X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Edith Piaf – paryski wróbelek

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 06:00
Chropowaty, niski głos w ciele Calineczki. Prawie niewidoczna na scenie potrafiła zawładnąć uczuciami nie tylko Francuzów. Jej piosenki pamięta się nawet 50 lat po jej śmierci.
Audio
  • O życiu Edith Piaf w audycji "Bulwar piosenki francuskiej" opowiadał Piotr Bakal, Radio Bis - część I: 8.07.1995, część II (od 4min10sek): 15.07.1995
  • Wzmianka o śmierci Edith Piaf, korespondencja z Paryża, fragm. aud. z cyklu "7 dni w kraju i na świecie", PR I, 9.10.1963
Edith Piaf,
Edith Piaf, Foto: Nationaal Archief, Wikipedia/CreativeCommons (1962)

Jej życiorys obrósł już w wiele legend i nieścisłości. Te pojawiają się już od momentu urodzin, bowiem legenda głosi, że Edith Giovanna Gassion urodziła się na schodach kamienicy w dzielnicy Belleville (19 grudnia 1915 roku). Narodziny te zwiastowały to, co miało przyjść później. Mała Edith wychowywała się praktycznie na chodniku, a po powrocie ojca z frontu dawała z nim uliczne występy.
Narodziny talentu
– Mając około 9 lat pewnego dnia przed zbieraniem pieniędzy do kapelusza śpiewa piosenkę i zauważa, że tego dnia zawartość kapelusza znacznie urosła – opowiadał o początkach kariery piosenkarki Piotr Bakał . – Od tej pory codziennie przed zbiórką pieniędzy śpiewa jedną albo dwie piosenki, aż do dnia, w którym w wieku 15 lat postanawia samodzielnie rozwinąć skrzydła i pozostawia ojca.

Edith

Nz: Edith Piaf w operze w Rotterdamie, aut.: Nationaal Archief, Wikipedia/CreativeCommons (1962)

Początkowo kontynuowała uliczne występy. Jej coraz mocniejszy głos można było usłyszeć na paryskich podwórkach. Ale wraz z przyjściem zimy zmuszona była poszukać innego sposobu na zarabianie. Wpadła na pomysł, aby śpiewać w koszarach wojskowych ku uciesze spragnionych rozrywki mundurowych.

Trampoliną do jej kariery był Louis Leplée, właściciel lokalu na Champs-Elysées, który to wymyślił jej pseudonim – La Môme Piaf (w paryskiej gwarze dziecię, wróbelek).
– Zauroczony siłą głosu i potencjałem emocji drzemiącej w piosenkarce zaprasza ją na przesłuchanie do swe lokalu, w wyniku czego już po kilku dniach Edith debiutuje przed śmietanką francuskiej publiczności – tłumaczył sukces początkującej piosenkarki w swojej audycji w 1995 roku Piotr Bakał . – (…)Edith odnosi wielki sukces i od tej pory kariera staje przed nią otworem.
Pogardzona
Kiedy kariera Edith nabierała już tempa, jej odkrywca – Louis Leplée został zamordowany. Wydarzenie, które dla Piaf musiało być ciężkie do zaakceptowania przyniosło skutki gorsze niż mogła się tego spodziewać. Jej przeszłość, kontakty z półświatkiem Paryża spowodowały, że podejrzenia o zabójstwo padły właśnie na nią.
Wówczas publiczność odwróciło się od niej, a załamanej Edith pomógł autor jej piosenek – Raymond Asso. Ten polecił jej, aby posługiwała się odtąd pseudonimem Edith Piaf. To dzięki niemu ostatecznie staje się gwiazdą francuskiej piosenki, ubóstwianą na całym świecie.
Wielka maleńka
Mierząca zaledwie 1,47 m wzrostu Edith Piaf udowodniła, że bezsprzecznie należy się jej tytuł gwiazdy. Okres II wojny światowej był dla niej czasem rozkwitu kariery, nie tylko muzycznej. Występójąc w musicalach i filmach pokazała też szerokiej publiczności, że posiadała talent aktorski.
– W latach 1947-1949 Edith przeżywa największą miłość swojego życia zakończoną tragiczną śmiercią w katastrofie samolotowej jej kochanka boksera, Marcela Cerdan – mówił w audycji Bulwar piosenki francuskiej Piotr Bałkał . – To zdarzenie pozostawiło na resztę życia w osobowości Edith Piaf niezagojoną ranę. Zwraca się ku spirytyzmowi, sięga po alkohol i narkotyki.

Popiersie
Popiersie Edith Piaf w Kielcach,aut.: Paweł Cieśla,
Wikipedia/CreativeCommons (2006)

W 1960 roku przez niemal 4 miesiące dawała koncerty w paryskiej Olympii. Chciała pomóc podupadającej sali. Sama zapłaciła za to zdrowiem. Już wcześniej wykryto u niej raka wątroby, a dwa poważne wypadki samochodowe również nie były bez wpływu na jej stan.

Kochanka Francuzów

Piaf była kobietą niezwykle kochliwą, co bez wątpienia przełożyło się na jej twórczość. Największe przeboje piosenkarki: La Vie en Rose, Hymne à l’amour, A quoi ça sert l’amour – mówią właśnie o miłości. Równie mocno pokochali ją sami Francuzi. Jej legendę dopełniała przeszłość: w dzieciństwie pomieszkiwała w domu publicznym, jej ojciec nie stronił od alkoholu, a sama Piaf też nie unikała używek.
– O 8:30 rano zmarła Edith Piaf – relacjonował z Paryża korespondent Polskiego Radia w 1963 roku. – Przerwano programy kilku rozgłośni radiowych, do krótkich wzmianek skurczyły się sprawy polityczne, dzienniki i prasa piszą wyłącznie o Edith Piaf.
Zmarła na raka wątroby 10 października 1963 w Grasse . Choć zarówno do daty jak i miejsca jej śmierci również nie ma pewności. Na cmentarzu Père Lachaise pożegnało ją około 40 tys. fanów.

Jeden z największych przebojów Edith Piaf - La vie en rose :

mb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak