Historia

Arkady Fiedler: byłem wielkim marzycielem

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 05:45
Jako podróżnik zwiedził niemal cały świat. Jego książki należą dziś do klasyki literatury podróżniczej. Na historiach opisanych przez Arkadego Fiedlera wychowały się pokolenia żądnych przygód obieżyświatów.
Arkady Fiedler we wsi Ambinanitelo z ulubionym lemurem o imieniu Wadi.
Arkady Fiedler we wsi Ambinanitelo z ulubionym lemurem o imieniu Wadi.Foto: Archiwum Muzeum Arkadego Fiedlera/Muzeum Podróżników w Toruniu

Arkady Fiedler zmarł 7 marca 1986 roku. Zainteresowanie przyrodą rozbudził w nim w dzieciństwie jego ojciec Antoni.

– Mój ojciec nauczył mnie kochać rzeczy, obok których inni ludzie przychodzili obojętnie – mówił Arkady Fiedler w audycji "Mój ojciec i dęby” w 1974 roku.


Posłuchaj
03:22 fiedler_mój ojciec i dęby.mp3 Arkady Fiedler opowiada o narodzinach swojej pasji, aud. Marii Dzięgielewskiej „Mój ojciec i dęby” (26.12.1974)

 

Marzenia, które stały się rzeczywistością

Pięcioletniego Arkadego ojciec zabrał na wycieczkę na obrzeża Poznania. Jego dziecięce przeżycie przerodziło się w pasję życiową.

– Wyszliśmy na polanę, na której rosła wysoka trawa, wiele barwnych kwiatów i wiele słońca, aż przyjemnie raziło – wspominał Arkady Fiedler w audycji "Biografia dźwiękowa". – Doznałem na ten widok jakiegoś wstrząsu. Tak silnego i dziwnego, że echo jego pozostało we mnie przez długie lata.

W wieku 20 lat Arkady Fiedler rozpoczął studia filozoficzne i przyrodnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego naukę przerwał wybuch I wojny światowej oraz wcielenie do armii niemieckiej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości brał udział w powstaniu wielkopolskim.

W 1926 roku wydał pierwszą reportażową relację z wyprawy "Przez wiry i porohy Dniestru". Rok później odbył swoją pionierską wielką podróż do Brazylii. Jego pracą badawczą zainteresowały się muzea i placówki naukowe. W 1933 roku Fiedler spełnił swoje marzenie o wyprawie do Amazonii. Stamtąd przywozi kolejny bestseller "Ryby śpiewają w Ukajali".

Przygodę przerwała wojna

Kiedy Niemcy w 1939 roku zaatakowali Polskę, Arkady Fiedler przebywał na jednej z wysp Polinezji Francuskiej. Natychmiast podjął decyzję o powrocie do Francji i zaciągnięciu się do armii polskiej. W lutym 1940 roku dotarł ze swoim oddziałem do Wielkiej Brytanii, gdzie poznał lotników walczących w bitwie o Anglię. Zebrany materiał posłużył mu do napisania słynnej książki o ich losach pt. "Dywizjon 303".

Jeszcze w czasie wojny, w 1943 roku, ożenił się z Marią Maccariello. W 1947 roku wraz z dwoma synami wrócił do Polski i zamieszkał w Puszczykowie pod Poznaniem. 26 lat później w swoim domu otworzył prywatne muzeum podróżnicze, gdzie wystawił swoje bogate zbiory przywiezione z najdalszych zakądków świata.

Powrót do egzotycznego świata

Towarzysze podróży Fiedlera wspominają, że pisanie sprawiało mu wielką trudność. Bardzo długo pracował nad każdą stroną, a później wielokrotnie przerabiał gotowe już teksty. Co ciekawe, zawsze pisał piórem i atramentem. Jak przystało na rodowitego poznaniaka był człowiekiem bardzo oszczędnym, mimo że dzięki popularności swoich książek nie miał problemów finansowych i bez wyrzeczeń mógł dalej podróżować.


Posłuchaj
18:28 fiedler_biografie_dźwiękowe.mp3 Podróżnik i oszczędny Poznaniak - jaki był Arkady Fiedler? Rozmawiali Zdzisław Beryt, Janusz Dembski, Zbigniew Staszyszyn, Józef Ratajczak, aud. Anny Borkowskiej z cyklu "Biografia dźwiękowa” (11.03.1995)

 

Arkady Fiedler odbył w swoim życiu 30 wypraw. Na ich podstawie napisał 32 książki, które zostały przetłumaczone na 23 języki i wydane w ponad 10 milionowym nakładzie. Co roku muzeum jego imienia wręcza nagrody "Bursztynowego Motyla" polskiemu autorowi książki podróżniczej.

– Obrzędy prymitywnych ludów i ich barwność straciły w obecnych czasach swą atrakcyjność – opowiadał o swoich zainteresowaniach Arkady Fiedler w audycji "Pisarz i książka” w 1974 roku. – Zniwelowały się pod wpływem nowych prądów. Natomiast wciąż atrakcyjne dla mnie są niektóre cechy ludów pierwotnych: ich głęboka znajomość sił przyrody i zdolność szczerej przyjaźni.


Posłuchaj
07:09 Arkady_fiedler_pisarz i książka.mp3 Arkady Fiedler opowiada o tym, co go najbardziej fascynuje w podróżach, aud. z cyklu "Pisarz i książka” (2.02.1974)

Arkady Fiedler podchodził do swoich wypraw z wielką pasją. W swoich książkach przekazywał ją kolejnym pokoleniom. Egzotyczny, pełen rytuałów i nieokiełznanej przyrody świat przedstawiał w czasach, kiedy w kraju panowała szara rzeczywistość PRL.

– Do przyrody podchodzę przede wszystkim uczuciowo i z sercem – wyznał Fiedler w audycji Marii Dzięgielewskiej w 1974 roku. – Kochając słońce nie zamykam oczu na cienie, chociaż wiem, że w życiu jest więcej słońca niż cieni. O tym właśnie piszę w moich książkach.

 

Posłuchaj
00:58 7dni_w_kraju_i_na_świecie_urodziny.mp3 Relacja z 90. urodzin Arkadego Fiedlera, fragm. aud. z cyklu ”7 dni w kraju i na świecie” (2.12.1995)

 

mb

Czytaj także

Maurycy Beniowski. Polak królem Madagaskaru

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 05:35
Poglądy Beniowskiego wyprzedzały jego wiek, a obejście się jego z Malgaszami było światlejsze i sprawiedliwsze, niż obejście innych Europejczyków, którzy przybywali na tę wyspę – pisał w 1879 roku znawca historii Madagaskaru William Ellis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nellie Bly zaczęła w szpitalu dla obłąkanych, skończyła w podróży dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 07:00
- Objedziesz glob w czasie krótszym niż ten, który wymyślił Juliusz Verne - takie zadanie wyznaczył Nellie Bly słynny amerykański wydawca Joseph Pulitzer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

500 lat temu wyruszyła wyprawa Magellana

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 06:00
Zamorskie wyprawy Europejczyków osiągnęły swoje apogeum na przełomie XV i XVI wieku. Żeglarze hiszpańscy i portugalscy opanowali cały świat. W gronie tych, którzy wypłynęli na podbój mórz i oceanów znalazł się Ferdynand Magellan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa o Anglię. Przełomowy dzień 15 września 1940 roku

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 06:02
- Tuż przed nami pojawiła się duża grupa samolotów, dowódca nie miał czasu na manewr. Skierował samoloty łeb w łeb. Wszystkie te nosy były czerwone, to znaczy, że był otwarty ogień. Szyk został rozbity - wspominał płk Marian Duryasz, pilot i późniejszy dowódca słynnego polskiego dywizjonu 303 przełomowy dzień w bitwie o Anglię.
rozwiń zwiń