Historia

Thomas Edison – zlikwidował różnicę między dniem a nocą

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 05:45
Jeden z najbardziej kreatywnych ludzi świata. Autor ponad tysiąca oryginalnych patentów. Zwykł mawiać: ”Aby coś wynaleźć, wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu”. Thomas Alva Edison.
Audio
  • Thomas Edison - aud. Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Naukowy wieczór z Jedynką". (PR, 20.10.2011)
Thomas Edison w swoim laboratorium, 1901
Thomas Edison w swoim laboratorium, 1901Foto: Wikipedia/domena publiczna

142 lat temu Thomas Alva Edison zaprezentował fonograf - pierwsze urządzenie utrwalające i odtwarzające dźwięk.

Geniusz, czy samorodny talent? O fenomenie Edisona rozmawiali goście Katarzyny Kobyleckiej: prof. Bolesław Orłowski z Inst. Historii Nauki PAN oraz prof. Michał Kopczyński z Inst. Historycznego UW. Zapraszamy do wysłuchania audycji "Wieczór z Jedynką", nadanej 20 października 2011.

- Nie wszyscy są genialni. Nawet, jak się żyje w epoce cudów, to też trzeba być wyjątkowym, żeby coś zmienić - mówił prof. Orłowski. - On chyba najbardziej zasłużył się w dziejach ludzkości, ponieważ sprawił, że przestaliśmy dostrzegać różnicę między dniem i nocą.

Thomas Edison miał w swym życiu wiele szczęścia, ale bez talentu nie dokonałby tego, co mu się udało zrobić. Stworzył fabrykę wynalazków; poza zgłoszonymi przez siebie patentami, współtworzył jeszcze 5 tysięcy innych. Pochodził z niezamożnej rodziny, jego ojciec handlował drewnem. Do szkoły uczęszczał zaledwie przez 3 miesiące. Po eksperymencie, który omal nie spowodował wybuchu, został z niej wydalony. - Pierwsza rzecz, która go wyłączyła z zabaw z rówieśnikami, to była nasilająca się głuchota. W związku z tym dużo czytał, samodzielnie myślał - słyszymy w audycji.

Uważał, że szkoła jest dla przeciętniaków, a on był samorodnym talentem, dzieckiem z ogromną wyobraźnią. - Oranżadą w proszku nakarmił jednego z kolegów, licząc, że ten zacznie latać. Związał drutem miedzianym dwa koty, myśląc, że, jak będzie się nimi pocierać, wytworzą elektryczność – opowiadał prof. Michał Kopczyński.

Wyróżniało go zamiłowanie do książek, do eksperymentowania, poszukiwania niekonwencjonalnych rozwiązań. Został zatrudniony w Towarzystwie Telegraficznym Western Union w Bostonie; miał wtedy 21 lat. Miasto było wówczas ośrodkiem myśli inżynieryjno-technicznej. Od tego momentu zaczyna się błyskotliwa kariera wynalazcy. Edison wymyśla pierwsze urządzenie do rejestracji oraz odtwarzania dźwięku, czyli fonograf.

- Jego dokonanie były uważane za rodzaj czarów - komentował prof. Bolesław Orłowski. - Gdyby wynalazł tylko fonograf, już wszedłby do historii techniki. Jednak już wkrótce w wywiadzie dla "New York Sun" Edison ogłasza, że wynajdzie żarówkę. Spowodował tym ogromny spadek akcji towarzystw gazowych.

Wbrew sceptykom zgłosił do urzędu patentowego ten wynalazek. Był rok 1879, 21 października w "fabryce wynalazków" w Menlo Park w stanie New Jersey zespół badawczy pod kierownictwem Thomasa Alvy Edisona skonstruował pierwszą w pełni użyteczną żarówkę z grafitowym żarnikiem. Dawała ona światło przez 40 godzin. Wielki wynalazca zaprezentował światu oświetlenie elektryczne już dwa miesiące później, 31 grudnia 1879 roku.

Dokonał kilku tysięcy eksperymentów; żarnik próbował zrobić nawet z bambusa sprowadzanego z Japonii, z nici bawełnianej oraz z brody rudego Szkota. Zbudowane przez niego laboratorium w Menlo Park na Sylwestra 1879/1880 zostało oświetlone 400 żarówkami. Po tym wydarzeniu akcje Towarzystwa Edisona skoczyły ze 100 do 3000 dolarów. Zmarł 18 października 1931 roku.

Burzliwa historia wielkiego wynalazcy, człowieka, który oprócz fonografu i żarówki, opatentował też krzesło elektryczne - posłuchaj archiwalnej audycji Katarzyny Kobyleckiej.

bs

Czytaj także

Kolor wkracza do fotografii

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 05:37
- Wkrótce świat oszaleje na punkcie koloru i odpowiedzialni za to będą Lumiere’owie – deklarował amerykański fotograf Alfred Stieglitz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dagerotypia - wynalazek, który zmienił widzenie człowieka

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 06:00
- Pierwsi odbiorcy fotografii z przerażeniem odrzucali dagerotypię jako coś przerażającego w swojej realności i dosłowności. Był to taki typ obrazu, z jakim człowiek do tej pory nie miał do czynienia - mówił historyk fotografii Lech Lechowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

George Stephenson – pionier kolejnictwa

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 06:00
- Wy młodzi doczekacie czasu, kiedy kolej żelazna zastąpi wszelkie inne środki lokomocji, a tor kolejowy będzie gościńcem zarówno dla króla, jak i dla najuboższych z jego poddanych – tak mówił George Stephenson podczas otwarcia pierwszej linii kolejowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Pionier” w Szczecinie jest tak stary jak kino

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 07:00
”Najlepsze są małe kina” – napisał Konstanty Ildefons Gałczyński. Swój wiersz zadedykował najstarszemu, nieprzerwanie działającemu w jednym miejscu, kinu na świecie. Jest nim "Pionier” w Szczecinie.
rozwiń zwiń