Historia

Kasztanka - najsłynniejszy koń II Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 06:17
Aleksander Macedoński miał ulubionego konia Bucefała, którego dosiadał we wszystkich kampaniach wojennych i dotarł z nim aż do Indii. W naszej historii mocno zadomowiona jest Kasztanka, słynna klacz, która była ulubienicą marszałka Józefa Piłsudskiego.
Audio
  • Kasztanka - najsłynniejszy koń II Rzeczpospolitej (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Józef Piłsudski i jego ukochana klacz Kasztanka
Józef Piłsudski i jego ukochana klacz KasztankaFoto: Wikimedia Commons/public domain

"Stara Kasztanka Marszałka padła wczoraj. Przez trzynaście lat, od krwawych bojów Pierwszej Kadrowej pod Kielcami służyła Komendantowi – wtedy, gdy był On Szarym Brygadierem, a potem, gdy po zwycięskim pochodzie na Kijów i pokonaniu wroga u wrót stolicy przyjmował hołd Narodu." – tak 24 listopada 1927 pisał "Dziennik Poranny", informując o śmierci ulubionej klaczy Józefa Piłsudskiego.

Kasztanka była wiernym towarzyszem Marszałka. – W 1914 roku Piłsudski dostał najpiękniejszego z koni, który nazywał się Fantazja. Tu pojawił się problem, bo jak człowiek, który chce wyzwolić Polskę i walczyć w wojnie z Moskalami może jeździć na Fantazji. W związku z tym zmieniono jej imię na Kasztanka. Nie bardzo wiadomo, ile klacz miała wówczas lat – mówił Stanisław Maria Jankowski.

Aleksandra Piłsudska wspominała o tym, że mąż szczególnym uczuciem darzył zwierzę i ono też odwzajemniało tę przyjaźń. – Jeśli można mówić o romansie pomiędzy komendantem a Kasztanką, to jest to moment wycofywania się polskich oddziałów po zajęciu najpierw Miechowa, a potem Kielc, a następnie w kierunku Krakowa - opowiadał historyk. - Marszałek często zsiadając z Kasztanki lub jadąc, rozmawiał z nią i w swojej książce "Moje pierwsze boje" opisuje te pierwsze rozmowy z klaczą.

JÓZEF PIŁSUDSKI - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA >>>>>

Kasztanka była portretowana przez malarzy m.in. Wojciecha Kossaka, często stawała przed obiektywem fotografów, doczekała się także pomników, choć jeden z rzeźbiarzy przedstawił ja jako ...ogiera. Po śmierci klaczy jej skórę wypreparowano i wypchano, znajdowała się w Belwederze do 1935 roku. Posłuchaj audycji na temat ulubionej klaczy marszałka.

W Jedynce gościł Stanisław Maria Jankowski, historyk i publicysta, autor ponad 20 książek poświęconych dziejom Polski XX wieku. Audycję "Naukowy Zawrót Głowy" prowadziła Katarzyna Kobylecka.


sm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Józef Piłsudski

Czytaj także

Marszałek Piłsudski w rodzinnych anegdotach

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 16:27
- Ja go nie poznałem, ale moja mama Jadwiga pamięta, jak mieszkali w Sulejówku i sporo mi o tym opowiadała – mówił w Trójce Krzysztof Jaraczewski, wnuk Józefa Piłsudskiego.
rozwiń zwiń