X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Rzeczpospolita Zakopiańska – niepodległość w górach

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2018 07:00
11 listopada 1918 roku jest oficjalną datą odzyskania przez Polskę niepodległości. Niektóre regiony wolnością cieszyły się nieco wcześniej.
Audio
  • Adam Kitkowski, historyk z Zakopanego mówił o niepodległości przez górali
  • Ludność góralska podkreślała tradycje patriotyczne i ruch narodowy w Zakopanem
Teatr Morskie Oko - Zakopane
Teatr "Morskie Oko" - ZakopaneFoto: Andrzej Kuros, Wikipedia/CreativeCommons (2013)

11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna utworzona pod protektoratem dwóch byłych zaborców, Austrii i Niemiec, przekazała władzę przybyłemu dzień wcześniej z więzienia w Magdeburgu Józefowi Piłsudskiemu. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni z aliantami, co zakończyło I wojnę światową.

Są miejsca w naszym kraju, gdzie niepodległość ogłoszono nieco wcześniej, jeszcze przed 11 listopada. Należy do nich Zakopane. 30 października 1918 roku proklamowało utworzenie Rzeczpospolitej Zakopiańskiej. W latach PRL ten fragment  historii miasta był przemilczany.

– Nazywało się to Rzeczpospolitą Zakopiańską, za sprawstwem Stefana Żeromskiego i Komitetu Narodowego – przypominał Adam Kitkowski, historyk z Zakopanego. – Umownie Prezydentem Rzeczpospolitej Zakopiańskiej został Stefan Żeromski.

Górale podkreślają, że w górach zawsze były i są żywe tradycje patriotyczne. – Tu się ludzie zbierali, przyjeżdżali w czasie zaborów i tutaj doradzali, co by zrobić, żeby Polska była wolna.

Zakopane, ogłaszając niepodległość 30 października, zrobiło to na dzień przed Krakowem. Na czele Rzeczpospolitej Zakopiańskiej obok Stefana Żeromskiego stanęli: zarządca dóbr hrabiego Władysława Zamojskiego Wincenty Szymborski i generał Mariusz Zaruski. Rzeczpospolita Zakopiańska istniała nieco ponad miesiąc do czasu, gdy rządy w Galicji objęła Polska Komisja Likwidacyjna.

mb

Zobacz więcej na temat: Święto Niepodległości
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak