Historia

Chiny Ludowe z twarzą Mao Zedonga

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 06:05
1 października 1949 przy Bramie Niebiańskiego Spokoju w centrum Pekinu Mao Zedong ogłosił powstanie Chińskiej Republiki Ludowej.
Audio
  • Twórca chińskiego komunizmu Mao Zedong - audycja z cyklu "Postaci XX wieku", 1999 r.
Mao Zedong
Mao ZedongFoto: Wikimedia Commons

Mao Zedong proponował komunizm dogmatyczny, utopijno-chłopski. Chciał wychować nowego człowieka. Wszystkich zwykłych zjadaczy chleba chciał przerobić w aniołów. Hymn narodowy na wiele lat zastąpiono pieśnią "od wschodu wstaje słońce, w Chinach pojawia się Mao Zedong”. Przywódca otoczony był niemal boską czcią.

Przez blisko 25 lat jego myśli zebrane w tzw. czerwonej książeczce były katechizmem Chińczyków. Jego słowa wyznaczały cele, a jego wola kierowała poczynaniami 600-milionowego narodu.

W końcu lat 20. był jednym z założycieli Komunistycznej Partii Chin. - Na początku był 13 osób, wśród nich Mao, który swym chłopskim pochodzeniem dekorował grupę założycieli - mówił gość audycji "Postaci XX wieku" doc. dr Krzysztof Gawlikowski, dyrektor Centrum Badań Azji Wschodniej w Instytucie Polskiej Akademii Nauk.

Posłuchaj, co wpłynęło na poglądy Mao Zedong.

Legendę Mao Zedong stworzył tzw. długi marsz. – Jest to bardziej mit niż realia, ale prawdą jest, że w czasie długiego marszu Mao przejął kierownictwo nad partią – mówił dr Gawlikowski.
Długi marsz zaczął się w 1934 r. i trwał dwa lata. Trudność tego marszu polegała nie na przejściu kilku tysięcy kilometrów, ale na wyjątkowo trudnych górskich szlakach.

- Mao nie specjalnie przejmował się klasykami marksizmu-leninizmu. Zajmował się dostosowywaniem komunizmu do warunków chińskich – stwierdził dr Krzysztof Gawlikowski. – Był mistrzem intryg, gier, myślenia strategicznego. Miał wyczucie nastrojów społecznych. Był jednym z nielicznych przywódców światowych, który umiał wystawić do wiatru samego Stalina – mówił historyk.

Posłuchaj audycji i dowiedz się, jaki konflikt ze Stalinem miał Mao Zedong i na jakich politycznych warunkach przyjął ofertę Stalina i zgodził się być promotorem i liderem komunizmu w Azji.

- W końcu lat 50. Mao zaczął krytykować sowiecki model komunizmu i lansować model chiński – mówił dr Gawlikowski.

Posłuchaj o wymyślonym przez Mao Zedonga "wielkim skoku” gospodarki chińskiej oraz o komunach ludowych, które były próbą zaprowadzenia komunizmu koszarowego i dowiedz się, dlaczego te pomysły doprowadziły Chiny do wielkiego kryzysu - klęski głodu.

- Trzeba pamiętać, że Mao miał ogromne poparcie społeczne, ponieważ w Chinach jest tradycja posłuszeństwa wobec władzy. Jednocześnie był on wielkim nieszczęściem ludu chińskiego – wyjaśniał dr Gawlikowski.

W połowie lat 60. Mao rozpoczyna wielką proletariacką rewolucję kulturalną. Była to próba wyeliminowania jego politycznych rywali i wprowadzenia w życie własnych koncepcji ideologicznych (maoizmu). Chociaż oficjalnie została zakończona przez Mao w 1969 roku, faktycznie trwała do chwili aresztowania tzw. bandy czworga w 1976 roku.

- W tej kampanii był element zwalczania ludzi krytykujących Mao, którzy chcieli realizować komunizm bardziej liberalny, podczas gdy Mao proponował komunizm dogmatyczny, taki utopijno-chłopski. Rewolucja kulturalna miała stworzyć nowy model państwa, nową kulturę - wyjaśniał gość audycji.

Posłuchaj, dlaczego Chiny były wtedy na granicy wojny domowej i czy Mao był zwycięzcą rewolucji kulturalnej, kim byli ludzie z tzw. bandy czworga i jak potoczyły się ich losy.
Do dziś Komunistyczna Partia Chin z ponad 75 milionami członków jest największą partią polityczną na świecie.

Zobacz więcej na temat: Chiny HISTORIA komunizm
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chiny: początek rozliczania zbrodni Rewolucji Kulturalnej?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 15:28
W Państwie Środka trwa proces osiemdziesięciolatka, który dopuścił się morderstwa w mrocznych latach Rewolucji Kulturalnej. Dla Chińczyków to jeden z tematów tabu, bo nie ma rodziny, której nie dosięgłoby szaleństwo tego okresu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antychińskie powstanie w Tybecie

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2013 06:00
Według szacunków tybetańskiego rządu na uchodźstwie, podczas walk powstańczych w 1959 roku zginęło blisko 86 tysięcy Tybetańczyków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wnuczce Mao Zedonga wypada być milionerką?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 09:06
Po tym, jak opublikowano listę 500 najbogatszych Chińczyków, na której Kong Dongmei zajmuje 242. miejsce, w kraju rozgorzała dyskusja.
rozwiń zwiń