X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Jakub Jasiński - poeta, jakobin, generał

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 07:00
Jako żołnierz zawsze w cieniu Tadeusza Kościuszki. Jako poeta nigdy nie dorównał Adamowi Mickiewiczowi - mówił Andrzej Sowa w audycji "Na historycznej wokandzie".
Audio
  • Audycja "Generał Jakub Jasiński" z cyklu Andrzeja Sowy "Na historycznej wokandzie". Polskie Radio 2002 r.
Jakub Jasiński przed 1794 r.
Jakub Jasiński przed 1794 r.Foto: Wikimedia Commons

Pięknie walczył, pięknie zginął
- Przywara Jakuba Jasińskiego sprowadzała się do jednej jedynej sprawy, bardzo istotnej w tym czasie sprawy, a mianowicie do radykalizmu i tego, że osobiście nie znał go Kościuszko - mówił Krzysztof Bauer, historyk-oskarżyciel w cyklicznej audycji Polskiego Radia "Na historycznej wokandzie”.

Polski jakobin, poeta, bohaterski generał, który poległ przy obronie Pragi. Zawsze w cieniu Tadeusza Kościuszki i jako poeta, o którym mówiono, że wyprzedził romantyzm, również nie dorównał Adamowi Mickiewiczowi.

Posłuchaj audycji i dowiedz się, czym się przejawiał radykalizm generała Jasińskiego i dlaczego popierał wyroki śmierci dla targowiczan, w tym dla Szymona Kossakowskiego.
- Jasiński był pięknoduchem i nie nadawał się do dowodzenia wojskiem, ale jedna sprawa wyszła mu znakomicie – oswobodzenie Wilna – dodał Krzysztof Bauer.
Wojna w obronie Konstytucji 3 Maja
27 kwietnia 1792 w Sankt Petersburgu podpisano akt konfederacji, który ogłoszono w Targowicy. Znosił on postanowienia Konstytucji 3 Maja. 18 maja wojska rosyjskie wkroczyły w granice Rzeczypospolitej. Jasiński w tym czasie był na Białorusi, gdzie prowadził rozpoznanie topograficzne granicy z Rosją, gdzie opracowywał mapy militarne, a także sporządzał plany obronne miast i trasy przemarszu wojsk. Całą kampanię uczestniczył w randze pułkownika w wojnie polsko-rosyjskiej jako szef inżynierii w obozie gen. Józefa Judyckiego w rejonie Mińska i Brześcia, gdzie zasłużył się jako inżynier i odznaczył w bitwie pod Mirem i w obronie Brześcia.

Jakub
Jakub Jasiński, autor nieznany

11 czerwca pod Mirem dowodził oddziałem rozpoznawczym i dzięki właściwej ocenie przeciwnika doprowadził do wycofania wojsk w kierunku Nieświeża, a następnie do Grodna i dalej do Brześcia, przez co zostały ocalone siły własne. Jasiński przygotował Brześć do obrony. Główny wysiłek skupił na pracach fortyfikacyjnych i budowie mostu. Umocniono zamek i przyczółek mostowy oraz redutę nad Starym Muchawcem. Przygotował miasto do walk ulicznych. 23 lipca rozegrała się bitwa o Brześć. Przewaga wojsk rosyjskich spowodowała konieczność opuszczenia miasta. Za obronę Brześcia został płk Jasiński odznaczony Krzyżem Kawalerskim Virtuti Militari.
- Wojskową karierę zrobił błyskawicznie, w roku 1792 był pułkownikiem, a rok później już generałem, dowodził korpusem inżynierów, który w tamtych czasach był elitą wojskową obok artylerii – mówił dr Eligiusz Szymanis, historyk-obrońca w audycji "Na historycznej wokandzie”. – Potem w jego śmierci nie było żadnego heroizmu, bo on należał do ludzi, którzy wierzyli w to, co robią i robili to, co chcieli robić.
Posłuchaj całej audycji, w której - o generale Jakubie Jasińskim (1761-1794), uczestniku wojny polsko-rosyjskiej i insurekcji kościuszkowskiej, poecie - dyskutują oskarżyciel - historyk, Krzysztof Bauer, obrońca - dr Eligiusza Szymanisa oraz Andrzej Sowa z Radiowej Jedynki.

im

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zwycięstwo Kościuszki pod Dubienką

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 09:00
220 lat temu wojska polskie odniosły zwycięstwo w wojnie z Rosją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościuszko wraca na Wawel

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2012 08:00
- W wielką bramę zamku wawelskiego wjeżdża samochód z dwoma przyczepami. Transport był bardzo trudny, ponieważ rozmiary pomnika nie pozwalały na przejazd naszymi drogami – relacjonował reporter Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kopiec Kościuszki - nieodłączny element panoramy Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 06:04
Najsłynniejszy kopiec w Polsce wznosi się na wzgórzu św. Bronisławy w Krakowie. Ten symboliczny grobowiec jest hołdem złożonym bohaterowi narodowemu – Tadeuszowi Kościuszce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dewizą Orderu Virtuti Militari są honor i Ojczyzna

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 06:23
Od wieków zastanawiano się jak uhonorować bohaterów, jak wyróżnić tych, którzy odznaczyli się odwagą i poświęceniem. W Polsce w tym celu ustanowiono Order Virtuti Militari.
rozwiń zwiń