X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Krzyżowcy zdobywają Jerozolimę

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 06:00
Papież Urban II wezwał chrześcijańską Europę, żeby odbiła Ziemię Świętą z rąk muzułmanów. Pierwsza wyprawa krzyżowa pod hasłem "Bóg tak chce" 7 czerwca 1099 rozpoczęła oblężenie Jerozolimy.
Audio
  • Wyprawy krzyżowe - audycja z cyklu Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego, Polskie Radio 2006 r.
Zamek Chavaliers w Syrii zbudowany przez krzyżowców w XII wieku
Zamek Chavaliers w Syrii zbudowany przez krzyżowców w XII wiekuFoto: Xvlun/http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Crac_des_chevaliers_syria.jpeg

Papież Urban II odpowiedział na apel cesarza bizantyjskiego Aleksego I, który poprosił Kościół rzymski i zachodnie rycerstwo o pomoc w walce z Turkami Seldżuckimi w odzyskaniu utraconych ziem w Anatolii.

W listopadzie 1095 roku na synodzie w Clermont papież zaapelował o przygotowanie wyprawy , która wyruszyła po żniwach następnego roku – 15 sierpnia 1096. Miała do osiągnięcia dwa cele: wyrwanie Jerozolimy i Ziemi Świętej  z rąk muzułmanów oraz uwolnienie wschodnich chrześcijan spod islamskiej władzy.

W odpowiedzi na apel papieża Urbana II zorganizowały się dwie grupy. Już w marcu na krucjatę ruszyła ogromna rzesza cywilów (ok. 20 tysięcy ludzi), prowadzonych przez charyzmatycznego, lecz bliżej nie znanego mnicha zwanego Piotrem Pustelnikiem. Wyprawa była źle zorganizowana i niemal bezwartościowa pod względem militarnym. W jej skład wchodzili głównie chłopi i biedota, ale też pospolici przestępcy.

Posłuchaj, co o Piotrze Pustelniku mówili goście Hanny Marii Gizy w audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego".

Latem i wczesną jesienią 1096 ruszyła znacznie lepiej zorganizowana wyprawa rycerska. W jej skład wchodzili w przeważającej liczbie rycerze frankońscy i normańscy z licznymi oddziałami, m.in. Rajmund z Tuluzy, jeden z najbogatszych feudałów XI-wiecznej Europy, Boemund z Tarentu, Norman o wybitnych zdolnościach dowódczych, Gotfryd z Bouillon, książę Dolnej Lotaryngii, Ademar z Monteil, biskup Le Puy i przedstawiciel papieża, Robert z Normandii, oraz oddziały pieszych mieszczan z terenu dzisiejszej Francji i Włoch, a także rycerze z Niemiec i Anglii. W sumie regularne siły wojskowe liczyły na początku wyprawy 35-40 tysięcy ludzi. Były to świetnie uzbrojone i zorganizowane oddziały ciężkozbrojnej kawalerii i piechoty, nieprzystosowane jednak do walki w upalnym klimacie i nie mające doświadczenia w walkach z Turkami.

Posłuchaj, jakie były założenia reformy gregoriańskiej ogłoszonej w trakcie synodu w Clermont i jak rozumiano głoszenie chrześcijańskiego ducha pokoju bożego z rzeziami dokonanymi na Żydach i muzułmanach. Po blisko trzech latach walk 15 lipca 1099 krzyżowcy podstępem wdarli się do Jerozolimy. Wycięli muzułmańską część załogi oraz muzułmańską i żydowską część mieszkańców miasta.

12 sierpnia 1099 krzyżowcy pod dowództwem Gotfryda z Bouillon, księcia Dolnej Lotaryngii, rozbili przeważające siły Fatymidów pod Askalonem. Była to ostatnia bitwa w I wyprawie krzyżowej.
Wyprawa ta, pomimo że pierwsza, jako jedyna w całej historii siedmiu wypraw krzyżowych zakończyła się pełnym sukcesem.

Posłuchaj audycji z cyklu "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego i dowiedz się, kim byli dowódcy I wyprawy krzyżowej po stronie "wiernych" i "niewiernych" oraz jakie było średniowieczne chrześcijaństwo.

Gośćmi Hanny Marii Gizy byli: prof. Halina Manikowska, historyk z Polskiej Akademii Nauk i dr Jerzy Pysiak, mediewista z Instytutu Historycznego Zakładu Historii Średniowiecznej Uniwersytetu Warszawskiego.


im

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamek w Malborku - największa twierdza Europy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2018 06:05
Krzyżacy chcieli zaćmić potęgą swego państwa, przepychem i bogactwem przybyszy z całej Europy. We wnętrzach Malborka było to możliwe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Nie bali się Boga, ani ludzi”

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2012 07:00
Składali śluby ubóstwa, czystości, posłuszeństwa i walki z niewiernymi. Stali się najbogatszym zakonem rycerskim średniowiecznej Europy. Zostali oskarżeni o herezję, ich ogromny majątek skonfiskowano, a rycerzy posłano na stos. Do dziś inspirują pisarzy i poszukiwaczy skarbów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naśladowcy "Biedaczyny z Asyżu”

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 06:00
Zakonowi, klasztorom i samym mnichom nie wolno było niczego posiadać. Mieli, żyć z jałmużny lub z pracy fizycznej. Obowiązywał ich nawet zakaz dotykania pieniędzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeklęta krucjata – pierwszy upadek Konstantynopola

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 06:33
12 kwietnia 1204 rycerze IV wyprawy krzyżowej zdobyli i splądrowali Konstantynopol. Zdobycie chrześcijańskiej stolicy przez chrześcijan zjednoczonych pod hasłem odbicia miasta Chrystusa było kataklizmem na skalę kosmiczną.
rozwiń zwiń