktoria". Dzisiaj mówi się, że Wiktoria była babką Europy. Jej wnuki oraz prawnuki zasiadały na tronach Wielkiej Brytanii, Szwecji, Hiszpanii, Belgii.
Epoka wiktoriańska
Okres jej długiego panowania, który nazwano erą  wiktoriańską, był dobrym czasem dla brytyjskiego imperium. Kolonizowano coraz to nowe terytoria, w gospodarce odnotowano silny wzrost, a system demokratyczny się umacniał (królowa w sprawach państwowych, zawsze brała pod uwagę wolę większości w parlamencie).
– Tak naprawdę Wiktoria miała bardzo ograniczony wpływ na realne decyzje polityczne. Mówiono, że wręcz przeszkadzała w rządzeniu, bo wymagała niekończących się objaśnień, dodatków do dokumentów, które tylko opóźniały proces decyzyjny – wyjaśniał prof. Mariusz Misztal.
Pozycja i popularność monarchii  znacznie wzrosła za rządów Wiktorii. Kolejne okrągłe rocznice jej panowania w1887 i 1897 roku stały się okazją do demonstracji potęgi imperium brytyjskiego.
Epoka wiktoriańska kojarzy się z wieloma ograniczeniami życia społecznego o charakterze moralnym, głównie ze względu na ukochanego męża Wiktorii księcia Alberta, który był surowy i pryncypialny, a nie przez Wiktorię, która była całkowicie inna. Królowa była wybuchowa, kochliwa, namiętna, o ognistym temperamencie. Dla jej męża ważne było stosowne zachowanie, nienaganne maniery, poczucie obowiązku, oszczędności, bezwarunkowa akceptację ciężkiej pracy i ani słowa o intymnym życiu w rodzinie.
Pamiętniki angielskiej królowej
Po śmierci królowej, która miała miejsce w 1901 roku, jej córka Beatrycze ocenzurowała pamiętniki matki, bezpowrotnie niszcząc wspomnienia, w których najprawdopodobniej było to, co stawiało ich autorkę w nie najlepszym świetle.
Z okazji 60-lecia panowania Elżbiety II, które przypadło na 2012 rok, sfotografowano wszystkie zachowane zapiski z pamiętników królowej Wiktorii i opublikowano w Internecie.

mk

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Wielka Brytania
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Winston Churchill: nietuzinkowy i kontrowersyjny

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 06:03
- To taki typ przywódcy, który był do zaakceptowania w momencie kryzysu, natomiast potem ten stopień akceptacji wyraźnie malał – mówił historyk Michał Leśniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronacja Elżbiety II – wyjątkowa chwila w historii Anglii

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 06:00
– Młoda władczyni jest nie tylko uosobieniem majestatu. Ucieleśnia także wyobrażenia o królowej z bajki – tak o Elżbiecie II Windsor w dniu jej koronacji w Opactwie Westminster, 2 czerwca 1953 roku, mówił relacjonujący uroczystość korespondent Radia Wolna Europa, Tadeusz Nowakowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

George Curzon - drugi po królowej Wiktorii

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2015 07:00
Lord George Curzon - brytyjski mąż stanu i dyplomata, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, wicekról Indii. Wybitny mówca. Prywatnie snob, skąpiec, surowy pan, rozstawiający po kątach służbę. W historii Polski kojarzony jest z tzw. linią Curzona, czyli wyznaczeniem polskich wschodnich granic w 1919 roku, które po II wojnie światowej przypieczętował pakt Ribentropp-Mołotow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Windsorowie – "Royal baby" z niemieckimi korzeniami

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 07:00
W żyłach najsłynniejszej rodziny królewskiej płynie nie tylko błękitna, ale i niemiecka krew. Windsorów i Mountbattenów wiele łączy z naszymi zachodnimi sąsiadami.
rozwiń zwiń