Historia

Georges Bizet – twórca najpopularniejszej opery wszechczasów

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 06:00
Jego nazwisko rozsławiła na całym świecie opera "Carmen”. Kompozytor zmarł nie doczekawszy się sukcesów, jakie ta opera zaczęła odnosić na scenach świata.
Audio
  • Georges Bizet - audycja Zofii Żmigrodzkiej z cyklu "Mała encyklopedia muzyki"
Georges Bizet, fot.: wikipediadomena publiczna
Georges Bizet, fot.: wikipedia/domena publiczna

Francuski kompozytor epoki romantyzmu Georges Bizet urodził się 25 października 1838 roku. Zamiłowanie do muzyki wyniósł z domu rodzinnego, jego matka była pianistką, a ojciec kompozytorem i nauczycielem śpiewu. Studiował w konserwatorium paryskim grę na fortepianie i organach, nauki w zakresie kompozycji pobierał u mistrza opery J. F. Halévy’ego.

Nazwisko Georges’a Bizeta rozsławiła na całym świecie opera "Carmen” (1872). Niestety była to już sława pośmiertna. Kompozytor zmarł nie doczekawszy się sukcesów, jakie ta opera zaczęła odnosić na scenach świata.

Pierwsze wystawienie tego dzieła okazało się totalną klapą. - Na sali siedziało wtedy mnóstwo osobistości: znakomici kompozytorzy francuscy, pisarze - opowiadał Wiktor Aleksander Brégy, dyrygent i dziennikarz muzyczny. - W tamtym czasie ta opera była nie do przełknięcia głównie z powodów obyczajowych, ale ten rodzaj muzyki też stwarzał problemy dla ówczesnej publiczności, przyzwyczajonej do widowisk w stylu grand opera.

Opera
Opera "Carmen", fot.: Efloch/wikipedia/lic. CC

Dzięki "Carmen” Bizet zyskał znaczące miejsce w historii muzyki operowej. Powszechnie uważa się go bowiem za twórcę nowego kierunku, który w latach 90. XX stulecia znalazł kontynuację w tzw. operze werystycznej, opartej na tematyce zaczerpniętej z codziennego życia.

Akcja opery rozgrywa się w Sewilli w latach 20. XIX wieku, a jej głównymi bohaterami są cyganka Carmen, sierżant Don José i torreador Escamillo. - Nowatorstwo treści tej opery polega m.in. na ukazaniu, w miejsce konwencjonalnych, pełnych sztucznego patosu postaci, bohaterów zwyczajnych, żywych ludzi, żołnierzy, przemytników i robotnic z fabryki cygar – mówiła redaktor Zofia Żmigrodzka.

Muzyka "Carmen” łączy w sobie najlepsze cechy stylu opery francuskiej i włoskiej, jej niezwykła barwność, żywiołowy temperament, swoisty hiszpański egzotyzm, blask i efektowność niezmiernie porywają słuchaczy.

Inne dzieła Bizeta to m.in. opery: "Poławiacze pereł” (1863), "Piękne dziewczę z Perth” (1867), "Djamileh” (1872). Tworzył on również muzykę fortepianową, wokalną oraz orkiestrową: I symfonia C-dur (1855), suita "Arlezjanka” (1872), oda symfoniczna "Vasco da Gama”.
Georges Bizet zmarł 3 czerwca 1875 roku w Bougival koło Paryża.

Zobacz więcej na temat: Georges Bizet HISTORIA MUZYKA

Czytaj także

Jacques Brel śpi na Markizach

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 06:00
Jacques Brel porzucił karierę w fabryce ojca. Wolał śpiewać, komponować i występować na scenie. Dziś mija 40. rocznica śmierci belgijskiego barda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fryderyk Chopin: zabierzcie przynajmniej serce me do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 06:00
- Warszawa przeżywa dziś podniosłe chwile. Oto do stolicy wraca serce wielkiego artysty, Fryderyka Chopina - mówił 17 października 1945 roku reporter Polskiego Radia w 96. rocznicę śmierci wybitnego pianisty i kompozytora. Dziś mija 171 lat od jego śmierci.
rozwiń zwiń