X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Thomas Edison – zlikwidował różnicę między dniem a nocą

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 05:45
Jeden z najbardziej kreatywnych ludzi świata. Autor ponad tysiąca oryginalnych patentów. Zwykł mawiać: ”Aby coś wynaleźć, wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu”. Thomas Alva Edison.
Audio
  • Thomas Edison - aud. Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Naukowy wieczór z Jedynką". (PR, 20.10.2011)
Thomas Edison w swoim laboratorium, 1901
Thomas Edison w swoim laboratorium, 1901Foto: Wikipedia/domena publiczna

142 lat temu Thomas Alva Edison zaprezentował fonograf - pierwsze urządzenie utrwalające i odtwarzające dźwięk.

Geniusz, czy samorodny talent? O fenomenie Edisona rozmawiali goście Katarzyny Kobyleckiej: prof. Bolesław Orłowski z Inst. Historii Nauki PAN oraz prof. Michał Kopczyński z Inst. Historycznego UW. Zapraszamy do wysłuchania audycji "Wieczór z Jedynką", nadanej 20 października 2011.

- Nie wszyscy są genialni. Nawet, jak się żyje w epoce cudów, to też trzeba być wyjątkowym, żeby coś zmienić - mówił prof. Orłowski. - On chyba najbardziej zasłużył się w dziejach ludzkości, ponieważ sprawił, że przestaliśmy dostrzegać różnicę między dniem i nocą.

Thomas Edison miał w swym życiu wiele szczęścia, ale bez talentu nie dokonałby tego, co mu się udało zrobić. Stworzył fabrykę wynalazków; poza zgłoszonymi przez siebie patentami, współtworzył jeszcze 5 tysięcy innych. Pochodził z niezamożnej rodziny, jego ojciec handlował drewnem. Do szkoły uczęszczał zaledwie przez 3 miesiące. Po eksperymencie, który omal nie spowodował wybuchu, został z niej wydalony. - Pierwsza rzecz, która go wyłączyła z zabaw z rówieśnikami, to była nasilająca się głuchota. W związku z tym dużo czytał, samodzielnie myślał - słyszymy w audycji.

Uważał, że szkoła jest dla przeciętniaków, a on był samorodnym talentem, dzieckiem z ogromną wyobraźnią. - Oranżadą w proszku nakarmił jednego z kolegów, licząc, że ten zacznie latać. Związał drutem miedzianym dwa koty, myśląc, że, jak będzie się nimi pocierać, wytworzą elektryczność – opowiadał prof. Michał Kopczyński.

Wyróżniało go zamiłowanie do książek, do eksperymentowania, poszukiwania niekonwencjonalnych rozwiązań. Został zatrudniony w Towarzystwie Telegraficznym Western Union w Bostonie; miał wtedy 21 lat. Miasto było wówczas ośrodkiem myśli inżynieryjno-technicznej. Od tego momentu zaczyna się błyskotliwa kariera wynalazcy. Edison wymyśla pierwsze urządzenie do rejestracji oraz odtwarzania dźwięku, czyli fonograf.

- Jego dokonanie były uważane za rodzaj czarów - komentował prof. Bolesław Orłowski. - Gdyby wynalazł tylko fonograf, już wszedłby do historii techniki. Jednak już wkrótce w wywiadzie dla "New York Sun" Edison ogłasza, że wynajdzie żarówkę. Spowodował tym ogromny spadek akcji towarzystw gazowych.

Wbrew sceptykom zgłosił do urzędu patentowego ten wynalazek. Był rok 1879, 21 października w "fabryce wynalazków" w Menlo Park w stanie New Jersey zespół badawczy pod kierownictwem Thomasa Alvy Edisona skonstruował pierwszą w pełni użyteczną żarówkę z grafitowym żarnikiem. Dawała ona światło przez 40 godzin. Wielki wynalazca zaprezentował światu oświetlenie elektryczne już dwa miesiące później, 31 grudnia 1879 roku.

Dokonał kilku tysięcy eksperymentów; żarnik próbował zrobić nawet z bambusa sprowadzanego z Japonii, z nici bawełnianej oraz z brody rudego Szkota. Zbudowane przez niego laboratorium w Menlo Park na Sylwestra 1879/1880 zostało oświetlone 400 żarówkami. Po tym wydarzeniu akcje Towarzystwa Edisona skoczyły ze 100 do 3000 dolarów. Zmarł 18 października 1931 roku.

Burzliwa historia wielkiego wynalazcy, człowieka, który oprócz fonografu i żarówki, opatentował też krzesło elektryczne - posłuchaj archiwalnej audycji Katarzyny Kobyleckiej.

bs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolor wkracza do fotografii

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 05:37
- Wkrótce świat oszaleje na punkcie koloru i odpowiedzialni za to będą Lumiere’owie – deklarował amerykański fotograf Alfred Stieglitz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dagerotypia - wynalazek, który zmienił widzenie człowieka

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 06:00
- Pierwsi odbiorcy fotografii z przerażeniem odrzucali dagerotypię jako coś przerażającego w swojej realności i dosłowności. Był to taki typ obrazu, z jakim człowiek do tej pory nie miał do czynienia - mówił historyk fotografii Lech Lechowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

George Stephenson – pionier kolejnictwa

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 06:00
- Wy młodzi doczekacie czasu, kiedy kolej żelazna zastąpi wszelkie inne środki lokomocji, a tor kolejowy będzie gościńcem zarówno dla króla, jak i dla najuboższych z jego poddanych – tak mówił George Stephenson podczas otwarcia pierwszej linii kolejowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Pionier” w Szczecinie jest tak stary jak kino

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 07:00
”Najlepsze są małe kina” – napisał Konstanty Ildefons Gałczyński. Swój wiersz zadedykował najstarszemu, nieprzerwanie działającemu w jednym miejscu, kinu na świecie. Jest nim "Pionier” w Szczecinie.
rozwiń zwiń