Historia

Kazimierz Funk – odkrywca witamin

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2023 05:35
Dziś witaminy znają nawet małe dzieci. Wyodrębnienie przez Kazimierza Funka ponad sto lat temu nowego związku było odkryciem epokowym.
Kazimierz Funk na tle chemicznych wzorów witamin
Kazimierz Funk na tle chemicznych wzorów witaminFoto: Polskie Radio/grafika na podstawie wikimedia/pixabay/domena publiczna

23 lutego 1884 roku, w Warszawie urodził się Kazimierz Funk, światowej sławy twórca nauki o witaminach.


Posłuchaj
18:36 Kazimierz Funk.mp3 Jakie znaczenie miało odkrycie witamin? Audycja Krystyny Mar z cyklu "Portrety Polaków". (PR, 20.02.1988)

 

Po ukończeniu szkoły średniej w 1900 roku Kazimierz Funk, syn lekarza, wyjechał na studia do Szwajcarii. Pod okiem polskiego chemika prof. Stanisława Kostaneckiego zgłębiał biologię i chemię. Po ukończeniu studiów chemicznych podjął pracę w Instytucie Pasteura w Paryżu, następnie kontynuował ją na Uniwersytecie w Berlinie.

Zasadniczym krokiem w kierunku odkrycia witamin były badania nad przyczyną choroby beri-beri. Pierwszą witaminę B1 Funk wyodrębnił z otrąb ryżowych. Nieznany dotąd związek otrzymał w 1912 roku w Anglii, nazywając go witaminą, od łacińskich słów: "vita" – życie i "amine" – związki zawierające azot.

Posłuchaj, jak przebiegały eksperymenty Kazimierza Funka prowadzące do odkrycia witamin.

Badacz miał świadomość, że jego odkrycie to nie tylko wyklarowanie jednego związku, a raczej całej grupy. Późniejsze badania nad niedoborem witamin wykazały, że awitaminoza może być przyczyną bardzo wielu chorób. Odkrycie to było krokiem milowym w podejściu do odżywiania i znaczenia zbilansowanej diety.

Pionier nauki o witaminach prowadził przez wiele lat tułaczy żywot. W 1923 roku Funk przeniósł się do Warszawy, gdzie tworzył się nowy ośrodek badań naukowych – Państwowy Zakład Higieny. Wówczas zaczął zajmować się badaniami nad hormonami, głównie w celu wyizolowania insuliny. W 1927 roku powrócił do Francji, gdzie nawiązał współpracę z firmami farmaceutycznymi. Po wybuchu II wojny światowej przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, aby tam prowadzić dalsze badania.

Kazimierz Funk w ciągu swojej kariery badawczej napisał kilkaset publikacji naukowych. Zmarł w wieku 83 lat, 19 listopada 1967 w Nowym Jorku.

mb

Czytaj także

Christiaan Barnard jako pierwszy w świecie przeszczepił ludzkie serce

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 07:00
- Jak mi się nie udaje? Czuję się tak jakbym sam umierał. Ciąży na mnie odpowiedzialność za ludzkie życie, które jest w tym leżącym przede mną pacjencie - mówił prof. Marius Barnard, starszy brat wybitnego kardiochirurga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

48 lat temu, po raz pierwszy w Polsce, przeszczepiono nerkę

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 12:32
W niedzielę obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Lekarze podkreślają, że przeszczep narządu może uratować życie, kiedy inne metody leczenia zawodzą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludzie nauki: krystalografia w poszukiwaniu nowych leków

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 21:14
- Krystalografia generalnie dotyczy badania ciała stałego. Prawie każde ciało stałe jest kryształem – mówi profesor Krzysztof Woźniak z Wydziału Chemii i Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edmund Biernacki. Niedoceniony ekspert od krwi i filozofii

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 05:40
Ten wybitny lekarz jest twórcą badania umożliwiającego określenie szybkości opadania czerwonych krwinek w osoczu. Test ten - zwany odczynem Biernackiego, w skrócie OB - pozwala stwierdzić, czy w organizmie ludzkim rozwija się choroba. 29 grudnia mija 111. rocznica jego śmierci. 
rozwiń zwiń