Historia

Maria Callas - primadonna stulecia

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 07:00
Obdarzona sopranem dramatycznym, grecka śpiewaczka operowa o międzynarodowej sławie. Nazywana La Divina, czyli Boska, primadonna mediolańskiej La Scali i Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
Audio
  • Maria Callas - audycja z cyklu "Rozmowy o zmroku". (PR, 2012)
Maria Callas w październiku 1973 roku
Maria Callas w październiku 1973 rokuFoto: PAP/DPA

Upokarzane dziecko, dumna dziewczyna, charyzmatyczna śpiewaczka o dramatycznym i zmysłowym głosie, zawodowo bezwzględna rywalka, świadoma swojej wartości, niezrównana w aktorskim wykonywaniu ról operowych, niewierna żona, porzucona kochanka, niezrealizowana matka, chora i bezgranicznie samotna, jedna z największych artystek w historii świata – Maria Callas, właściwie Cecilia Sophia Anna Maria Kalogeropoulou.
Była obdarzona sopranem dramatycznym. Nazywano ją "primadonną stulecia", "primadonna assoluta" i "La Divina" ("Boska").
- Jaka jest prawda o Marii Callas chyba nie wie nikt, mimo że była kobietą na świeczniku opinii publicznej przez 20 lat swojej kariery – powiedział Bartosz Kamiński, krytyk operowy, w audycji "Rozmowy po zmroku" w radiowej Dwójce.
Posłuchaj audycji Hanny Marii Gizy i dowiedz się, z jakich etapów składała się kariera śpiewaczki.
Urodziła się w Nowym Jorku 2 grudnia 1923 roku w rodzinie greckich emigrantów. Po rozpadnięciu się małżeństwa rodziców Maria wróciła z matką do Aten, gdzie mieszkała do 27 roku życia. W 1945 roku wyemigrowała do USA.
W sierpniu 1941 roku zaśpiewała po raz pierwszy partię tytułowa w "Tosce” i stała się w wieku 17 lat jedną z czołowych śpiewaczek greckich.
- Matka wypchnęła ją na scenę najprawdopodobniej z zachłanności. Całe życie Maria miała do niej pretensje, za to, że matka dręczyła ją szykanami o tuszę i brzydotę – mówiła Hanna Maria Giza.
Posłuchaj opinii psychologa o osobowości Marii Callas. Czy Maria miała osobowość narcystyczną, czy była trudną osobą? Dowiedz się, jakie relacje panowały w rodzinie i dlaczego związki Marii ze starszymi mężczyznami psycholog oceniła jako poszukiwanie ojca.
21 kwietnia 1949 Callas poślubiła bogatego włoskiego przemysłowca Giovanniego Battistę Meneghiniego. Był on jednocześnie jej menadżerem.
Posłuchaj o diecie , jaką zastosowała Maria Callas i o przypuszczeniach, że w tym czasie, kiedy ta nowa odchudzona, piękna Callas objawiła się światu, zaczęły się jej problemy z głosem.
- Po tej przemianie, w której uwypukliła się jej cudowna ekspresyjna urodą, natychmiast zyskała jako osobowość sceniczna. Wszystkie teatry i sceny świata rzuciły się na nią, bo chciały ją mieć u siebie – mówił Bartosz Kamiński
W latach 60. rozwiodła się z Meneghiniem i miała romans z jednym z najbogatszych ludzi świata Arystotelesem Onasisem.
Ostatni występ w 1965 roku zakończył jej karierę. 16 września 1977 roku zmarła nagle na zawał serca w swym paryskim mieszkaniu.

im

Zobacz więcej na temat: Maria Callas MUZYKA