Historia

Program II nadaje! - ważny moment w historii Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 05:44
"Bez przerw, od świtu do nocy pracują radiostacje w nowym programie" - tak "Życie Warszawy" informowało czytelników o uruchomieniu drugiego ogólnopolskiego programu Polskiego Radia. Był 3 października 1949 roku.
Stanowisko spikerskie Polskiego Radia
Stanowisko spikerskie Polskiego RadiaFoto: Archiwum Polskiego Radia – tygodnik „Radio i Świat”, 1948.

Rok 1949 był przełomowy dla Polskiego Radia. 22 lipca została oddana do użytku rozgłośnia radiowa przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7. Kilka miesięcy później, 3 października uruchomiono drugi ogólnopolski program. O tych ważnych w historii Polskiego Radia wydarzeniach opowiedziała Maria Bobrowska w swej audycji nadanej we wrześniu 1995 roku.

Posłuchaj
30:15 II Program PR - aud. Marii Bobrowskiej.mp3 "Historia Polskiego Radia" - uruchomienie drugiego ogólnopolskiego programu PR w 1949 roku. Wspomnienia m.in. dr. Macieja Kwiatkowskiego, Jerzego Janickiego i Witolda Kasińskiego. Aud. Marii Bobrowskiej (10.09.1995)

Powojenna odbudowa

- Po wojnie, na polskich terenach nie pozostała żadna stacja – mówiła autorka. - Wszystko trzeba było uruchamiać od nowa. Do zbombardowanych murów zwożono ukryty gdzieś, i cudem ocalały, sprzęt. Ze wszystkich stron świata wracali rozpierzchnięci ludzie.

Jednym z gości audycji był historyk radia, dr Maciej Kwiatkowski. – Ja doskonale pamiętam początki "Warszawskiej fali" – wspominał. – Później przez wiele lat należałem do zespołu jej wykonawców. Audycja powstała na fali rewolucji technicznej, jaką po roku 1949 przeżywało Polskie Radio. Oddanie do użytku rozgłośni z prawdziwego zdarzenia przy ul. Myśliwieckiej, wyposażonej w liczne magnetofony, sprawiło, że ta nowoczesna technika uskrzydliła program, zwłaszcza radiowe dziennikarstwo. Powstała moda na magazyny. W 1950 r. powstała "Muzyka i Aktualności", dwa lata później "Warszawska fala", a w roku 1955 magazyn "Z kraju i ze świata".

Nowy program, więcej audycji

Wraz z pojawieniem się nowej ogólnopolskiej anteny, znacznie poszerzyła się oferta programowa Polskiego Radia.

W tygodniku ”Radio i świat” z 3 października 1949 tak pisano o nowej propozycji dla polskich słuchaczy:
”II Program jest z natury rzeczy przeznaczony do informowania, w większym stopniu niż program centralny, o codziennych zagadnieniach życia klasy robotniczej i mas chłopskich, o ich osiągnięciach i bolączkach, o walce o usprawnienie i racjonalizację produkcji, o pochodzie wsi do nowych, wyższych form gospodarczych”.

Jak zaznaczono w artykule: ”zbyt krzykliwe utwory muzyki jazzowej miały być usunięte z obu programów”.

Bliżej słuchacza

Władze Polskiego Radia podkreślały, że wprowadzenie nowej anteny ma na celu zbliżenie audycji do człowieka. Zapowiadano, że odtąd ekipy radiowe będą częściej niż dotychczas wyjeżdżać na wieś, do fabryk i zakładów produkcyjnych. Bohaterami reportaży mieli być przodownicy pracy i racjonalizatorzy. W Programie II sporo miejsca miały zajmować występy zespołów tanecznych, ludowych i świetlicowych.
– Zasada była taka – wspominał inżynier Witold Kasiński. – Jak Jedynka emitowała audycje słowne, wtedy Program II nadawał muzykę.

Nadajnik w Raszynie

Autorka audycji poszukała w archiwach Polskiego Radia audycji z 1949 r. Przetrwało z tego czasu niewiele: oficjalne przemówienia i nagrania muzyczne. Zachowała się transmisja z uruchomienia masztu w Raszynie. Miał 335 m wysokości i był wówczas najwyższym nadajnikiem w Europie.
Archiwalne nagrania, wspomnienia radiowców i inżynierów – posłuchaj o historii II Programu Polskiego Radia.

bs

Zobacz więcej na temat: Polskie Radio HISTORIA

Czytaj także

42. rocznica śmierci Stefana Wiecheckiego. Felietony Wiecha w naszych archiwach - posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 06:00
Pierwszą nowelę, o umierającym z głodu dramaturgu, opublikował, gdy miał 12 lat. Prozaik, satyryk, dziennikarz, nazywany "Homerem warszawskiej ulicy" - Stefan Wiechecki zmarł 42 lata temu, 26 lipca 1979 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio Wrocław nadaje od 1946 roku

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 06:00
– Prace przy odbudowie zniszczonej działaniami wojennymi rozgłośni trwały od wiosny do jesieni – wspominał Jerzy Jaroszyński, inżynier pracujący przy uruchomieniu 50-kilowatowej radiostacji wrocławskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiostacja "Błyskawica" – kawałek wolnej Polski zapisany w dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 07:07
- Pracowaliśmy z duszą na ramieniu, ale to, że na falach eteru mówiło się o Polsce to była wielka satysfakcja. To była frajda, że się jest na tym skrawku niepodległej Polski po tych koszmarnych kilku latach okupacji - wspominał Jeremi Przybora, który był jednym ze spikerów radiostacji "Błyskawica".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Janicki - jak mało kto zasługuje na miano "człowieka radia"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 05:55
- Ja uważałem radio za swoją pierwszą miłość. A słuchowisko radiowe to jest ten gatunek, który sobie szczególnie upodobałem - powiedział Jerzy Janicki w jednym z wywiadów na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń