X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

"Mazowsze" tańczy i śpiewa

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 08:00
8 października 1948 roku powołano Zespół Pieśni i Tańca ”Mazowsze”. Jego kierownikiem został prof. Tadeusz Sygietyński. 
Audio
  • "Mazowsze w anegdocie i piosence" - nabór do zespołu, praca Tadeusza Sygietyńskiego, pierwszy występ w Teatrze Polskim w Warszawie. Wspomnienia Tadeusza Kruka, jednego z członków zespołu, cz. 1. Aud. nadana w Polskim Radiu 19.10.1960 r.
  • "Mazowsze w anegdocie i piosence" - występy w Polsce, wojaże zagraniczne - cz. 2 audycji nadanej w Polskim Radiu 19.10.1960 r.
  • "Mazowsze w Londynie" - owacyjne przyjęcie, rozmowa z Mirą Zimińską-Sygietyńską i członkami zespołu na temat tournée, zderzenie świata PRL-u ze światem zza żelaznej kurtyny. Moda, muzyka, londyńska ulica widziana oczami młodych tancerzy i śpiewaków z Polski. Aud. Sekcji Polskiej radia BBC (1957)
Występ zespołu Mazowsze na Przystanku Woodstock. Sierpień 2013. Wikimedia Commonscc
Występ zespołu Mazowsze na Przystanku Woodstock. Sierpień 2013. Wikimedia Commons/ccFoto: Ralf Lotys (Sicherlich)

- Jechali z całej Polski, jedni wyszukani po wsiach przez prof. Tadeusza Sygietyńskiego, inni dowożeni ze wsi. Tak było z Krysią Jusińską, którą przywiózł z Klembowa podwarszawski organista – opowiadał w Polskim Radiu członek ”Mazowsza”, Tadeusz Kruk.

Idea utworzenia zespołu, który będzie, poprzez śpiew i taniec, prezentować tradycje i zwyczaje polskiej wsi, powstała na długo przed ukazaniem się dekretu Ministerstwa Kultury i Sztuki. Tadeusz Sygietyński był kompozytorem i miłośnikiem folkloru. Jego żona Mira Zimińska-Sygietyńska należała w czasach dwudziestolecia międzywojennego do grona najpopularniejszych aktorek filmowych i kabaretowych. W murach zbombardowanej Warszawy przyrzekli sobie, że jeśli przeżyją wojnę, założą zespół, spełniając tym samym jedno z największych marzeń kompozytora.

Następcy Oskara Kolberga

Tadeusz Sygietyński czytał rozprawy Oskara Kolberga, zbierał oryginalne pieśni ludowe i w oparciu o nie tworzył repertuar zespołu. Mira Zimińska-Sygietyńska porzuciła po wojnie karierę aktorki i zajęła się sprawami organizacyjnymi. Dołączyli  do nich Henryk Wiśniewski, organista z Klembowa oraz jego żona Teresa. Wspólnie jeździli po mazowieckich wsiach, szukali strojów, ale też utalentowanej młodzieży.

Zespół miał uchronić folklor ludowy przed zatraceniem, pokazać  jego zróżnicowanie, bogactwo i piękno. Początkowo program artystyczny składał się z piosenek przeplatanych tańcami z terenów centralnej Polski – Opoczna i Kurpi. Szybko jednak twórcy "Mazowsza" sięgnęli po piosenki i tańce z innych regionów Polski.

Walka o siedzibę

W archiwum Polskiego Radia zachowała się audycja pt. "Mazowsze w anegdocie i piosence", nadana w listopadzie 1960 roku z okazji 10. rocznicy pierwszego występu zespołu na deskach Teatru Polskiego w Warszawie. Gościem programu był jeden z członków "Mazowsza”"– Tadeusz Kruk.

- Gdy już powstała myśl o utworzeniu zespołu pieśni i tańca, by uzdolnione dzieci mogły sobie pośpiewać i potańczyć na tapetę weszła sprawa budynku – wspominał. - Długie boje trwały o pałacyk w Karolinie. Aż dwa ministerstwa: zdrowia i kultury wiodły spór czy budynek ten przyznać zespołowi, czy też utrzymać w nim dom wypoczynkowy.

Karolin

Ostatecznie siedzibą zespołu stał się pałac w Karolinie. Pod koniec 1948 roku zaczęli do niego zjeżdżać młodzi ludzie z okolicznych mazowieckich wiosek i miasteczek.

- Przyjeżdżali piekarze jak np. Mietek Piwkowski z Tomaszowa Lubelskiego – słyszymy w audycji - Przyjeżdżali dziewczęta i chłopcy z wianem przynoszonym w posagu i bez.  A tym wianem były stroje, przyśpiewki i tańce. Na Sygietyńskich spoczął obowiązek nie tylko zadbania o wikt i opierunek, ale przede wszystkim zapewnienia podopiecznym wykształcenia.

Nabór do zespołu

- Barbara Milewska z Niecborza w powiecie ciechanowskim w tym posagu przywiozła piosenkę "Kawaliry" – opowiadał Tadeusz Kruk. - Nauczyła się jej od Kurpiów, którzy zjeżdżali do jej wsi podczas żniw i wykopów.

A jak do "Mazowsza" trafił sam Tadeusz Kruk? - Przyszedłem do zespołu 14 sierpnia 1949 roku - powiedział. - Miałem wtedy 14 lat i 142 cm wzrostu. Bał się, że będzie za niski, ale zdał egzamin i został w zespole.

Pierwszy występ, sylwetka Tadeusza Zimińskiego, rosnąca popularność i wojaże zagraniczne – te wątki przewijają się w audycji Mazowsze w anegdocie i piosence".

Występy w Londynie

Równie barwnie brzmi rozmowa z członkami zespołu nagrana w 1957 roku przez Sekcję Polską radia BBC w czasie tournée "Mazowsza" w Londynie. - "Mazowsze" podbiło serca publiczności angielskiej – mówił prowadzący program – w sumie zespół dał 42 przedstawienia.

"Polacy to urodzeni tancerze. Oberek, krakowiak, mazur przepojone są narodowym charakterem, temperamentem i wyczuciem" – cytował jednego z angielskich krytyków.

- Jestem szczerze zachwycona przyjęciem jakie zgotowali nam Polacy w Londynie i sercem jakie nam okazali – stwierdziła Mira Zimińska-Sygietyńska, która po śmierci męża w 1955 roku została kierownikiem zespołu.

Pytana o liczne występy w różnych częściach świata odpowiedziała: - Chcemy się przekonać, czy ziemia jest naprawdę okrągła.

W "Mazowszu" karierę zaczynały Irena Santor i Lidia Korsakówna. Przez kilkadziesiąt lat z zespołem był związany Stanisław Jopek – ojciec popularnej piosenkarki, Anny Marii. Jak trafił do Karolina? Posłuchaj archiwalnych audycji Polskiego Radia. 

bs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak