Historia

Ignacy Krasicki: satyra prawdę mówi

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 05:40
Jeden z głównych przedstawicieli polskiego Oświecenia. Nazywany "księciem poetów polskich". Czy znamy prawdziwe oblicze Ignacego Krasickiego?
Audio
  • Czy Ignacy Krasicki to tylko bajki i satyra? Mówi dr Andrzej Guzek w audycji Bogumiły Prządki pt. "Ignacy Krasicki - znany czy nie znany". (PR, 3.02.2005)
  • O pierwszych krokach pisarskich młodego Ignacego Krasickiego mówi historyk Piotr Dmitrowicz, w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Mieć 19 lat". (PR, 2.12.2005)
Fragment portretu Ignacego Krasickiego, malarz  Johann Gottlieb Becker (1768), źr. Kuria Metropolitalna Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie
Fragment portretu Ignacego Krasickiego, malarz Johann Gottlieb Becker (1768), źr. Kuria Metropolitalna Archidiecezji Warmińskiej w OlsztynieFoto: Wikipedia/dp

219 lat temu, 14 marca 1801 roku zmarł Ignacy Krasicki – biskup warmiński, najwybitniejszy pisarz polskiego Oświecenia. Autor poematów heroikomicznych, bajek, satyr, komedii i pierwszej polskiej powieści nowoczesnej – "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki". Twórca "Monitora" – pierwszego nowoczesnego czasopisma moralno-politycznego w Polsce.

Blisko króla

Przyszedł na świat w Dubiecku. Niższe Seminarium Duchowne w Warszawie ukończył w wieku 19 lat. – Miał podobno od młodych lat nie tylko dar przekonywania, ale zjednywania sobie ludzi – mówił o Ignacym Krasickim Piotr Dmitrowicz w audycji Andrzeja Sowy w 2005 roku. – Nie było w tym nic, mówiąc nieładnie, z wazeliniarstwa, ale właśnie taka cecha, że ludzie go lubili, po prostu chcieli z nim przebywać.

W 1763 roku został sekretarzem prymasa Władysława Aleksandra Łubieńskiego i wówczas zaprzyjaźnił się z młodym Poniatowskim – przyszłym królem. Później został jednym z najbliższych współpracowników Stanisława Augusta. Był jego kapelanem, a już w grudniu 1766 otrzymał biskupstwo warmińskie, tytuł książęcy, godność senatora Rzeczypospolitej. Pod koniec życia został arcybiskupem gnieźnieńskim.

Uśmiechnięty Krasicki

– W popularnym myśleniu jest to poeta, który chciał wychowywać społeczeństwo – mówił dr Andrzej Guzek w audycji Bogumiły Prządki z 2005 roku. – Marzyło mu się nowoczesne społeczeństwo, które on wychowa, zmieni. Taki klucz dydaktyczny jest dla prawdziwej poezji zabójczy.

Według gościa Polskiego Radia rangę Krasickiego obniża także przypisywanie mu łatki twórcy literatury nie do końca poważnej. Nazywa się go bajkopisarzem, mistrzem satyry, więc autorem wszystkiego, co jest związane z zabawą i ironią.

– Zawsze się wydaje, że poezja satyryczna jest jednoznaczna – to jest dobre, to złe, to jest białe, to czarne, z tym walczymy, to chwalimy. Tutaj nie ma możliwości, nie ma przestrzeni na niejednoznaczności. Tymczasem Krasicki jest cały w tej wielkiej niejednoznaczności – podkreślał dr Andrzej Guzek.

Posłuchaj, jakie niejednoznaczności dostrzega w twórczości Ignacego Krasickiego gość Polskiego Radia.

Król ironii

Debiutował późno, bo w wieku 40 lat, jednym ze słynniejszych swoich utworów "Hymnem do miłości Ojczyzny". Najbardziej ceniony jest jego kunszt bajkopisarski. Doskonale posługiwał się satyrą i nie szczędził krytycznych i ironicznych uwag nawet samemu królowi.

Jego utwory często określa się jako mające charakter dydaktyczny. Jednak on sam bardzo często dochodzi w nich do konkluzji, że ludzi się nie da zmienić, a głupi nigdy nie stanie się mądrym. Krasicki nie uciekał od oceny duchowieństwa, klasy, do której sam przecież należał. Walkę dwóch zakonów opisał w poemacie heroikomicznym "Monachomachii", którą wydał anonimowo. Aby załagodzić dość ostrą reakcję ze strony kleru, napisał "Antymonachomachię". Dzięki wykorzystaniu satyry i ironicznego stylu poemat tylko pozornie odwoływał wcześniejsze zarzuty.

"Książę polskich poetów" Ignacy Krasicki obserwował rzeczywistość i doskonale obnażał ludzkie słabości: do alkoholu, hazardu i rozrzutności. Dzięki temu jego utwory są aktualne do dziś. Posłuchaj audycji.

mb

Czytaj także

Komisja Edukacji Narodowej - oświecony jak Polak

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 05:58
Akt powołania Komisji Edukacji Narodowej wydał sejm zatwierdzający jednocześnie I rozbiór Polski. W cieniu narodowej tragedii reforma oświaty była najważniejszym sposobem ratowania państwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław August Poniatowski. Ostatni król Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2023 05:46
7 września 1764 roku Stanisław August Poniatowski został wybrany królem Rzeczypospolitej. Jednym z największych osiągnięć tego władcy było zwołanie Sejmu Czteroletniego i uchwalenie Konstytucji 3 maja w 1791 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Staszic - oświeceniowy myśliciel, naiwny polityk

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 05:35
Oświeceniowy myśliciel, miłośnik nauki. Autor broszury, która wywarła wpływ na powstanie Konstytucji 3 maja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Śniadecki. Romantyzmowi przeciwstawiał "mędrca szkiełko i oko"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 05:35
Matematyk, astronom, filozof i reformator oświaty. Zasłużony dla uniwersytetów w Krakowie i Wilnie. Udowadniał, że patriotą jest nie tylko ten, kto walczy szablą, ale i ten, który oświeca rozumem.
rozwiń zwiń